Bilgisayarın Göze Etkisini Azaltma Yolları

Bilgisayarın gözleri bozduğu yönündeki yaygın kanaatin yanlış olduğunu belirten Memorial Suadiye Polikliniği Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Olcay Şahin, ancak miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kişide önceden zaten var olan kusurların bilgisayar kullanırken açığa çıkacağını kaydetti. Şahin, ortaya çıkabilecek sorunların ise alınacak birtakım önlemlerle engellenebileceğini söyledi.

Bilgisayar ekranlarının göz sağlığı üzerindeki etkisi hakkında bilgi veren Uzman Dr. Olcay Şahin, kullanımı ve yaygınlığı hızla artan bilgisayarlar ve çeşitli iş kollarındaki monitör ekranları nedeniyle pek çok kişinin göz yorgunluğu, gözlerde ve çevresinde ağrı, yanma, batma, kuruluk hissi, kaşıntı, kızarıklık, sulanma, bulanık görme, odaklama zorluğu, kısık bakma, ışığa karşı duyarlılık, bakılan karakter etrafında ışık saçılmaları görme, göz kapaklarında iltihap, kepeklenme, baş ağrısı gibi şikayetlerde bulunduğunu kaydetti.

Bu şikayetlerin oluşmasını en başta, belli bir süredeki göz kırpma sayısının çok azalmasına bağlayan Şahin, "Normalde dakikada ortalama 25 kere gözlerimizi kırparız. Bu işlemin üst kapağın dinlenmesi, gözyaşıyla gözün beslenmesi ve temizlenmesi, kornea yüzeyinin kayganlaştırılması ve üzerinde son derece düzgün bir yüzey oluşturarak net ve berrak görmenin sağlanması gibi birçok nedeni vardır. Ekranlarla çalışırken bu sayı dakikada 10'un altına; hatta 5-6'ya düşer. Böyle olunca da gözyaşı buharlaşır, kornea yüzeyi kurur, yanma, batma, kızarıklık gibi birçok şikayete neden olur" dedi. Bilgisayara gözlerini iyice açarak bakanlar olabileceğini de ifade eden Şahin, bu durumun sorunu daha da artırdığını kaydetti. Ekranla çalışırken bilinçli olarak sık göz kırpmanın yararlı olacağını belirten Şahin, bazen de suni gözyaşı damlaları kullanmanın gerekebileceğini dile getirdi.

Bilgisayarın Gözleri Bozduğu İnancı Doğru Değildir

Şahin, "Ekranla çalışanlarda göz şikayetlerinin bir diğer önemli nedeni de kişide daha önceden var olan kırma kusurlarıdır. Bunlar, miyopi, hipermetropi ve astigmatizmadır. Halk arasında, bilgisayarın gözleri bozduğu görüşü doğru değildir. Ancak bilgisayar, kusurları açığa çıkarmış veya belirginleştirmiş olabilir. Bu nedenlerle aileler en küçük göz şikayeti olan çocuklarının bile gözlerini bir uzmana muayene ve yılda bir kontrol ettirmelidirler. Gözlük kullanmak durumunda olanlar ekranla çalışırken gözlüklerini mutlaka takmalı" uyarısında bulundu.

Uygun oturuş ve duruşa dikkat etmemenin de sorun yaratacağını vurgulayan Şahin, "Ekranın üst kenarı göz hizasında olmalı, ekrandan uzaklık ekrandakileri rahat görebilecek en uzak mesafe olmalıdır. Ayrıca, pencerelerle ekran açısı uygun olmalı, pencere ve diğer kaynaklardan gelen görüntüler ekran üzerine düşmemeli" diye konuştu.

Ekranlardan yayılan ışının bugünün modern teknolojileriyle üretilen monitörlerde artık tehlike yaratmadığını ifade eden Şahin, "Ancak çözünürlük ve tazeleme hızı düşük olmamalı, aksine yüksek çözünürlüklü ve yüksek tarama hızlı monitörler kullanılmalıdır. Bu monitörler çok daha az oranda göz şikayetlerine yol açmaktadır" şeklinde konuştu.
Ekranların yapıları nedeniyle çok toz topladıklarını belirten Şahin, şu tavsiyelerde bulundu: "Monitör ekranı uygun malzemelerle sık sık temizlenmeli. İri puntolu ve gözü yormayan karakterlerle yazmak, koyu renk zeminler üzerinde açık renk karakterlerle çalışmak, çalışırken 45-50 dakikada bir 5-10 dakika ara verip gözü dinlendirmek de göz sağlığı için çok önemli."

Tarih:
Hit: 5014
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.