DDoS (Distributed Denial of Service) Nedir, Nasıl Yapılır.

    DDoS atakları servis sağlayıcılarının korkulu rüyalarından biridir. DDoS tipi saldırılar özellikle büyük firmaların bu tür saldırılardan etkilenmesi DDoS adını ön plana çıkardı. Bu türden ilk saldırılar Avustralya ve Avrupada meydana geldi, fakat bu ataklarla ilgili kayda geçen ilk saldırı Minnesota Üniversitesine karşı yapılan saldırılardır (17 Ağustos 1999). Daha sonra saldırılar gitgide artmaya başladı. Yapılan çeşitli araştırmalar DDoS türü saldırılarda artma gözlenmiştir.

     DoS ve DDoS atakları özellikle 2001 yılında online ticaret kuruluşlarına yapıldığı görülmektedir. Vnunet (www.vnunet.com) haberlerinde, internet kullanıcıları ve e-ticaret site yöneticileri bu tür saldırılara karşı uyarmıştı. Internet Security Systems (ISS) yüzlerce bilgisayara zombi adı verilen ajanların yüklendiğini belirten haberler yayınlamıştı. Bu küçük ajanlar sayesinde sisteme sızan kimseler, serverlara çok sayıda veri göndererek serverların(sunucu) çökmesine neden olmaktadır. Bu saldırıdan etkilenen Yahoo, Amazon ve eBay gibi ünlü internet portallarının çökmesine ve milyonlarca dolar zarar uğramasına neden olmuştu. Computer Security Institue (CSI, www.gocsi.org) anketine katılanlardan bir e-ticaret sitesi sahibi olanların %55'i DDoS saldırılarına maruz kaldıklarını belirttiler. DoS atakları sadece e-ticaret ve web servislerine yapılmamaktadır. Bu saldırılardan routerlar, sanal özel ağlar(VPN) ve IRC sunucularıda etkilenmektedirler. Bir servis sağlayıcının router'ına yapılacak bir saldırı sonucu network trafiği altüst olabilir ve sonucundada müşterilerinin bağlantıları kopabilir. Daha önce en büyük IRC ağlarından Undernet'in bazı önemli sunucuları DDoS yöntemiyle çökertilmişti. Saldırıda servis sağlayıcılar saniyede yüzlerce MB veri bombardımanına tutulmuştu.

    DDoS saldırıları nasıl gerçekleşmektedir?

    Atak anında kişi, kendini gizlemek için önceden sızdığı bilgisayarlara 'zombi' adı verilen küçük programcıkları yerleştirir. Böylece kendini saklama fırsatı elde eder. Ataklar bu zombiler üzerinden yaparak birden fazla bilgisayarı istediği hedefler üzerine veri bombardımanı yapabilir. Yüzlerce/binlerce bilgisayarlara yerleştirilen zombiler, bilgisayarlara uzaktan kontrol (remote) imkanı vererek, bu bilgisayarlar üzerinden istedikleri server'a çok sayıda veri göndererek, server'i sistem dışı bırakıyor. Böylece saldırganlar, saldırıları başka insanların bilgisayarları üzerinden gerçekleştirdiği için saptanmaları zor hale gelmektedir.
DDoS yöntemi genel olarak sistemlere belli bir düzen çerçevesinde farklı noktalardan saldırarak server'i hizmet dışına bırakma yoludur. Bir bilgisayar server'a kendi adresini yanlış veren bir veri paketi yolluyor. Server, bilgisayarın verdiği adrese geri bilgi vermek için ulaşmaya çalıştığında adrese ulaşamıyor. Bu esnada server bağlantıyı kapatmadan bir müddet bekliyor. Bu tür bağlantı isteklerinin milyonlarcası server'a yapıldığında server işlemez hale gelmektedir.

    'Zombiler'
    DDoS ataklarını gerçekleştirirken yakalanmamak için "zombi" denilen küçük programcıkların kullanıldığından söz etmiştik. Ataklar bu zombiler üzerinden gerçekleştirilerek aynı anda birden fazla bilgisayarın hedeflere yönlendirilmesi sağlanarak, saldırıyı yapan kişinin IP adresininde gizlenmesi sağlanır. Zombiler genellikle güvenliği zayıf olan sistemlere yerleştirilirler. Yani hack'lenen sisteme yerleştirilen zombiler kendi bünyesindeki daemonlar vasıtasıyla belirli bir porttan (1524 tcp, 27665 tcp, 2744 udp, 31335 udp, 33270 tcp) gelecek olan DDoS isteklerini gerçekleştirirler. Ayrıca daha çok Unix ve Linux tabanlı sistemlerde zombiler kullanılsada Windows tabanlı sistemlerde de zombiler kullanılmaktadır.

    DDoS için kullanılan araçlar:
 _ Trinoo(Trin00)
 _ The Tribe Flood Network (TFN)
 _ Stacheldraht
 _ Trinity
 _ Shaft
 _ Tribe Flood Network 2K (TFN2K)
 _ MStream


    DDoS ataklarından korunmak için;
    Bu ataklar fark edildiğinde atakta bulunan adresten gelen bağlantı isteklerinin iptal edilmesi gerekir. Ayriyeten özel yazılım ve donanım kullanılarak saldırıların önüne geçme imkanı vardır. Şirket ve bireysel kullanıcılar, güvenlik politikalarını belirleyerek, müdahale tespit (intrusion detection) gibi yöntemlere başvurmalı. Ayrıca saldırının başladığı an saldırının merkezi tespit edilerek, o merkezin servis sağlyıcısıyla irtibata geçmek ve erişimi engellemek gerekiyor.

    Sisteminizde bir DDoS aracının kurulup kurulmadığını tespit etmek istiyorsanız find_ddos isimli programı kullanabilirsiniz. Bu programı bulabileceğiniz adres:
http://www.nipc.gov/warnings/alerts/1999/find_ddos_v42_linux.tar.Z
Sistemde tespit edebildiği DDoS araçları:
* mstream master
* mstream server
* stacheldraht client
* stacheldraht daemon
* stacheldraht master
* tfn-rush client
* tfn client
* tfn daemon
* tfn2k client
* tfn2k daemon
* trinoo daemon
* trinoo master
Bu programı root yetkisinde çalıştırın.

Eğer sisteminizde DDoS aracı kurulmuşsa aşağıdakine benzer bir çıktı ile karşılaşma olasılığı vardır.

[root@CiLeK find]# ./find_ddos

Logging output to: LOG
Scanning running processes...
Scanning "/tmp"...
Scanning "/"...

/DoS/TFN/tfn: tfn client
/DoS/TFN/tfn-rush: tfn-rush client
/DoS/TFN/td: tfn2k daemon

ALERT: One or more DDOS tools were found on your system.
Please examine LOG and take appropriate action.

Tarih:
Hit: 20314
Yazar: renegadealien

Taglar: ddos (distributed denial of service) nedir nasıl yapılır.


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.