DivX Nedir?

        DivX, Dvd kalitesindeki görüntülerin, minimum düzeydeki görüntü kaybı ile bildiğimiz cdlere sığdırılması işlemidir. Özel bir sıkıştırma formatı kullanılarak yapılan bu sığdırma işleminden sonra görüntünün izlenebilmesi için Codec adı verilen DivX açıcıların sisteme yüklü olması gerekmektedir. Burada fark ettiğiniz üzere DivXleri sadece bilgisayarda izleyebiliyoruz.(Tv-Out ve DivX Player gibi çözümler elbette mevcut ama direk olarak izleme şansımız yok)

        DivX nedir?

        DivX, Microsoft tarafından çıkarılan ve kullanılan Mpeg4 video codecinin kırılıp düzenlenmesi ve yüksek kalitedeki sesin çok düşük boyutlardaki dosyalarda saklanmasına imkan veren Mp3 formatı ile birleştirilmesi sonucu oluşmuştur. Burada Mpeg1 ve Mpeg2’den de bahsetmemiz yararlı olacaktır. Mpeg1 Video Cd(VCD) kalitesini, Mpeg2 ise Dvd kalitesini temsil etmektedir. Dvd kalitesindeki bir görüntünün DivX formatında Cd'ye aktarılması sırasında ortaya %15-%20 lik bir görüntü kaybı olmasına rağmen, Aynı görüntünün Mpeg1 ile Vcd ye aktarılması sırasında %75-%80 civarında bir görüntü kaybı olmaktadır.

        DivX formatındaki filmlerin izlenmesi ve bilgisayarda hazırlanması için Codec adı verilen ve bu formattaki dosyaların sistem tarafından nasıl okunacağını sisteme anlatan programların sisteme bilgisayara yüklenmesi gerekmektedir. Codec programları yüklendikten sonra Windows Media Player ve Diğer DivX oynatıcı programlar tarafından DivX'leri açıp oynatabilirsiniz.(Tercihim her zaman BsPlayer’dır.)

        DivX’in avantajları

        DivX’in çok farklı veri miktarlarına(bitrate) izin veren bir sistemi vardır. Yani sesin değerini düşürüp görüntünün değeri yükseltilebilir veya tam tersi yapılarak istenen oranın yakalanması sağlanabilir. DivX'deki tümleşik Mp3 ses formatı sayesinde yüksek kaliteli sese düşük dosya boyutlarında imkan sağlayabilir. Son dönemde yapılan DivX’lerde ise Ses kodlamasında Dolby Digital 5.1(Ac3 Codec diye de bilinir.) kullanılmaya başlanmış, bu sayede Dvd ile DivX arasındaki fark minimuma düşürülmüştür.

        Codec sıkıştırma teknolojilerindeki bu gelişmeler sayesinde 1 Dvd filmini( Ortalama 4.5 Gb) 2 Cd’ye(1.4 Gb) sığdırabilir, 2 Cdlik bir Vcd filmide tek Cd ye sığdırılabilmektedir.

        DivX’in bir avantajı da Altyazı olaydır. Altyazılar Ayrık ve tümleşik olarak ikiye ayrılmaktadır.

        Tümleşik altyazılarda filmin altyazısı filme entegre edilmiş durumdadırlar, filmden ayırmak mümkün değildir. Ayrık altyazılar ise filmden ayrı bir dosyada tutulmaktadır. Bu sayede altyazıyı istediğiniz şekilde değiştirebilir, düzenleyebilir, Türkçeleştirebilirsiniz.

        Tümleşik altyazıya sahip bir filme ayrık bir altyazıda ekleyebilirsiniz ama bu sefer iki altyazıda aynı anda görünür.

        DivXin bu özelliği sayesinde Dvd’den çevrilen filmler evrensel bir özellik kazanmaktadır. Yani dünyanın öteki ucunda dönüştürülmüş bir DivX filmi bilgisayarınıza download edip kendi dilinizdeki altyazı ile izlemeniz mümkündür.
           
renegadealien-www.tahribat.com-Her hakkı saklıdır.

Tarih:
Hit: 4389
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.