Excel Hakkıda Genel Bilgi

Bir hesap tablosu (spreadsheet) programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları ve analizleri yapma imkanı sunan bir uygulama programıdır. Excel ile, verilerle ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabilirsiniz. Elektronik Tablolama, Binlerce satırdan oluşan veriler kaydetme, bu veriler arasında her türlü işlemi formüller ve bağlantılar kurarak işlemler yapma, istenen veriye anında ulaşma ve verilerin her türlü grafiğini oluşturma, kolay veri girişi ve güncelleme işlemlerini Excel de kolayca yapmak mümkündür
Excel de veriler, açılan dosyalarda saklanır. Dosya uzantısı xls dir.

Microsoft Excel XP yi Nasıl Başlatırız?
Başlat (Start) menüsünden Programlar (Programs) komutuna gelin ve sağ tarafta açılan alt menüden Microsoft Exceli tıklayın. Excel programı açıldığında hazır bir tablo ile karşımıza gelir.
Excel den Çıkmak için:


1. Dosya (File) menüsündeki Çıkış (Exit) komutunu tıklanır.
2. Ekranın sol üst kısmındaki kontrol simgesini tıklayıp Kapat (Close) komutu verilir.
3. Ekranın sağ üst kısmındaki x işaretine basılır.
4. Veya Alt+F4
NOT: Excel'den çıkmadan önce tüm dosyalar kapatılmalıdır.

TEMEL KAVRAMLAR
Çalışma Kitabı: Excel de oluşturulmuş bir dosya, bir çalışma kitabıdır.

Çalışma Sayfası: Çalışma kitaplarını temsil eden belge pencerelerinin alt kısmında yan yana dizili olan düğmelerden her birine (Sayfa1, Sayfa2, Sayfa3, ..) (Sheet1,Sheet2,Sheet3,...) çalışma sayfası denmektedir.

Satır, Sütun: Excel sayfası satır ve sütunlardan (Row and Column) oluşan bir tablodur. Çalışma sayfalarının her birinde 16384 satır ve 256 sütun vardır.

Hücre (Cell) : Satırların ve sütunların kesiştikleri her bir kutuya verilen isimdir.

STANDART ARAÇ ÇUBUĞU (STANDARD)


Tarih:
Hit: 3693
Yazar: Blue_moonYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.