Flash - XML Türkçe Karakter Sorunu ve Çözüm Yolları

Web teknolojilerinin sürekli değişimiyle birlikte gerek tasarım, gerekse sunum olarak müşterilerin yada ziyaretçilerin beklentileride değişmekte olduğu aşikardır.

Etkileşimli , yüksek performanslı ve hızlı güncelleştirilebilen web siteleri hedeflemekteyiz çoğumuz, özellikle "görsel ağırlıklı web siteleri geliştirmek" deyince  ilk akla gelenlerden biridir  "Flash Siteler".

Yüksek performans için flash'ın yanında action script ve XML dillerinide kullanmaktayız . Bu sayede verilerimizi yada görsellerimizi dışarıdan çekebilir , flash içinde değişken verilerin olmamasıyla da hızlı indexleme elde etmiş oluruz.Bu dersimizde "Flash - XML"  siteleri geliştirirken dinamik verilerde karşılaştığımız Türkçe karakter sorununu en basit fakat en etkili çözüm yollarını öğrenmeyi hedeflemekteyiz.

Bu derste kullandığımız programlar ;

- Notepad++             | www.notepad-plus.sourceforge.net
- Adobe Flash CS3   | www.adobe.com/products/flash/

Aşağıda da görüldüğü gibi FULLSCREEN TEMPLATE V2 isimli flash xml'li bir web sitemiz var , resimler ve yazılar dışarıdan xml dosyası ile flash içine çekilmektedir.

Anasayfaya veri gönderen XML dosyamızı notepad++ ile açtık.  Sol tarafta xml’in orijinal hali (1) Sağ tarafta ise değiştirdiğimiz ve kaydettiğimiz  XML halini görüyoruz  (2)

İndex sayfamızı açtık ve sitemizi incelediğimizde Türkçe karakterlerin görünmediği hatta bazı harflerin bile yok olduğunu görebiliyoruz aynı şekilde görselin açıklamasında da Türkçe karakter sorunumuz var.

Tarih:
Hit: 7743
Yazar: TxTYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.