Flash Diskten Windows Kurulumu

Uzmanların araştırmalarına göre 2009 yılı netbook ve notebook yılı olacağı tahmin ediliyor. Bu kolay taşınabilir bilgisayarlarda performans çok iyi olmasa da tatmin edici seviyede, bu nedenle pek çoğu Windows XP yüklü olarak geliyor. Boyutların ufak ve ağırlığın düşük tutulması için alınan ilk önlemlerden biri optik sürücüye yer vermemek. Durum böyle olunca bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Örneğin bir yazıcı aldınız yanında Cd'sini veriyorlar ancak optik sürücünüz olmadığı için kolayca tanıtamıyorsunuz. Ancak bunun çaresi yazıcının hangi marka ise onun resmi web sitesine girerek sürücüsünü bulabilirsiniz bu da işimizi zorlaştırıyor.

Sizlere bu yazımda Flash Bellekten Windows kurmayı anlatacağım. Aynı yöntemi bilgisayarı ve optik sürücüsü olanlarda uygulayabilir. Çünkü işlem optik sürücüye kıyasla çok daha hızlı kurulum imkanı veriyor. Yeni nesil Flash Belleklerde performans epey iyi ve kapasite 4 GB üstüne çıktı.4 GB Flash Bellekleri 16 TL'ye alabilir durumdayız. Elbette en ucuz 4 GB Flash belleği alın demiyorum çünkü bunlarda okuma ve yazma hızı daha düşük. Test edilen ödüllü duyulmuş ürünlerden birini seçerseniz çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. 4 GB kapasite sayesinde Flash Bellekten Windows Vista kurabilir hale geleceğiz. USB Flash belleğin markası ve modeli ne olursa olsun Windows kurulumu için uygun hale getirilmesi yani Boot edilebilir olması gerekiyor. Bu işlem için USB Flash Bellek yerine CF kart,SD kart da kullanabilirsiniz. Elbette cihazınızda kart okuyucu olmak zorunda. Flash Bellek ya da hafıza kartı olsun harici depolama birimleri olduğundan aktif olarak işaretli değiller.Bunu gerçekleştirmek için belleği ya da kartı sisteme ekledikten sonra DOS komutu vereceğiz

Diğer Bilgisayardan Yardım Alacağız!

Öncelikle Windows Vista yüklü ve DVD sürücüsü olan bir bilgisayara geçmelisiniz ve orjinal Vista DVD'si elinizde olmalı(Sahtede olur :)) Flash Bellek ya da CF kart bilgisayara takıldıktan sonra hangi harfi aldığına özellikle dikkat edin! Aksi halde belleği düzenleyeyim derken sabit disk bölümünüzdeki verilere zarar verebilirsiniz.

  • Başlat>Çalıştır yolunu izleyip Çalıştıra "diskpart" yazıp Enter tuşuna basın.

  • Açılan DOS ekranında "list disk"komutu verin.

  • Harici diske ait disk numarasına bakın.Örneğin Disk 1 ise "Select Disk 1" komutuyla seçim yapın.

  • Ardından "Clean" komutuyla seçim yapın ve içini boşaltın

  • "Create Partition Primary" komutu belleği yeniden yapılandıracak.

Son olarak bu yeni bölüm aktif edilmeli.

  • Arka arkaya "Select Partition 1"ve "Active" komutlarını verin.

  • Hazır olan bölümü formatlamak içinse "Format fs=fat32"komutunu verin.

  • Son komutlarsa"Assign"ve "Exit" olacak.

  • Bellekte Boot sektörü oluşturmak için Winodws Vista Dvd'si içinde yer alan bootsect.exe dosyasını kullanacağız. Kurulum Dvd'sinden alabilirsiniz.Sonrasında "bootsect /nt60 sürücü:" komutuna verin. Örneğin bellek F: ise "bootsect /nt60 f:"demelisiniz.

Buraya kadarki adımlar karışık gibi gelmiş olabilir ancak belleğimiz hazır hale getirmiş durumdayız. Geriye kalan Dvd içeriğini aktarmak.

  • Dvd sürücü E: ve Flash Bellek F: ise DOS penceresinde "Xcopy e:\*.*/s/e/f:\" komutunu girin.

Tüm dosyalar kopyalandıktan sonra Flash Bellekten kuruluma hazırız. Şimdi dikkat etmemiz gereken açılış sırasında BIOS'a girip Boot sıralamasını değiştirmek ve önceliği USB cihazlara vermek. Eski bilgisayarlarda Boot seçenekleri USB cihazlar yoktu ama yeni anakart ve dizüstü bilgisayarlarda bu seçenek bulunuyor. Kurulumun çok daha hızlı gerçekleştiğine de şahit olacaksınız.

Tarih:
Hit: 5344
Yazar: rapidhacker550Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.