Hdr Nedir, Ne İşe Yarar, Örnekleri Nelerdir

Hdr ne demek! Birçoğunuz eminim duymamıştır.Size bu makalede hdr ne demek ne işe yarar, örnekleri nelerdir bunlardan bahsedeceğim.Az uğraşla yüksek çözünürlüklü ve bol efektli fotoğraflar oluşturabileceksiniz.

Eveet başlıyoruz!

HDR (High Dynamic Range): Özellikle fotoğraf dünyasında sıkça duyar ve görür olduğumuz HDR (bazen HDRI (High Dynamic Range Image) yüksek kontrastlı görüntüler elde etmek için kullanılan tekniğin adı olup 2 ya da daha fazla pozlanmış (genel de 3 farklı poz) fotoğrafın bir yazılım tarafından birleştirilmesiyle oluşturulur. Temel mantığı aydınlık ve karanlık noktaların normal değerlerinin ortak fotoğrafa taşınmasıyla görüntünün her noktasının yeterli netlikte görüntülenmesine dayanır. Fotoğraflar çekildikten sonra bir yazılıma daha ihtiyaç duyulur ki en popülerleri Photoshop (PS > Automate > Merge to HDR) ve Photomatix'tir.

Aşağıdaki örnekte de görüleceği üzere manzara düşük pozda, normal pozda ve yüksek pozda çekildikten sonra birleştirilmiş ve sağdaki görüntü elde edilmiştir.

Görüntü HDRSoft sitesinden alınmıştır.

Hdri lar ayrıca vray gibi render araclarında aydınlatma malzemesi olarak da kullanılmakta bu sayede belli bir ortamın ışıkları ve dolayısıyla ambiyans renkleri simüle edilebilmektedir.Bir de HDR için çekilen fotografların kadrajları birbirleriyle aynı olmalı. Çünkü en ufak bir açı farkı, render sonrası görüntüde kaymalar oluşturabilir. Bunu engellemek için de üçayak kullanmak daha sağlıklı. 

Tarih:
Hit: 5196
Yazar: EscondaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.