Her Açılışta Gelen Scandisk Probleminin Çözümü

PC açılırken her seferinde bir ya da birden fazla sürücüye ScanDisk yapmaya başlamışsa, ScanDisk yapsanız bile diğer açılışta o illet ScanDisk ekranı tekrar karşınıza çıkıyorsa format atsanız bile o ekran sizi karşılamaya devam edecektir. Bu probleme sebep ise “dirty bit” adı verilen bir hatadır. Çok kısa bir şekilde ile “dirty bit”i tanımlayacak olursak:

 

Dirty Bit: Memory'de tutulan veya cache de bulunan CPU tarafından değiştirilmiş, ama disk üzerine yazılmamış bir bit’in adıdır. (Bu açıklama zaten bize gerekli değil.)

 

Şimdi öncelikle sorunun “dirty bit” dediğimiz olaydan kaynaklı olup olmadığını kesin olarak anlamak için Başlat>Çalıştır>CMD ardından da fsutil dirty query D: (Burada D: yerine Windows’un ScanDisk yapmak istediği sürücüyü yazın.) girin. Sonuç olarak karşımıza Birim – D: Kirli veya Birim – D: Kirli DEĞİL cevaplarından birisi çıkacak.

 

Eğer Kirli sonucunu almışsak çözüm kısmına geçebiliriz.

 

ÇÖZÜM:

  1. Açmış olduğumuz CMD ekranına CHKNTFS /X D: girin. Buradaki /X Windows’a bir sonraki başlangıcında yazdığımız sürücüyü taramamasını söyler.
  2. Hemen ardından PC’yi yeniden başlatın, bu yeniden başlatma sırasında sizden ScanDisk istemeyecektir.
  3. Windows tekrar açılınca Başlat>Çalıştır>CMD ve ardından Chkdsk /f /r D: yazın ve maalesef yine ScanDisk, hem de 5 aşamalı L. Bu yapacağınız 5 aşamalı ScanDisk saatler sürebilir o yüzden başında beklememenizi tavsiye ederim.
  4. 5 aşamalı ScanDisk de bittikten sonra “dirty bit” kalkmış mı diye kontrol etmek için açık olan CMD’ye fsutil dirty query D: girin ve Birim – D: Kirli DEĞİL cevabını gördüyseniz problem ortadan kalkmıştır.

*Başta da belirttiğim gibi bütün komutlardaki D: sürücüsü yerine Windows’un ScanDisk yapmak istediği sürücüyü yazın.

 

Eğer ki baştaki dirty bit kontrolünden Kirli DEĞİL sonucunu alırsanız üstteki çözüme bakmayın bile, sorunun kaynağı başka bir şeydir ama onun için sorunun kaynağını bulmak yerine başka bir yol izleyebiliriz, burada yapacağımız iş ilkine rağmen daha kolay görünse de aslında sorunu çözmek değil maskelemek gibi olacak. Çünkü yapacağımız şey ne olursa olsun seçeceğimiz sürücüye ScanDisk yapılmaması talimatı vermek. Yani ScanDisk gerektirecek bir durumda bile ScanDisk yapılmayacak. Bunu regedit ile yapacağız. Regedit’te HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\BootExecute adlı kayıttaki veriyi autocheck autochk * olarak değiştiriyoruz hepsi bu.

Tarih:
Hit: 3714
Yazar: oldwolfYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.