İnternet Ve Pazarlama İlişkisi

Pazarlama Nedir?

Pazarlama insan ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda hammaddenin işlenesi veyahut elde olan bir ürünün geliştirilerek,fiyatının belirlenerek,dağıtım ve tutundurulmasının yapılarak tüketiciye sunulduğu süreçtir.

İnternet Pazarlaması Nedir?

İnternet pazarlaması temel olarak pazarlama işlevlerinin İnternet üzerinden yapılması demektir. Yani; Tüketici ile sağlayıcı arasında ki iletişimin 7/24 hale getirilmesi sayesinde ürün,fiyat,dağıtım ve tutundurma işlevlerinin daha etkili,hızlı ve ucuza yapılması sürecidir.

İnternet pazarlaması bilinen pazarlama anlayışından bir kaç yönde ayrılır;

Bu yönler;

İnternet Pazarlaması uzmanlık ister,

Teknolojik alt yapı gerektirir,

Etkin bir iletişim ağı gerektirir,

Güncellik gerektirir,

Etkin bir E-mail ağı.

Bütün bu ayrı yönler kolay ulaşılabilinecek yönler gibi algılansa da İnterner Pazarlamacılığı emek,tecrübe ve sabır gerektiren bir süreçtir. Çoğu şirket faaliyetleri arasına e-pazarlama yı da katmasına rağmen e-pazarlama üstesinden gelinemeyecek derece de zorlaşabilir.

Neden zordur sorusuna gelince şöyle açıklamak gerekebilir;

İnternet pazarlamacılığı 90’lar da başlamış bir akım ve sektör artık taşları yerine oturmuş büyük bir Pazar haline geldi.Bugün bir girişimci e-pazarlama yapmaya kalkışsa bu binlerce rakip ile yarışmak manasına gelmektir.

İnternet Pazarlamacılığında önemli noktalar;

         İnternet pazarlamacılığı ilk başlarda maliyeti düşük olarak gelecektir fakat büyüyen işler sayesinde “kazanç ve maliyet aynı oranda artar.”

         E-pazarlama geniş ürün yelpazesi,geniş hizmet kapasitesi gerektirdiğinden, e-pazarlamaya başlanmadan önce “sağlam bir fizibiliteye ihtiyaç vardır.”

         E-pazarlama’da  Arama motorlarında ön sıralara yerleşebilmek için ”uzman programcılar ile çalışmak gerekecektir.”

         E-pazarlama Tüketicinin “güven” beklediği bir süreçtir ve bu yüzden “http” yerine “https” kullanmak gerekecektir ve aynı şekilde bu da uzmanlık gerektiren bir özelliktir.

         E-pazarlama da “slogan” ve “marka” çok önemlidir.

         E-pazarlama da veri tabanına yüksek derece önem verilmelidir. Çünkü; veri tabanımızda bulunan e-posta adreslerine gönderilecek tanıtımlar,reklamlar bizim potansiyel müşterilere ulaşmamızı kolaylaştıracaktır. E-posta ların atılması bile uzman kişiler tarafından yapılmalıdır çünkü kimse posta kutusunda “spam” görmek istemez.

         E-pazarlama da “izinli pazarlama” yapmak şartdır. Yeni kişiler istemedikçe e-posta kutularına mail atılmamalıdır.

         E-pazarlama da “etkili bir dağıtım kanalı” kurmak gereklidir. Dağıtım ne kadar iyi olur ise işler o kadar artar ve yolunda işler.

         E-pazarlama amacıyla açılan web tabanlı şirketimiz de “cazip ödeme seçenekleri” sunularak müşteri tatminin de ileri bir noktaya varılabilir.

İşte temel olarak e-pazarlama nın etkili olabilmesi için gerekli ve önemli noktaları sıraladık. Şimdi bu önemli noktalar içerisinde ki anahtar kelimelere bakmak gerekli.

1.       “kazanç ve maliyet aynı oranda artar.”
2.       “sağlam bir fizibiliteye ihtiyaç vardır.”
3.       ”uzman programcılar ile çalışmak gerekecektir.”
4.       “http” yerine “https”
5.       “slogan” ve “marka” çok önemlidir.
6.       kimse posta kutusunda “spam” görmek istemez.
7.       “izinli pazarlama” yapmak şartdır.
8.       “etkili bir dağıtım kanalı”
9.       “cazip ödeme seçenekleri”

İşte bu temel 9 nokta ya dikkat edilir ise internet pazarlaması  yapmak hiç de zor gelmeyecek ve gün geçtikce artan uzmanlık sayesinde kazançlar da artacaktır. Unutmamak gereklidir ki e-marketin in yasal zorunlulukları ve hukuki açıdan doğurduğu yada gebe olduğu sonuçlar bulunmaktadır. Bu sonular pazarlama mevzuatı kaynaklarında açıkca belirtilmiştir.

Bu konuların tümünü bir den pazarlama danışmanları ile odaklanılmalı ve kodlamadan,pazarlamaya,ürün seçimin den,dağıtıma kadar uzman bir kadro ile kurumsal bir yapı da çalışmak gerekmektedir.

E-pazarlama faaliyetlerine başlayacak herkese başarılar dilerim. Önünüz açık olsun.

Tarih:
Hit: 3135
Yazar: lordvader89Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.