LG G3 3G Şebeke Sorunu Çözümü Ve IMEI Yazma

Okuması uzun gelebilir ancak siz hata yapmayın diye her adımı tek tek anlattım aslında sadece 10 dk bile sürmeyen bir işlem. Lütfen baştan aşağı en az 2 kere okumadan işleme başlamayınız.

Bu işlem sayesinden yurt dışından alınmış ve imei kayıtlı LG G3 lerde yaşanan 3g şebeke sorunlarını (konuşurken sesin kesik kesik gidip gelmesi, internetin şebeke olmasına rağmen çok ama çok yavaş olması vs gibi) çözebilirsiniz.

Veya yurt dışından temin ettiğiniz bir LG G3 e telefonculara para ödemeden kendiniz BOX denilen cihazlar olmadan IMEI yazabilirsiniz.

NOT: IMEI yazma işlemi ve bu şekilde yazılmış cihaz kullanımı ülkemizde yasal değildir. Bu yazıda anlatılanlar sadece bilgi amaçlıdır ve kimseyi bu şekilde yasal olmayan cihaz kullanımına teşvik etmemektedir. İşlemler esnasında cihazınıza gelebilecek sorunlardan ve yasal olamayan cihaz kullanımından doğabilecek sorunlardan yazar sorumluluk kabul etmez. Eğer bunları kabul etmiyorsanız okumaya devam etmeyiz. Okumaya devam etmeniz halinde bütün sorumluluğu aldığınızı taahhüt etmiş olursunuz.

Öncelikle neler yapacağımızı kısaca özet geçmek istiyorum.

(Bütün driverların yüklü olduğunu ve telefonun android 4.4.2 olduğunu varsayıyorum)

Telefonumuzun imei bilgilerini içeren dosyasının yedeğini alacağız. Olurda işlemler sırasından bir sorun çıkarsa diye işimizi garantiye alacağız ki bu ilk adım olacak.

İkinci adımda mevcut imei numaramız ile vereceğim ”12.4.gold.orj.qcn” dosyasında gerekli düzenlemeleri yapacağız.

Üçüncü ve son adımda ise gerekli düzeltmeleri yaptığımız 12.4.gold.orj.qcn dosyasını geri telefonunuza yükleyeceğiz.

 

Hepsi bu kadar. Şimdi detaylara geçelim.

PROGRAM PAKETİ İNDİR

1.ADIM

-İlk olarak telefonunuzun Android Kitkat 4.4.2 olduğundan emin olunuz eğer değilse yükleyiniz.

-Bilgisayarımıza LG Driver paketini kuruyoruz.

-Mevcut imei numaranızı *#06# den öğrenip bir metin dosyasına kaydedin. Eğer ilk defa imei yazacaksanız hangi telefondan temin ettiğiniz önemli değil onu yazın.

1. Program paketinden QPST_2.7.411 isimli programı kuruyoruz ve işlem bittikten sonra bilgisayarını yeniden başlatıyoruz.

2. Geliştirici seçeneklerinden USB Hata ayıklama modunu aktif ederek telefonu bilgisayara bağlıyoruz. Bağladıktan sonra telefonun bildirim çubuğundan “ortam cihazı (MTP)” olarak bağlandığından emin olun. MTP değilse “daha fazla usb seçeneği” yazan yere tıklayıp “ortam cihazı (MTP)” yi seçin.

http://i.hizliresim.com/A5LGAv.png

3. BAŞLAT > TÜM PROGRAMLAR > QPST > QPST Configuration

 

Programını açın. Karşınıza çıkan ekranda ports sekmesine basın. Burada telefonunuzu resimdeki gibi görmeniz gerekiyor. (No Phone yazıl olan değil alttaki satır.)

Ancak sizin ekran muhtemelen böyle görünüyor olacak.

Telefonunuzu eklemek için “ add new port” a basın çıkan ekrandaki tiki kaldırın ve üstten çıkan Data modem değil de diğerini tıklayın az önceki yerde şimdi telefonunuz görünmeye başlayacaktır.

Eğer telefonunuz görünmezse buradan öteye gidemezsiniz. Muhtemelen LG Driver paketini kuramamış veya eksik kurmuş olmalısınız bu yüzden driver paketini tekrar kurun ve işlemler bitince bilgisayarı yeniden başlatmayı unutmayın.

Evet şimdi telefonunuzu aşağıdaki gibi gösterdiğinizi varsayarak devam ediyorum.

Resimdekinin aksine COM23 ile başlayan satıra tıklayıp üst menüden starts clientes > software download>  backup sekmesine basın. Sağ taraftan ikincisatırdaki Browse tıklayarak yedeği nereye alacağınızı seçin. Tercihen diğer dosyalar ile karışamayacak bir isim verin ve starta basıp bekleyin.

Oluşan bu yedek qnc dosyasıyla hiçbir işimiz yok. Başta da dediğim gibi sadece kendimizi sağlama almak için bunu yaptık. Şimdi bu dosyayı el altında dolaşmayacak bir yere/klasöre atın karışmasın.

Sorunsuz bir şekilde yedek alıp onu bir kenara koyduğunuz varsayarak 2. Adıma geçiyorum.

2. Adım

- Program paketinden  IMEI CONVERTER ı açın.

- Metin belgesine yazdığınız imei numaralarını IMEI converter programına yazın ve “Convert IMEI” tıklayın.

- Resimdeki gibi bir sonuç aldıktan sonra sağ taraftaki değerleri olduğu gibi bir kağıda okunaklı bir şekilde not alın. (Çakallık yapıp benim kendi imei nomu yazıp ekran görüntüsü aldığımı düşünmeyin) Neden 08 4A yı işaretlediğimi birazdan anlayacaksınız.

- Program paketinden Hexedit programını kurun ve Başlat > Tüm Programlara basın ve utulities klasöründen Hexedit i açın.

sol üstten File > Open deyip program paketindeki  12.4.gold.orj.qcn dosyasını açın.

Resimdeki gibi açıldıktan sonra işleme devam edebiliriz.

Şimdi bu dosya içerisinde 3 yerde değişiklik yapacağız. Ancak değişiklik yapılacak değerden 4 tane var dosya içerisinde. Yani örnek verecek olursak dosyada 4 kere Ali ata bak yazıyor ve biz sadece bunların ilk 3 tanesini Ali topu tut olarak değiştireceğiz. Sonuncu Ali ata bak ı asla değiştirmiyoruz. SAKIN UNUTMAYIN.

Ctrl + F tuşlarına basarak arama kutucuğunu açıyoruz ve kutucuğa 083A yazıp ve  Find next  e basıyoruz.

Resimde olduğu gibi koyu halde 083A göreceksiniz. (Arama kutusunu kapatmayın) Ve başlıyoruz düzeltme yapmaya. Hani converter ile elde ettiğimiz değer vardı ya işte onu yazacağız şimdi. Hatırlıyorsanız converter ekran resminde 084A yı işaretlemiştim onun sebebi buradaki imei nosunun 083A ile başlaması. Yani biz 3A dan itibaren değiştirmeye başlayacağız. Eğer converter da elde ettiğiniz sonuç 083A ile başlıyorsa sağdaki 3A nın hemen sağındaki 55 den başlayarak değiştiriyoruz. Anladınız galiba.

Şimdi yukarıdaki görselde (bendeki 084A yı baz alarak söylüyorum) 3A nın üzerine basın bir şey çıkacak tamam deyin ve başlayın teker teker elinizdeki kağıttan yazmaya. Üst resimde işaretlediğim yerler işlem sonunda değişmiş olacak sonra tekrar Find Next e basın ve çıkan satırdan aynı şekilde devam edin. O da bitince tekrar Find Next e basın ve son kez değişiklik yapın. Canı sıkılan ve merak edenler son kez Find Next e basıp DEĞİŞTİRMEMENİZ gereken satıra bir göz atabilirler.

Zaten fark ettiyseniz düzeltme yapılacak satırlar 083A55555555.. şeklinde hep. Ancak bu DEĞİŞTİRMEMENİZ gereken satır 083A849D…. Şekinde devam ediyor. Yani satıra ELLEMİYORUZ.

Ctrl+F ile açtığımnız arama kutusunu kapatıp yaptığımız değişiklikleri Ctrl+S kaydediyoruz. Ve programı kapatıyoruz. Program paketindeki üzerinde değişiklik yaptığımız “12.4.gold.orj.qcn” dosyasını tercihen masa üstünde görünür bir yere kopyalın karışmasın.

Şimdi 3. ve son adıma geçiyoruz.

3.Adım

- En başta yaptığımız gibi BAŞLAT > TÜM PROGRAMLAR > QPST > QPST Configuration PROGRAMINI açıyoruz. Karşınızda çıkan ekranda ports sekmesine basın. (Telefonunuzu burada gördüğünüzü varsayıyorum aksi halde sıçtığımızın resmidir. Taaaaa en başta buranın üzerinde durdum ama değil mi?)

- Yine aynı şekilde üst menüden starts clientes > software download>  ardından restore sekmesine tıklayın.

- ikinci satırdaki BROWSE e basın ve düzenlediğimiz 12.4.gold.orj.qcn dosyasını gösterin sonra alta gelip starta basıp bekleyin.

Bu bekleme esnasında bildiğiniz bütün duaları okumaya başlayabilirsiniz işler ters gitmesin diye.

Eğer her şey doğru yapıldıysa telefonunuz kapanıp tekrar açılacak. Açıldıktan sonra biraz bekleyin şebekenin gelmesi bir kereliğe mahsus biraz gecikebilir. (30-45sn kadar sadece)

Şebeke de geldiyse emin olmak için *#06# den imei nosunu kontrol edin.

Ve hayırlı olsun. Güle güle  kullanın telefonunuzu.

Tarih:
Hit: 8997
Yazar: heza

Taglar: imei 3g imei değiştirme imei numarası kaydettirme lg g3 şebeke sorunu


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

heza tarafından yazıldı. Tarih: 24/Haz/17 14:15
https://drive.google.com/drive/folders/0B7fjBWFdAIw9T21lRDRSdXBZVlE programlar paketi yeni link
thanatosus tarafından yazıldı. Tarih: 18/Haz/17 13:00
Dosyalar silinmiş yenileme imkanınız var mıdır bulamıyorum?
CELENOSO tarafından yazıldı. Tarih: 23/Eki/16 17:26
hocam anlatım çok iyi ama ben hata alıyorum en son adımda restoreden qcn dosyasını okuturken yardımcı olur musun bu konuda
Status: Memory Restore Failed!
Errors: The ESN of the phone does not match the ESN of this file containing RF calibration data
Dj_DooM3 tarafından yazıldı. Tarih: 19/Oca/16 07:46
Tesekkurler hocam. Galaxy s3 de imei yazma ise yariyor :) sadece dosya isimleri farkli.
heza tarafından yazıldı. Tarih: 17/Oca/16 20:00
Valla hocalar g2 için bir şey diyemeyeceğim. İnternette bu konu hakkında pek sorun görmedim. Yani her ses kesik gidip gelmesini bu kategoriye koymayın farklı bir sorunda olabilir. Ancak yazdığım gibi box ile imei yazılan g3 lerde genel bir sorun. Bu yöntemde paylaştığım gold dosya g3 e özel yani başka telefonda denemek çok daha büyük sorun oluşturabilir.
nereodi tarafından yazıldı. Tarih: 17/Oca/16 15:23
aynı sıkıntı benim g2'de mevcut bir müslüman yokmu onuda anlataydı iyidi
DE5TROY3R tarafından yazıldı. Tarih: 17/Oca/16 12:38
G2 de yaramazmı hocam
heza tarafından yazıldı. Tarih: 17/Oca/16 01:44
@DE5TROY3R Hocam bu yöntem her telefondan işe yaramaz G3 te olan bir durum. Telefoncular BOX denilen cihazlar sayesinde (box zaten kutu demek biliyorum ama öyle işte) atıyorlar. Ücretli kredi alıp öyle yazıyor onlar. Mesela octopus box bunlardan birisi.
DE5TROY3R tarafından yazıldı. Tarih: 16/Oca/16 23:29
Hocam yurt dışından telefonu aldırıyorum birazdan :) çok güzel anlatım olmuş hep merak ederdim nasıl imei işliyolar diye
heza tarafından yazıldı. Tarih: 16/Oca/16 14:16
@alicem bi kere yazman yeterli hocam.
alicem tarafından yazıldı. Tarih: 16/Oca/16 14:01
Yurtdisindan g3 alsak 180 gunde bir imei yazsak nolur
yanak tarafından yazıldı. Tarih: 16/Oca/16 10:49
G3'üm yok ama anlatımını beğendim hocam..eline sağlık