Ms Sql Servere Uzaktan Erişim

MS SQL Server kullanıyorsunuz ama uzaktan herhangi bir erişiminiz yok mu. Sunucuda yapacağınız bir kaç konfigirasyon neticesinde ms sql serverinize ulaşabilirsiniz. Eğer Windows Authentication olarak kurduysanız sizden giriş için şifre istemeyecektir. Bunun için kurulum yaparken SQL Server Authentication sekmesini seçerek kurulum yapmanız gerekmektedir.  Eğer SQL Server Authentication olarak kurmadıysanız sıkıntı değil kısa bir kaç adımda onuda halledebiliriz. Şimdi SQL Server Authentication kurmadığınızı varsayıp SQL Server Authentication aktifleştirelim.

Gördüğünüz gibi sa kullanıcısı devre dışı

SQL Servere sağ tıklayıp Properties diyim  SQL Server Authentication seçiyoruz.

İkisinde okey diyip geçiyoruz. Sonra Security altındaki Logins sekmesindeki sa  kullanıcısına sağ tıklayıp Properties diyoruz.

 

Şifre seçerken şifrenin içinde büyük ve küçük harf artı rakam olmak zorunda. Yukardaki adımları aynen yaptıktan sonra. MS SQL serveri sistemden resetliyoruz ve sa kullanıcı adı ile erişebilrsiniz artık.

Şimdi sıra geldi uzaktan erişimi gerçekleştirmeye.

Yukardaki işlemi gerçekşeltirelim. Ardından SQL Server Configurationu açıp TCP/IP i aktif edelim

İşlemleri yaptıktan sonra belirlediğimiz porta güvenlik duvarından izin verelim; ama daha önce mssql serveri tekrar resetleylim.

 

Porta erişim izni vermek için.

Adımlarını da gerçekleştirince artık sql serverinize uzaktan rahatlıkla erişebilir. Web uygulamalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tarih:
Hit: 2249
Yazar: x-files

Taglar: ms sql server


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Branxian tarafından yazıldı. Tarih: 31/Eki/16 08:55
Güzel bilgiler. Eline sağlık hocam.
siyahbereli tarafından yazıldı. Tarih: 22/Eki/16 09:32
Teşekkürler emeğine sağlık
cemnet tarafından yazıldı. Tarih: 22/Eki/16 00:11
hocam bütün ihtimalleri güzelce yazmışsın tebrik ediyorum =)