MsConfig Nedir, Nasıl Kullanılır?

Renegadealien'ın Notu: Dökümanı bir arkadaşımın isteği üzerine ödev amaçlı yazmıştım. Özellikle yeni başlayanlar için yararlı olacağını düşünüyorum.


Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı; Microsoft Windows Tabanlı işletim sistemlerinde bulunan, İşletim sisteminin açılışında yapılan işlemleri opsiyonel hale getirmek için kullanılan bir programcıktır.

Sistem Yapılandırma Hizmet Programına Windows yüklü herhangi bir bilgisayarda Başlat> Çalıştır >msconfig.exe yazarak ulaşabilir. Msconfig kelimesinin açılımı türkçe olarak Microsoft Konfigürasyon aracı manasına gelen, Microsoft Configuration Utility kelimelerinin kısaltılmış halidir. Microsoft bir ayırım yaparak Windows 2000 sistemine msconfig aracını koymamıştır.(Not:1)

İsterseniz şimdi resimli ve adım adım Msconfig'in nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verelim.

Msconfig'e ulaşmak için yapılması gereken şeyin Başlat> Çalıştır> Msconfig yazmak olduğunu daha önce söylemiştik.

Çalıştıra Msconfig yazıldıktan sonra Tamam tuşuna bastığımızda karşımıza Sistem Yapılandırma Hizmet Programı gelmektedir.

Sistem Yapılandırma Hizmet Programı çalıştığında karşımıza gelen pencerede bir çok tab olduğunu görüyoruz. Şimdi bu tabların ne işe yaradığını tek tek açıklayalım.

Genel Tabı : Genel tabında ilk olarak Normal Başlangıç, Tanımlama Başlangıcı ve seçmeli başlangıç seçenekleril bulunmakta, bu tanımlardan seçmeli başlangıç seçeneği seçildiğinde ise alt tarafta diğer seçenekler çıkmaktadır. Şimdi bunları ele alalım.

Normal Başlangıç : Bu seçenek seçildiğinde işletim sistemimiz üzerine yüklenen programların yaptığı değişiklikler dahil olmak üzere bütün başlangıç öğelerini bütün hizmetleri ve bütün sistem sürücülerini kendi ayarları doğrultusunda yükleyecektir. Kullanıcının yaptığı hiç bir değişiklik kayıta alınmayacaktır.

renegadealien-www.tahribat.com-Her hakkı saklıdır.

Tarih:
Hit: 13529
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.