Netbeans İçin Android Platformu Kurulumu

Dökümanın Forum Konusu Linktedir : http://www.tahribat.com/Forum-Dokuman-Netbeans-Icin-Android-Platformu-Kurulumu-139349/

Merhabalar,

Netbeans'te Android için geliştirme yapabilmek için öncelikle Android SDK ve Netbeans'in Android eklentisini indirmemiz lazım.Şimdi bu işlemleri sırasıyla anlatıcam.

Öncelikle Android SDK'yı indiriyoruz. http://developer.android.com/sdk/index.html burdan hangi işletim sistemindeyseniz sdkyı indirebilirsiniz ben linux(Ubuntu) için anlatıcam.

SDK'yı indirdik diyelim , indirdikten sonra istediğiniz herhangi bi yere açabilirsiniz zip'i.Ben home dizinine açtım.Açtıktan sonra çıkan Android SDK'nın içine girin ve şu yolu takip edin.

android-sdk-linux_x86/tools/ klasörüne girince orda "android" adlı scripti görüceksiniz .Bunu çalıştırın ve açılınca bi ekran gelicek.Burdan Available Packages sekmesine gelin.Şimdi burda indirmemiz gereken Android Platformları , Dökümantasyonlar falan var.

İndirme işlemlerini tamamladıktan sonra Tamam diyip kapatın.Daha sonra NetBeanse gelelim ve Netbeanse yukardaki menüden Tools sekmesinden Plugins seçeneğine gelin.

Açılan pencerede de Settings bölümüne gelip resimdeki işlemleri yapın.

( http://kenai.com/downloads/nbandroid/updates.xml ) yazcaksınız.

Bu işlemi tamamladıktan sonra aynı ekranda Plugins sekmesine gelip resimdeki gibi Android'e tik koyup install diyin.

Bunuda kurduktan sonra şimdi tekrardan yukardaki menüden Tools ' a gelip Java Platforms'u seçin açılan pencerede resimdeki gibi Add Platform butonuna tıklayın.

Sonra gelen ekrandaresimdeki gibi 2. seçeneği seçip Next diyin.Şimdi artık kullanmak istediğimiz Android Platformunu seçebiliriz.

Ben Android 2.2 Platformunu seçtim ve tamam dedim artık tüm ayarlarımız yapılmıştır.Geriye yeni Proje oluşturup Android için geliştirme yapmaya başlayabiliriz.
Sonuç :

Yararlandığım Kaynaklar :

http://wiki.netbeans.org/IntroAndroidDevNetBeans

http://developer.android.com/sdk/installing.html

Tarih:
Hit: 3541
Yazar: dyrnadeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.