Network Üzerinden Sisteme İmage Yüklemek yada İmage Almak

(Bu Makale Gökhan Kocabay tarafından Hazırlanmıştır)

Bu makalede Ağ üzerinden bir Pc’nin Ghost imajını almak veya Pc’ye imaj açmak, herhangi bir CD veya Disket gerektirmeden PXE Boot (Network üzerinden sistemi açmak) vasıtası ile nasıl yapılır anlatacağım.

Gerekli olan yazılım ve donanımlar (Gerekli olan yazılımların hepsinin download Linklerini makalenin en sonunda bulabilirsiniz)

·  Ghost Server olarak kullanacağımız PC’de 3Com Boot Services yazılımı kurulu olması gerekmektedir.(3Com Boot Services yazılımını Symantec Ghost CD’si elinizde mevcutsa \Extras klasörü altındada bulabilirsiniz)

·  Network üzerinde DHCP olarak ip dağıtacak bir network cihazı yada server gerekli.Ama DHCP mevcut değilse Ghost Server Pc’ mizi nasıl DHCP gibi Ip dağıtabilecek hale getirebiliriz bunu da anlatacağım.Bunu TFTPD32 yazılımı sayesinde yapacağız.

·  PXE boot yaptığımız için haliyle PC’de PXE Compliant bir Ethernet kartı bulunması gerekmekte. Zaten uzun süredir üretilen Ethernet Kartları bu standardı desteklemekte.

İlk olarak 3Com Boot Services yazılımının Ghost Server olarak kullanacağımız PC’ye kurulumunu anlatacağım. Aşağıdaki linkten indirdiğimiz 3Com Boot Services Programını Rar dosyasından çıkarttıktan sonra, içerisinde bulunan install.bat dosyasını çalıştırıyoruz.

En üstteki seçenek olan “Install 3Com Boot Services” tıklayarak kurulum işlemini başlatıyoruz. Gelen soruları “NEXT” ile geçiyoruz. Bize BOOTPTAB dosyamızın ve imaj dosyalarımızın nerede olduğunu soran bir kısım gelecek. Destination Folder kısmında yazan “C:\TFTBOOT” klasörünü değiştirmeden NEXT diyerek devam ediyoruz. Sonraki menüden “Custom”ı seçiyoruz.

Tarih:
Hit: 6415
Yazar: CyberYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.