Nokia Marka Telefonların Formatlanması

Nokia telefonların programlamalarında meydana gelen zararlarda telefona giren virüsleri temizlemede ve donuklukları düzeltmede telefonu formatlayabiliyoruz. Formatlanabilecek telefonun özellikle Symbian sistemli olması gerekmektedir.

Telefonun Symbian'a sahip olup olmadığını:

http://www.nokia.com.tr/cep-telefonlari/tum-modeller adresine girdikten sonra çıkan telefonlardan telefonumuzu seçip Özellikler menüsünde Genişlete tıklayıp Yazılım başlığı altında Symbian yazıp yazmamasına göre anlayabiliriz.

Örneğin E71 için:

Yazılım platformu ve kullanıcı arayüzü

    * S60 3.1 Edition, Eseries
    * Symbian Os 9.2
    * Uyarlanabilir aktif standby görünümü içeren iki adet giriş ekranı
    * Sesli komutlar
    * FOTA (Uzaktan firmware güncellemesi)

Siyah yazan yerlerden Symbian 0s 9,2'ye sahip olduğu görülebiliyor.

Symbian olduğunu öğrendikten sonra S60 v3 serisine kadar Hard ve Soft Format olarak ayırdığımız iki format türü var. s60 v4 & v5 serisinde Hard Format uygulanır genellikle.

Şimdi telefonda Soft Format nasıl yapılır görelim.

Telefon açıkken *7370# yaptığımızda 'Tüm orjinal ayarlar geri yüklensin mi? Telefon kapanıp açılacak' uyarısını kabul edip güvenlik kodunu girdikten sonra yapılır telefon kendine reset attıktan sonra açılır ve işlem bitmiş olur.

Şimdiyse Hard Formata geçelim.

5800 veya N97 gibi dokunmatiği bulunmayan serilerde Hard Format  * 3 Yes Açma Kapatma tuşuna telefon açılıp Nokia yazısı görünene kadar basılınca olmaktadır.

Şöyle de gösterebiliriz olayı:5800’da tuş sistemi çok gelişmediğinden onun hard formatını Kamera Tuşu Yes No Açma Kapatma tuşlarına girlikte basarak Nokia yazısı gelene kadar bekliyoruz .

Bu ise şöyle oluyor:

N97’de ise olay şöyle gerçekleşiyor resimle inceleyelim onu da:Unutmadan şöyle bir durumda var: Telefona format atmadan önce tüm istediğiniz şeyleri yedekleyip telefon rehberinizi sim karta kopyalayın.

Tarih:
Hit: 5659
Yazar: HuznunHikayesiYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.