Örneklerle Port Yönlendirme

Bu Döküman a4tech tarafından Tahribat.Com için yazılmıştır.

Bu dokuman kurulu olan web serverınızı internette yayınlamayı acıklamaktadır. Yani APACHE kurulu ise /htdocs klasorunu IIS kurulu ise /wwwroot klasorunu internette paylaşabilirsiniz.

İlk olarak bir tane web serverımız olması gerekiyor. Bu apache veya iis olabilir dilediğinizi kurabilirsiniz. web server

Kurma kısmını geçiyorum başlığımız onunla ilgili değil. Elimizde olması gerekenler;

1- Web Server
2- Internet Bağlantısı ( elimizdeki imkanlar doğrultusunda 512 Kbps tek kişi için fazlasıyla yeter )
3- Router desteği olan bir modem

Yapacağımız işlem kısaca, modemimizin 80. portunu bilgisayarımızın 80. portuna yönlendirerek makinamızın local ipsindeki web serverın internette açmak olacak. Benim modemim Conexant Chipsetli bir 4 port adsl router. Ayarlamaları ilk olarak bunun üzerinde anlatacağım. Aşağıda ise 2 farklı modemde daha Port Transfer işleminin nasıl yağıldığına dair resimleri göreceksiniz.

Başlamadan önce makinamızın local ipsini bilmemiz gerekiyor. Bunu Başlat>Çalıştır>ipconfig yazarakda görebiliriz.

Not 1: İp transferi yapacağımız için makinamızın ipsini sabit yapmakda yarar var. Çünkü makinamıza otomatik ip aldırıyorsak eğer ağımıza katılacak başka bir makinadana yada başka sebeplerden dolayı bilgisayarımızın ip adresi değişebilir ve bu sorunlara yol açabilir. Bunu en kolay şekilde ipconfigde aldığımız ayarları olduğu gibi Network bağlantılarındaki tcp/ip ayarlarına girerek yağabiliriz.

Diğer kısım da resimlerden olusuyor. Sanırım yeterince acıklama yaptım. Resimlere bakarak olayı daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Not 2: Modem üzerinde yaptığınız değişiklerin modem kapanıp açıldığındada geçerli olması için ayarlamaları yaptıkdan sonra modem panelindeki "Save And Reboot" seçeneğini tıklayarak ayarların modemin hafızasına kayıt olduğundan emin olunuz. Aksi taktirde yapılan ayarlar modemin yeniden başlaması sırasında eski haline dönecektir.

Tarih:
Hit: 5245
Yazar: a4techYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.