PfSense 2.3.x Kurulumu

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?

Firewall, internet bağlantımızı kullanımımızdan önce virüslere, kötü amaçlı saldırılara karşı filtreleme yaparak güvenli şekilde internete ulaşmamızı sağlayan bir sistemdir.Firewall sistemler daha çok Küçük,Orta,Büyük Tüm işletmelerde, okullarda, internet cafelerde, kısaca internet kullanıcısının olduğu yerlerde kullanıcıları koruyabilmek, varsa kullanılan sunuculara karşı saldırıları engellemek için kullanılır.

PfSense Nedir?

PfSense, FreeBSD Tabanlı bir Firewall (Güvenlik Duvarı) dağıtımıdır. Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. Sisteminizi kurduktan sonra yapılandırma işlemleri, geliştiricileri tarafından hazırlanmış olan Web Arayüzü üzerinden yapılır.

pfsense, güvenlik duvarı ve yönlendirici olarak uyarlanmış, özgür, açık kaynaklı, özelleştirilmiş bir FreeBSD dağıtımıdır. Güçlü ve esnek bir güvenlik duvarı ve yönlendirici platformu olmasına ek olarak, uzun bir özellik listesine ve paket sistemine sahiptir. Bu paket sistemi işletim sistemine kolay genişleme esnekliği vermesinin yanısıra dağıtımda güvenlik açıkları oluşmasını da engellemektedir. pfsense yayınlandığı günden bu yana 1 milyondan fazla indirilme sayısına ulaşmış, tek pc’den oluşan küçük ağlarda; binlerce ağ cihazına sahip büyük işletmelerde, üniversitelerde ve diğer organizasyonlarda sayısız kurulumla kendini kanıtlamıştır.

PfSense Kurulumu

İlk önce vmware programından sanal bilgisayar tanımlıyoruz. Custom bölümünden FreeBSD seçeneğini seçerek sanal bilgisayarımızı oluşturuyoruz.

Görüdüğünüz gibi sanal bilgisayarımıza iki adet ethernet kartı tanımladım 1. olan bridge modde ikinci olan vmnet8 olarak seçtim. 1. olan benim wan (internet) bacağım ikinci olan ise iç ağa bakacak olan (lan) bacağım olacak.

Şimdi kuruluma başlayalım…

Klavyeden 1′ e basıp kuruluma başlıyoruz.

Accept these Settings seçeneğini seçiyorsunuz.

Quick/easy install seçeneğini seçiyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda OK seçip bekleyelim..

Bu ekran geldiyse beklemeye devam edelim.

"Standard KERNEL " seçerek kurulumu başlatalım.

Reboot diyerek kurulum bitmiş oluyor.

Kurulum tamamlandı. Bir sonraki dökümanımızda wan ve lan bacaklarına ip adreslerini tanımlayamayi öğreneceğiz

 

 

 

Tarih:
Hit: 2371
Yazar: HoLyCat

Taglar: pfsense pfsense kurulum


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

kafkavari tarafından yazıldı. Tarih: 25/Eyl/16 00:12
Ellerine saglik. Cik faydali bilgiler diger konuyuda okuyalim.