SEO Nedir?

    SEO'nun açılımı " Search Engine Optimization"'dır. Türkçe'ye çevirirsek "Arama Motoru Optimizasyonu"... Neyse bu optimizasyon sayesinde arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Üst sıralara çıkarsak ne olur? Sitenize giren sayısı artar :) Sizin içinde bu önemli değil mi zaten? Sitenize ziyaretçi girmesini istiyorsanız Seo şart...

    Aramalarda Üst Sıralara Çıkmak

    Bunun için bir tek yol var diyemeyiz. Onun için bazı şeyleri yaptıktan sonra aramalarsa yavaş yavaş üst sıralara çıkmaya başlayacaksınız. Bunları maddeler halinde yazarsak.

-Deneyimli ve uzun bir geçmişi olmak
-Back-Linkler(diğer siteler tarafından tavsiye edilme)
-Dizinlerde sitenizin bulunması
-İçeriğin özgün olması
-Spamın ve zararlı içeriklerin bulunmaması
-Göze hitap eden güzel bir tasarıma sahip olması
-"Meta-tag" ların akıllıca oluşturulması ve içeriğe aykırı olmaması
-Güzel bir domain(alan adı)

    Şimdi bunları maddeler halinde ayrıntılı olarak inceleyelim.

    Deneyimli ve Uzun Bir Geçmişe Sahip Olmak

    Deneyimli ve uzun bir geçmişi olmanın faydası sitenizde içeriğin fazla ve göz doldurucu olmasıdır. Öyleyse yeni site açanlar Seo kasamaz mı? Kasar. zaten uzun bir geçmişi olmasına rağmen arama motorlarında hele daha ilk üç sayfaya bile yerleşemeyen bir çok site var. Bizim için önemli olan bu saatten sonra yapacaklarımız.

    Back-Linkler

    Back-link'i Türkçe'ye çevirmek gerekirse geri bağlantı gibi saçma sapan birşey çıkıyor onun için Back-link olarak kullanıyoruz. Peki Back-link nedir? Back-link diğer sitelerden sizin sitenize verilen bağlantılardır. Back-link sayısı arama motorları için önemli bir değerdir. Bütün Back-linler önemli olsa da özellikle kendi içeriğinizle özdeş bir içerikte ve pagerank'ı yüksek sitelerden back-link alırsanız daha faydalı olur. Ayrıca Back-link aldığınız sitenin fazla link paylaşımı yapmaması da önemlidir. O açıdan Pr'si 4 olan bir siteden alacağınız back-link pr'si 6 olan bir siteden alacağınız back-link'den daha faydalı olabilir. Tabii bu önemli değil her ne olursa olsun elinizden geldiğince back-link alın. Unutmayın her back-link önemlidir.

    Back-link değişimleri:

    Karşılıklı Link değişimi: İki sitenin karşılıklı olarak birbirlerinin linklerini yayınlamaları ile gerçekleşir. Doğru yapıldığı zaman çok getirisi olan bir işlemdir. Önce link değişimi yapacağınız siteleri belirleyin ve onlara karşılıklı link değişimi yapmak istediğinize dair bir mail atın. Eğer kabul edilirse hemen onun sitesine link verin. Vermemek gerçekten bence çok büyük bir ayıptır... En azından haftada bir kerede link değişimi yaptığınız siteleri kontrol edin sizin linklerinizi kaldırmış mı? diye...

    Tek Taraflı Link: Öteki türe göre çok daha faydalıdır ama genelde alması zordur. Bazı Pagerank'ı yüksek siteler para karşılığı tek taraflı link değişimi yapıyorlar. Atıyorum zaten pr6 olan bir siteden back-link almanız sayesinde Google sizi bir günde indexler. Tek taraflı link almanın bir yolu da Dizinlere kayıt olmaktır. Piyasada bir çok kaliteli dizin var. Elinizden geldiğince bütün dizinlere kaydolmaya çalışın. Ne kadar olursanız o kadar faydasını görürsünüz. Ayrıca forumlarda üye iseniz forumlardaki imza bölümlerine de sitenizin linkini verebilirsiniz.

    Dizinlerde Sitenizin Bulunması

    Öncelikle dizin nedir? Dizin botlar tarafından değil de insanlar tarafından incelenen arama motorları diyebiliriz. Bu yüzden Dizinler daha güvenlidir. Örneğin arama motorlarında başınıza çok gelmiştir. Bir şeyi ararsınız girersiniz ki o da ne arkadaşlık sitesi - porno sitesi falan... Dizinlerde bu olmaz işte. Bunun içinde arama motorları dizinleri çok sever. Özellikle Google'ın desteklediği DMOZ'da sitenizin bulunması çok önemlidir. DMOZ'da siteniz bulunursa çok daha çabuk indexlenebilirsiniz. Ayrıca büyük dizinlerin geniş bir ziyaretçi kitlesi vardır ve buradan sitenize ziyaretçi toplayabilirsiniz ve DMOZ'dan gelen bir link kendi konunuzdaki aramalarda sizi birinci sıraya bile taşıyabilir. Dizinlere paralı olarak kaydolmanız ise dizinler tarafından çok daha çabuk incelenmenizi ve üst sıralarda tutulmanızı sağlar ve de özel bir kutucuk içinde bulunur. Arama motoru da Dizinden daha çabuk alır sitenizi. Kısaca bir şeyler bekliyorsanız bir şeylerde vereceksiniz. Unutmayın, Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.

Tarih:
Hit: 5060
Yazar: sirpenceYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.