Slax (Linux Live USB) Kurulumu

Slax Nedir, Ne İşe Yarar?

Slax her Linux tabanlı işletim sistemi gibi tamamen ücretsizdir. Slackware’den türemiş olup 256 MB’lık herhangi bir USB belleğe kurulabilmektedir. Örneğin şöyle bir felaket senaryosu yaratalım :)

Bir gün Windows kurulu sisteminiz pat diye çöktü. Aksilik elinizde de herhangi bir kurulum CD/DVD’si yok. İşte burada önceden hazırlayıp flaş diskimize kurduğumuz Slax devreye giriyor.

Slax Flaş Bellekte Yavaş Olmaz mı?

Genelde Slax CD’ye oranla USB üzerinde çok daha hızlıdır. USB 1.1 destekleyen bir flaş belleğiniz varsa yavaşlık ne yazık ki kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden “ReadyBoost” destekleyen bellekleri tercih etmeniz sizin hayrınızadır.

Slax USB belleğe ya da diske nasıl yüklenir?

USB için Slax .tar formatındadır. Yazılabilir bir diske genişletilmek için dizayn edilmiştir. Bunu bir ZIP arşivi gibi düşünebilirsiniz. Bir flaş diske, mp3 çalara hatta hard diske açın. tar formatını birçok sıkıştırma programı destekler. USB için Slax yaptığınız tüm değişiklikleri kaydeder bu yönden tıpkı yüklenen bir işletim sistemi gibidir.

Slax’ı İstediğiniz Gibi Özelleştirebilirsiniz.

Bunun için www.slax.org adresine girip üstteki “Slax Oluştur” kısmından istediğiniz yazılımları ya da masaüstü ortamını yüklemeye dâhil edebilirsiniz.

Tamam, İkna Oldum Nasıl Kurabilirim?

Kendi sitesinden herhangi bir türünü (iso ya da tar. gz) indirebilirsiniz. USB için .tar.gz indirebilirsiniz. İki tane dosya biçimi olmasının nedeni kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla yapılmasıdır. Öncelikle flaş belleğimizi ön yüklemeli yapalım. Bunun için “FlashBoot” programını kullanacağız.

1.Boot modunu seçiniz.

2. Flaş diskinizin sürücü harfini gösteriniz.

3.Biçimlendirme seçeneğine tıklayınız.

4. Durum Raporu

Slax Dosyalarının Kurulumu

İndirdiğiniz .tar.gz dosyasını (ya da iso’yu) dışarı çıkartın. İki tane “/boot ve /Slax” adlarında klasör olması gerekli. İki dosyayı olduğu gibi flaş diske kopyalayın. Kopyalama işlemi tamamlandıktan sonra /boot klasörüne girin. Eğer bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız bootinst.sh scriptini çalıştırın. Windows kullanıyorsanız bootinst.bat scriptini çalıştırın. Bu scriptler flaş belleğin MBR kısmına ön yükleyici programı kuracaktır.

Türkçeleştirme

Bu bağlantıyı kullanarak dil dosyasını indirebilirsiniz. http://www.slax.org/modules/730/dl/turkish.lzm

Kurmak içinse sol alttan mavi renkli K butonuna basıp System >Slax Module Manager’i seçerek dosyayı indirdiğiniz yere gidip oradan .lzm paketini kurabilirsiniz.

Tarih:
Hit: 4762
Yazar: Jilet_BorisYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.