Stored Procedures For Beginners

Renenin Notu : Bildiğiniz gibi Tahribat.Com' dökümanlarına, özel durumlar haricinde ingilizce döküman eklemiyoruz. Fakat bu dökümanı o kadar güzel ve sade bir ingilizceyle yazmışlarki eklenmesi gerektiği kanaatine vardım. Dökümandan herhangi birşey anlayabilmeniz için en azından bir miktar sql ile uğraşmış olmanız gerekmektedir...

Öncelikle bilmeyenler için biraz ekleme yapiim sonrasını Tom Oneil kardeşime bırakıyorum :)

Sql Structured Query Language'in kısaltılmışdır. Günümüzdeki 60'a yakın Veritabanından belli standartlar çerçevesinde veri çekilmesini sağlayacak bir programlama dilidir.

Yani kısaca, Bir veritabanı dosyasından veri okumak, veri yazmak, listeletmek verileri güncellemek için kullandığımız standart dile biz sql diyoruz..

Stored Procedure ise, Veritabanı içerisinde saklanan sql cümlecikleri olarak isimlendirilebilir. Değişken alabilir, aldıkları değişkenlere göre farklı sonuçlar üretebilirler. Stored Procedure'nin en önemli özelliği, Program içerisinde kullanılan sql cümleciklerinden faklı olarak, Sql Server çalıştığı andan itibaren derlendiği için 3 kata kadar daha hızlı çalışacaktır. Vb, gibi if for next gibi programlama kelimelerini kullanabiliriz, istediğim herşeyi yapıp, kodda at koştuırabiliriz :)

Bu basit açıklamadan sonra Tom Oneil kardeşimizin dökümanı ile sizleri baş başa bırakıyorum :)


 

Chances are, you are reading my article because you want to learn how to write stored procedures. You are new to this, and you don't know where to start. You are exactly where I was when I wanted to learn how to write stored procedures. The purpose of this article is to help the developer who doesn't know where to start. I will give you a place to start. you techniques beyond the basic "hello world", and walk you through examples. I learned how to write stored procedures alone, and have decided to let you use my experiences to your advantage. This article will consist of the following topics:

 1. What are stored procedures?

 2. What do you need to get started?

 3. Writing your first stored procedure

 4. Writing more sophisticated stored procedures
   

  1. Input Variables

  2. Input Variables with SELECT and UPDATE Statements 

  3. Exercise:  Pass Data to a SELECT Stored Procedure
    

   

 5. Conclusion

 6. Database script for SPFORBEGINNERS (the database referenced in this article)

 7.  

At the end, I have also included a SQL script for creating the database used in my examples. It is a small database, and easily replicated. Of course, I am interested in receiving any feedback at tomoneill@deloitte.com.

Kaynak: Tom Oneill
Tarih:
Hit: 2340
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.