Ubuntu Kurulumu

Evet… Ubuntu Bootable Linux Cd miz hazırsa kuruluma geçebiliriz.

Eğer Windows üzerine linux kuracak isek;

Partition Magic tarzı bir programla Linux için kullanacağımız alanı önceden ayırırsak bizim için daha rahat bir kurulum olur. Partition Magic ile disk bölümleme yazımızdan gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Önerim tek hdd diskiniz var ise diskin son kısmını linux için tercih etmeniz.

Örnek olarak 80 gb bir hddmiz olsun;

C ve D olmak üzere iki sürücünüz (partition) var diyelim. C de Windows Kurulu D de programlarınız vs var. C: 25 Gb D: 50 GB olsun. Partition magic ile D sürücüsünün son kısmından 15-20 gb lık bir alan ayırın. Linux için size hayli hayli yetecektir. Ayrıca takas alanı (swap) da ayırabilirsiniz fakat linux kurulumunda da ayırabilirsiniz.

Takas alanıyla ilgili kısa bir bilgi vermek gerekirse;

Takas yani swap alanı ram inizin yetmediği durumlarda işlemlerin hdd ye yazılmasını sağlar ve az ram e sahip kullanıcılar için hoş bir seçenektir. Takas alanı RAM boyutunuzun 2 katından fazla olamaz. 1GB raminiz varsa en fazla 2GB takas alanınız olabilir. İdeal olarak 512MB lık bir swap alanı işinizi hayli hayli görür tabi 256MB dan az raminiz yoksa.

Hazırladığımız Bootable (boot edilebilen) Ubuntu Linux CD mizi cd-rom umuza yerleştiriyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Resimlerin büyük halleri için resme tıklayınız.

Ve ilk karşımıza gelen ekran:

Start or install Ubuntu…

Bekliyoruz…

Tarih:
Hit: 3540
Yazar: BlackAppleYorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

0x656e tarafından yazıldı. Tarih: 25/Oca/16 16:34
Eskiden kurmak daha kolaymış :P