Uçan Balon Yapımı

önce yazıyı TAMAMEN OKUYUNUZ.

Malzemeler:

*10x10 boyutlarında 1mm genişliğinde çinko levha ( bu levhayı Çatı aktaran, tamiri yapan, yerlerde veya büyük nalburlarda bulabilirsiniz. Oda olmadı derseneiz elinizde boş pil varsa (bildiğiniz kalem pil. dandiklerinden olsa iyi olur) onun kabını çıkartın. pilin sarıldığı metal olacak o çinko dur. onu penseyle veya yankeski ile güzelce ayıklayın. tabi çinko yu pil"in kömüründen tamamen ayırın. 5 tane pil yeterli olacaktır. dikkat edin oranızı buranızı kesmeyin.

*500ml (yarım litre) tuz ruhu (herhangi bir bakkalda vardır)

*yarım litrelik (500ml :o) ) boş bir pet şişe (su şaşalı)

*bitane balon.

malzemeler bu kadar. şimdi ön hazırlıkları yapalım.

*çinko levhayı veya levhaları (pilden çıkarmıştık ya) pet şişenin içine girecek kadar parçalara bölün.

*balon u önce kendi nefesinizle şişirinki balon bi açılsın biraz şişik dursun. 5 dakika bekleyin sonra havasını indirin. balonun ilk defa şişirilmesi biraz daha fazla nefes gücü ister. o yüzden balonu alıştırıyoruzki rahatça gaz dolsun içine.

*herhangi bir sakatlık olmasın diye elinize eldiven giyin. (kışlık eldiven değil ha, plastik eldiven)

*yanınıza su alın biraz (sakatlık olmasın) veya mümkünse banyo ya gidin.

Balonu Yapıyoruz

Çinko parçalarını pet şişenin içine atın. üzerine tuz ruhunu doldurun tam ağzına kadar doldurmayı şişenin ağzına 2cm kala doldurmayı bırakın.
sonra pet şişenin ağzına balonu takın. balonun ucunu bağlayın ki biras hava dolduğunda petşişenin ucundan çıkmasın. balon şişene kadar (yaklaşık yarım saat 45 dakika kadar.) bekleyin. sonra balon şişince pet şişenin ağzından çıkarın ve balonun ağzını bağlayın.
elinizi ayağınızı, banyoyu güzelce yıkayın. eğer elinize tuzruhu falan damlarsa bol su ile yıkayın. eğer balonun daha hızlı şişmesini istiyorsanız tuz ruhunun içine PERHİDROL (eczane de vardır pahalı değildir.) 2-3 kapak perhidrol koyun asit daha etkili olur.

şimdi sonuçta balon"un içine bir gaz doldu. bu gaz Hidrojen gazıdır. dikkat edin. balonu sıcak bir yere yaklaştırmayın. çakmakla veya kibritle balonu yakmayın. balonu ateşe atmayın. ÇOK KÖTÜ PATLAR, Allah korusun yangın çıkar, kendinize de zarar verirsiniz, babanız sizi döver ona göre, haberiniz olsun.

Evi yakarsanız, babanız sizi döverse, elinizi ayağınızı yakarsanız, kendinize zarar verirseniz. balonunuz uçmazsa, banyonuz kirlenirse, balonunuz patlarsa, çinko bulamazsanız. tuz ruhunu etrafa dökerseniz ben karışmam, mesuliyet kabul etmem.


 

Kaynak: Tayfun Öztürk
Tarih:
Hit: 22843
Yazar: HolyOneYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.