Usbden Linux Kurulumu

Son zamanların popüler cihazları netbook'lara USB bellekler aracılığıyla sistem yüklemek sandığınızdan da kolay. Tek iyiyacınız olan bir bellek ve küçük bir yazılım.

1) Öncelikle Linux dağıtımlarını USB belleğimize kurabilmemizi sağlayan küçük yazılımımızı indirmemiz gerekiyor. Bunun için http://unetbootin.sourceforge.netadresini kullanabiliriz. Yazılımın Windows ve Linux sürümleri bulunmakta. UnetBootin adlı ücretsiz yazılımı indirdikten sonra, sıra Linux dağıtımımızı içerisine aktaracağımız USB belleğimizi (SD kart ya da harici disk de olabilir) sistemimize bağlamaya geliyor. Belleği takıp devam ediyoruz.

2) Belleğimizi taktıktan sonra sıra indirdiğimiz yazılımı çalıştırmaya geliyor. Oldukça sade hazırlanmış olan UnetBootin, dilediniz bir Linux'u indirip, belleğinize kopyalayabiliyor. Tabii internet bağlantınıza güveniyorsanız.

Eğer kotalı bir bağlantı türüne sahipseniz, yazılımın arayüzünde yer alan Dsk İmajı bölümüne gelip, ISO foratını seçerek daha önceden indirdiğiniz bir Linux dağıtımını da USB belleğinize aktarabilirsiniz. Bu daha hızlı bir yöntemdir.

 

3) DVD'mizden ya da internetten edindiğiniz Linux dağıtımlarından birsini seçtikten sonra, yazılımın alt tarafında yer alan sürücü bölümünden USB belleğinizi seçip- akratma işlemini başlatın. Bu işlem biraz zaman alabilir.

İşlemi tamamlandığında yazılımda belirecek olan "sisteminizi tekrar" bağlatın düşmesine tıklayarak, bilgisayarınızı USB belleğinizden başlatabilirsiniz. Eğer USB belleği başka bir bilgisayarda kullanacaksınız bu düğmeyi es geçiniz.

Ben Ubuntu'nun Daily Live versiyonunu indirip kurdum.

Tarih:
Hit: 3915
Yazar: HaYVaNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.