Xp Servisleri ve Yönetimi

      XP içinde kullanmadığınız neler var neler... Sistem kaynaklarını boş yere işgal eden gereksiz servisleri devre dışı bırakarak sistem performansınızı artırabilirsiniz.

    Birçok bilgisayar kullanıcısı haberdar olmasa da, Windows XP Professional açılışında, birçok sistem servisi otomatik olarak devreye girer. Açılışta çalışmaya başlayan servis sayısı, sistem ve ağ bağlantısı özelliklerine göre elliyi aşabilir. Bu servisler arasında hayati önem taşıyanlarla birlikte, gereksiz yere sistem kaynaklarını tüketenler de vardır. Bu noktada yapılacak en iyi şey, söz konusu servisleri ayıklamaktır. Hangi servisin sisteminiz için gerekli olduğuna, hangisinin kapatılması gerektiğine karar vermek için, ilk olarak servislerin ne görev üstlendiğine bir bakalım.

Servis Yönetimi

    Başlat>Çalıştır altından 'services.msc' komutunu girdiğinizde, Windows XP kurulumunuz daki sistem servislerine gözatabilir ve değişiklik yapabilirsiniz. Bunun bir diğer yolu da, Başlat menüsünde bulunan Administrative Tools altından servis yöneticisine geçiş yapmaktır. Bu gibi değişiklikleri yapmak için, işletim sistemine yönetici haklarına sahip bir hesapla oturum açmış olmak zorunludur.

renegadealien-www.tahribat.com-Her hakkı saklıdır.

    Sistem servisleri için Automatic, Manual ve Disable olmak üzere üç farklı atama yapabilirsiniz. Automatic ayarında sistem başladığında servis otomatik olarak devreye girer. Manual seçimi yapılmış bir servis sadece gerekli olduğu zaman ya da kullanıcı isteği üzerine işler hale gelirken, Disable seçimi servisin tamamen devre dışı kalmasını sağlayacaktır. Servisin üzerine sağ tuşla tıklayıp özelliklerine girerek başlatma ayarını değiştirebilirsiniz.

    Şimdi ise harf sırasına göre en genel sistem servislerinden ilk otuz tanesinin görevlerine ve en uygun başlatma seçeneklerine gözatalım.

    Not: Bu işlevler sistemin sorun çıkartması, stabil çalışmaması gibi sorunları ortaya çıkartır. Sora renegadealien benim sistemimi bozdu, yok şöle oldu böle oldu derseniz karışmam. Benden uyarması.

    Application Layer Gateway Service: internet bağlantı paylaşımı ve internet güvenlik duvarı için üçüncü parti protokol 'plug-in'lerini destekler. Eğer internet bağlantı paylaşımı ve Windows XP'nin dahili güvenlik duvarını kullanıyorsanız, bu servisi Otomatik, kullanmıyorsanız Manual olarak ayarlayın.

renegadealien-www.tahribat.com-Her hakkı saklıdır.

    Application Management: Assign, Publish ve Remove gibi yazılım kurulum servis desteği sağlar. Uygulama kurma ve kaldırmayı normal olarak kullanmak isterseniz bu ayarı Manuel olarak atayın. Eğer yönetici hakları olmayan diğer kullanıcıların uygulamaları kaldırmasını engellemek isteseniz, bu seçeneği Disable olarak da atayabilirsiniz.

    Automatic Updates: Kritik Windows güncellemelerinin otomatik olarak yüklenmesi ve kurulmasını sağlar. Eğer bu Windows XP servisinin rahatsız edici olduğunu düşünüyorsanız, Manuel olarak atayabilirsiniz. Bu servis, bilgisayarım üzerine sağ tuşla tıklayarak Automatic Updates sekmesi altından da kapatabilirsiniz.

Tarih:
Hit: 8419
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.