Yazı Tiplerine Türkçe Karakter Desteği Eklemek

Merhaba. Bu dokümanda, Türkçe karakterleri ihtiva etmeyen bir yazı tipinin düzenlenerek nasıl Türkçe karakter destekler bir hâle getirildiği anlatılmaya çalışılmıştır.

Yazı tiplerimizi düzenlemede kullanacağımız program FontForge isimli, açık kaynak kodlu bir yazı tipi düzenleme aracıdır. Aşağıdaki bağlantıdan programın web sayfasına ulaşabilir ve indirebilirsiniz:

FontForge: http://fontforge.github.io/en-US/

Aşağıda yer alan Şekil 1'de görüldüğü üzere, birtakım Türkçe karakterler yazı tipimiz tarafından desteklenmemektedir. Desteklenmemekten kasıt, bu karakterlerin yazı tipi dosyası içinde çizilmemiş olmasıdır. Biz bu sorunu kendimiz çizim yaparak çözeceğiz. Burada tabi ki çok meşakkatli birtakım yollardan gitmeyeceğiz. Programın bize sunmuş olduğu otomasyon sayesinde işlerimizi kolaylıkla halledeceğiz.

1. Yazı tipimizi, sürükleyerek FontForge uygulamasının simgesi üzerine bırakıyoruz ve böylelikle yazı tipimizi programa yüklemiş oluyoruz. Ya da program içerisinde arzu ederseniz "File > Open" yolunu izleyerek de yükleme yapabilirsiniz.

2. Yazı tipimiz programa yüklendikten sonra ekrana aşağıdaki görüntüye benzer bir görüntü gelecektir.

Kırmızı çember içerisine aldığım "Ğ", "ğ" ve "İ" seslerinin altında yer alan dikdörtgenin boş olduğunu görmektesiniz. Bu sesler esasen yazı tipimizin desteklemediği karakterler ile gösterilmektedir, ancak çizimler yazı tipinde mevcut değildir. Bir başka ses olan "ı" sesinin karakteri mavi kutuyla gösterilmiştir. Türkçe bir karakter olmasına karşın yazı tipi içerisinde destek görmektedir. Mavi ve kırmızı çemberlerin işaret etmiş olduğu alanlar esasen bize tüm karakterleri göstermektedir. Yani "ı" sesinin çizimi onun altında bulunan alanda gösterilmektedir. Eğer karakter destekleniyorsa altındaki büyük dikdörtgende çizim vardır, ancak destek yoksa dikdörtgen boştur.

Biz burada elle çizim yaparken üstteki küçük dikdörtgene yani çemberlerin göstermiş olduğu alanlara bakarak ilerleyeceğiz. "Ç" sesi mi eksik? O zaman o alanlarda "Ç" sesini arayacağız de dibini dolduracağız.

3. "Ğ" karakterinin çizimi yapalım ama nasıl? Elle sıfırdan mı çizeceğiz? Hayır. Doldurmak istediğimiz alanı seçeceğiz ve "CTRL + SHIFT + A" kombinasyonunu uygulayacağız. Program, direkt olarak varolan benzer karakterlerden bir karma çizim yapacaktır ve bu çizim esasen bizim istediğimiz çizim olmayacaktır. Burada biz çizimin içine girerek elle düzenlemeler yapacağız.

Burada örneğin "ğ" karakteri bozul oldu, üstteki işaret çok sağda kalmış ve bunu düzeltmemiz gerek. Bu nedenle bu kutucuğa çift tıklıyoruz ve ekrana bu geliyor.

4. Kırmızı çemberin göstermiş olduğu aracı seçerek mavi çemberin göstermiş olduğu çizilmiş alanı seçiyoruz ve klavyemizin sol ok tuşu ile sola doğru çizimi kaydırıyoruz. Bir miktar da aşağı indiriyoruz yani görsel açıdan güzelleştiriyoruz.

Daha sonra işlem bitince ekranı kapatıyoruz ve esas ekranda düzenlenmiş hâlini görebiliyoruz.

Gördüğünüz üzere programın oluşturmuş olduğu ama hatalı olan çizimi düzelttik.

5. Yapmış olduğumuz işlemlerin aynılarını diğer desteklenmeyen karakterler için de uyguluyoruz. Mesela "İ", "Ğ" ve "Ş" ile "ş" karakterleri de desteklenmiyordu. Onları da düzeltiyoruz.

6. İşlemleri biten yazı tipimizi kaydetme aşamasına geldik. "File > Generate Fonts" yolunu izliyoruz.

Bizi şu ekran karşılıyor:

Burada bizim yazı tipimiz orijinalde OpenType (OTF) olduğu için biz yine aynı şekilde bu türü seçiyoruz ve "Generate" butonu ile dosyamızı oluşturuyoruz. Bir anlamda en üstte belirlediğimiz hedefe kaydediyoruz.

Son olarak görüldüğü üzere herhangi bir desteklenmeyen karakterin olmadığını görüyoruz. Bu bağlamda Türkçe karakter desteği olmayan bir yazı tipinin Türkçeleştirildiğini söyleyebiliriz.

Tarih:
Hit: 6864
Yazar: Caliber

Taglar: türkçe karakter yazı tipi yazı tipi türkçeleştirmek


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

ltcelik tarafından yazıldı. Tarih: 25/Şub/17 08:33
zer şön
Daniel-Koo tarafından yazıldı. Tarih: 30/Oca/17 10:09
Süper eline sağlık.
MuTReFT tarafından yazıldı. Tarih: 28/Oca/17 17:57
bu tarz yerelleştirmeler grafik editörlerinde(photoshop vb.) sıkıntı çıkartmaz, lakin türkçeleştirdiğiniz font'u web'de kullanmaya kalktığınızda webfont, çözümleyemiyor ve TR hatası alırsınız.

Emeğine sağlık.
Caliber tarafından yazıldı. Tarih: 26/Oca/17 22:54
@Esquire, sorun şurdan kaynaklı:

Bazen her işaret font içerisinde tanımlanmış olmuyor. Mesela uzatma şapkası, "Ş"nin altındaki çentik ya da "Ğ"nin üzerindeki şapka. Bunlar olmayınca program otomatik tanımlama yapamıyor ve burada elle müdahale icap ediyor. Sen muhtemelen "Ğ" ve "ğ" seslerini denedin ve olmadı ama "Ş" ve "ş"yi dene olacak. Peki ama neden? Üstte dediğim hususlardan ötürü. Bana yazı tipini yolladın ve denedim aynen açıkladığım husustan mütevellit otomatik tamamlama çalışmıyor. Diğer karakterler için çalışıyor.

"Ğ" sesinin üstündeki şapka bu fontta tanımlı değil ve o sebepten program tamamlama yapamadı. Burada biz elle tanımlama yapmak zorundayız. Burada "Ğ" için "G"yi kopyalıyoruz ve "Ğ" ye yapıştıyoruz. Sonuç olarak elimizde bir "G" oluyor ama şapkası yok. Yani eğer biz bunu kaydedip kullansak "Ğ"ye bastığımız zaman "G" çıkacak. Ama biz düzelteceğiz. Peki ama bu iş şapkasız, yani şapka çizimi olmadan nasıl olacak? Bize şapka lazım ama yok. O zaman tire işimizi çözebilir. Bu biraz amele işi olur yani külleme olur ama işimizi görür. İstersen elinle şapka da çizebilirsin ya da şapkaya benzer "~" işaretini de kullanabilirsin. O zaman belki başka seslere tekabül etme sorunu ortaya çıkabilir ve o sebepten tire kullanmak yani düz çizgi kullanmak daha mantıklıdır. Hemen gidip üst kısımdan tireyi buluyoruz kopyalıyoruz. "Ğ" sesine çift tıkladık, çizim ekranındayken CTRL + V ile yapıştırıyoruz ve tire çizime gelecektir. Sonra tire seçili olacak şekilde yukarı aşağı ayarlıyoruz. Sorun çözülüyor.

"Ş"ler için aynısı geçerli değil çünkü o alttaki çentik tanımlı ve program tanımlayabiliyor. "S" sesini alıyor ve o çentiği alıyor, "Ş" ye benzetiyor. Ayrıca düzenleme icap ederse yine ilgili çizimler de düzenlenir.

Saygılar.
3Dxsolid tarafından yazıldı. Tarih: 26/Oca/17 17:01
Teşekkürler. Faydalı bilgi
_PesimisT_ tarafından yazıldı. Tarih: 25/Oca/17 23:37
Teşekkürler en yakın zamanda deneyeceğim.
d3lete tarafından yazıldı. Tarih: 25/Oca/17 23:00
Hocam elinize sağlık
Esquire tarafından yazıldı. Tarih: 25/Oca/17 18:36
güzel bir çalışma olmuş.
Denediğim bazı fontlarda ctrl+shift+a kombinasyonu otomatik olarak düzeltmedi. aynı fontta olmayan başka karakter bir karakterde sorun yaşamadan karakteri çıkartı. sebebi ne olabilir veya başka bir yöntemi var mı?
zone tarafından yazıldı. Tarih: 25/Oca/17 13:20
Bunu yazan insan olamaz 
mehmetdiyebiri tarafından yazıldı. Tarih: 25/Oca/17 12:54
Güzel döküman, teşekkürler
koray tarafından yazıldı. Tarih: 25/Oca/17 09:12
Teşekkürler.
cybermole tarafından yazıldı. Tarih: 25/Oca/17 00:05
tesekkurler faydalı dokuman olmus