Yazıcıdan Çıktı Alırken İki Yada Daha Fazla Kopya Alma

Yazıcıdan çıktı alırken birden fazla kopya almak gerekebiliyor. Genelde bu ayar denetim masasında yazdırma tercihleri arasında yer almakta; fakat bazı yazıcılarda bu ayar bulunmamakta ve yazıcıdan çıktı alırken iki yada daha fazla kopya alma için belirtmeniz gerekebiliyor. Bu işlem sürekli olduğunda da sizi baya yoracak ve işinizin uzun sürmesine ve sizi zaman kaybına sürükleyecektir.

Örnek Epson L5190 serisi bir yazıcı Aygıtlar ve yazıcılar kısmından yazıcı tercihine baktığımızda bu özelliği görebilirsiniz.

Örnek Konica Minolta bizhup 20p de de yazıcı Aygıtlar ve yazıcılar kısmından yazıcı tercihine baktığımızda bu özelliği görebilirsiniz.

 

Eğer yazıcınızda yukardaki gibi koya sayısı seçim özelliği varsa burdan kopya sayısını seçerek istediğiniz kadar kopya çıktı alabilirsiniz. Diğer şekilde bazı yazıcılarda yazdırma tercihlerine bu özellik elenmemiştir. Yazıcıdan çıktı alırken iki yada daha fazla kopya alma için tek tek yazdırmak gerekebiliyor veya programda sürekli iki yada daha fazla kopya seçmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Yukarda farklı marka yazıcılar için tercihler kısmında bu seçeneğin olmadığını görebilirsiniz.

Peki buna neden ihtiyaç duyarız. Bazı endüstriyel yazılımlarda yazıcı seçenekleri olmayabiliyor. Yeni bir yazıcı aldığınızda ve seçeneklerde de bu özellik olmadığı için böyle bir sorunla karşılaştık. Bunun üzerine regedit yardımı ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

 

Windows işletim sistemi bir bilgisayarda kopya sayısını tercihlerde olmasa dahi bunu sistemden de ayarlayabiliyorsunuz. Bunu için regedit üzerinden iki düzenleme yapmanız gerekmektedir.

Regedit açalım

 

 

\HKEY_CURRENT_USER\Printers\DevModePerUser dizinin altında yazıcınızı seçiniz ve 00000050 verisi karşısında hizasında bulunan 01 değerini iki kopya almak için 02 yada kaç kopya almak istiyorsanız seçiniz.

Örneğin ben kopya sayısını 5 istiyorum 5 kopya için 05 yazdım.

Aynı işlemi \HKEY_CURRENT_USER\Printers\DevModes2 dizini altında da gerçekleştirip tamam butonuna basıp işlemi kaydedelim.

Yazıcı tercihlerine baktığımızda 5 değerini göreceksiniz. Yazıcıdan çıktı aldığınız zaman size 5 adet kopya çıkartmaktadır. Bu işlem için nokta vuruşlu yazıcılar önerilmektedir. Nokta vuruşlu yazıcılarda direk kullanılan kağıda kopya olarak nüsha şeklinde çıkartılmaktadır, bazı uygulamalarda nokta vuruşlu yazıcı yerine laser yazıcı yada mürekkepli yazıcı da kullanmak zorunda kalına biliniyor.

 

Takıldığınız yerde her zamanki gibi yorumlar kısmına yazarak bildirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.zulfumehmet.com/yazicidan-cikti-alirken-iki-yada-daha-fazla-kopya-alma/
Tarih:
Hit: 892
Yazar: x-files

Taglar: almak çok çıktı birden yazıcıdan


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.