Zebra Etiket Yazıcılara Firmware Atmak

Merhaba müridler, elimde 4 adet bulunan Zebra TLP2844 model yazıcılar fazlaca sorun çıkartmaya başlamışlardı ben de artık kafayı yemek üzere iken firmware atma fikri geldi aklıma ve yaptım şuanda düzgün çalışıyorlar nazar değmesin J Hemen anlatıma geçelim. Anlatım Tlp 2844 modeli üzrinden yapılmakta olup alayının aynı olduğunu düşünüyorum zira farklı bir kaynağa rastlamadım.

Öncelikle firmware downloader programını indiriyoruz (Firmware i yazıcıya pompalamaya yarayan yazılımdır.)

Şimdi de firmware i indirelim.

https://www.zebra.com/us/en/support-downloads/printers/desktop/tlp-2844.html

Yukarıdaki linkte dosyalar mevcut. Yalnız indirmek için üyelik istemekte.

Evet dosyalarımız hazır ise başlayalım. 

Yazıcımız açık vaziyette iken Zdownloader programını açıyoruz ve aşağıda gösterildiği gibi Auto-Detected Printers butonuna tıklıyoruz ve yazıcımızı programa gösteriyoruz.

Evet yazıcımız listeye düştü

Şimdi yazıcıya sağ tıklıyoruz ve “ select firmware ” a tıklıyoruz. Eğer sağ click bozuk ise dert değil yazıcı seçtikten sonra yukarıdaki küçük butonlardan yine select firmware i seçebilirsiniz J

Evet firmware i seçip tamam dedikten sonra program donuyor yanıtvermiyor pozisyonuna geçiyor birden. Hoaydaaaaa dedirtiyor fakat hiç karışmayın yaklaşık 40-50 saniye sonra düzeliyor ve hazır konuma geliyor. Evet buraya kadar geldiysek şimdi de yazıcımızı kapatıyoruz (arkadaki on/off butonundan). Eper arkadaki on of çalışmıyor ise dert değil direk fişini de çekebilirsiniz. Yazıcıyı geri açmadan önce ya da elektrik vermeden önce feed butonuna basılı tutuyoruz ve öyle açıyoruz. Açtıktan sonra kırmızı ışık yanıp sönecek sürekli elimizi feed butonundan çekmiyoruz yanıp sönmeye devam ediyor ve bir süre sonra kırmızı ışık sabitleniyor ve sabit şekilde yanıyor evet sabitlendiğini görünce elimizi feed butonundan çekiyoruz. Şimdi de Zdownloader programına geliyoruz ve yazıcımızı seçiyoruz, yukarıda Printers seçeneğinden select to download a tıklıyoruz ve sağ kısımda % (yüzde) li şekilde ilerleme gösteriliyor % 100 ü gördükten sonra yazıcımızın ışığı kırmızıdan yeşile dönüyor. Evet yeşile dönen feed butonuna 1 kez tıklıyoruz bakıyoruz kağıt / etiket verdimi diye. Sonra 1 kez kapatıyor ve açıyoruz yazıcımız kullanıma hazır.

Not: Yazıcıya firmware atarkenki 2 adet daha ss paylaşmalıydım fakat yazıcıya tekrar firmware atmak gibi riski göze alamadım, bazen firmware atsan bile iflah olmuyor. Allah bu zebra sahiplerine sabır versin diyorum...

Not2: Yazıcının ayarlarını windows un kendi yazıcılar kısmından da yapabilirsiniz bununla birlikte yine zebranın kendi programı olan Zebra Setup Utilities ile de yapabilirsiniz. 

 

 

Kolay gelsin. Faydalı olur umarım.

Kaynak: https://www.tahribat.com
Tarih:
Hit: 7770
Yazar: dcpromo

Taglar: download yazıcı etiket ayar anlatım firmware döküman printer barcode aktarma settings termal ribon zebra yüklemek doğrudan utilities


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

ihsanhan tarafından yazıldı. Tarih: 26/Oca/22 17:00
zebranın Printer Tool diye programı var. resmi sitesinde hem driver hem sowftvar guncel olarak. seagulden de basitce ayarlarını güncelleyebilirsin. Bende kullanıyorum bu yazıcıyı ama ben hep Printer Tool kullanıyorum. çok basit kafayı yerme olayı bazen ribbona gecebilir sıfırlanabilir. tek yapman gfereken guncellemeye bile gerek kalmıyor. Printer Tool çalıştır ayarlarını kontrol et canavar gibi yazar.
babayorgun tarafından yazıldı. Tarih: 01/Eki/18 09:24
emeğine sağlık
SweetyVolty tarafından yazıldı. Tarih: 14/Ağu/18 14:49
Sağ clickleyemiyorsanız klavyenizden AltGr'nin yanındaki tuşa da basabilirsiniz :))
Basayev tarafından yazıldı. Tarih: 16/Nis/18 18:00
Emeğine sağlık hocam.
dcpromo tarafından yazıldı. Tarih: 11/Ara/17 15:42
@rui hocam. o Versiyonu için de aynısıdır. Zebranın sitesinden yazıcı modelinizi bulup firmware ini indireceksiniz. Genelde chine korea tarzı firmware ler var, siz standart yazanı indirin ve yükleyin. Takılırsanız bir pm kadar uzağım. Kolay gelsin. :)
ruhi tarafından yazıldı. Tarih: 10/Ara/17 16:28
teşekkürler. bu bela sıkça karşımıza çıkmakta:)
tlp 2844 z ler ıcın var mı bu yontemden
siyahbereli tarafından yazıldı. Tarih: 07/Ara/17 21:40
Emeğine Sağlık