folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder 2. El Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tajdin
    tajdin's avatar
    Erkek

2. el bilgisayar alırken şuna mutlaka bak örneğin pil ömrü vs. gibi tavsiyeleriniz var ise dinlemek isterim genel bir konu olması için tecrübesi olanları konuya beklerim. 2. el bilgisayarda dikkat ettiğim özellikle klavyedeki tüm tuşlar çalışır mı tek tek basar denerim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

yaşa bağlı olarak menteşeler. menteşeler zor kapanıyorsa uzun vadede laptopun yapısal bütünlüğünü bozup kırıyor.

ekranda ölü piksel, solma, sararma vs. 

ssd varsa ömrünü ne kadar dolu geçirdiği. ssd dolu oldukça ömrü azalır.

bağlantı noktalarının (usb, hdmi vs) çalışıp çalışmadığı

pil sağlığı, şarj aletinin orjinal olup olmaması, şarj yerinin zorlanması da genelde yapısal bütünlüğü bozar kırar uzun vadede.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek

En büyük sorun chipset tamiri yapılmışmı onu tespit etmek gerek. 6 ay ömrü var yoksa.

Dur be kadınnnn....
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

İçini dışını ve sana lazım olan özellikler var mı hepsini ayrı değerlendirmen lazım.

Öncelikle senin ihtiyaç  duyduğun hızı sana ne kadar sağlar. Ona göre işlemci ram ekran kartı üclüsünü kesinleştirmen lazım. Burası keseyle alakalı durum.

Daha sonra cihazın dış kısmına odaklanırsın. Dediğin gibi klavye, usb hdmi vb. portlar, touchpad yani kendi mouse kısmı, hoparlörü, wifi bluetooth çekimi, ekran ölü piksel ve ışıklandırma, sararma durumu, kamerası bunlar çalışıyor mu bakarsın. Sonra kasasına odaklanırsın. Belki önce kasaya odaklanabilirsin de :) Özellikle menteşeleri çok önemli. Hafif esneme varsa bile alınmaz 1 seneye kalmaz eline alırsın. Menteşenin oturduğu köşelerde açma kapama esnasında esneme olmaması lazım. Kasa içinde vida yeri kırıldıysa esneme yapar. Vidalara bir göz atarsın fazala mıncıklanmış mı diye.

En son elektronik kısım nasıl çalışıyor onu test edersin. prime95 gibi test ile işlemciyi, memtest86 mıydı onla rami, futuremark mıydı onunla da ekran kartını test edersin, msi kombustor da iyidir. Laptop ne kadar ısınıyor ona iyi bakmak lazım. Kucağında alevli meyve tabağı ile iş yapmak zor olur :) en az 1 saat kastırman ve sıcaklığına bakman lazım. Isınıp da işlemciyi yavaşlatıyor mu ? Hava çıkışlarından iyi oranda hava üflüyor mu? (O gerçi temizlikle düzelir ama fanda sıkıntı varsa ısınma başına dert olur.) Fan sesini de iyi dinlemek için son seviyede açmak lazım.

He bende exper var bir tane 2. el aldım 3. nesil işlemcili. Yukarıda saydıklarımdan kasa kontrolünü yaptım baktım kasa temiz aldım :D Kimse saatlerce test etmene müsade etmez ama ciddi paralarsa kabul etmeyeninkini de alma. Git adamın evinde güzelce test et öyle al.

Şunu da ekliyeyim. Garantili cihaz alıyorsan faturasız alma, seri nodan gözüken garantiye çok güvenme. Ücret iadesi durumlarında ibneliğine faturayı ısrarla isteyebiliyorlar. Servisi ara cihaz tamir görmüş mü sor. Bir de laptoplarda çalıntı olayı sıkıntı. Telefon gibi bulunmaz ama fatura yoksa sözleşme yaparak al sözleşmeye de satıcının cihazın çalıntın olmadığını taahhüt ettiğini yaz. İşin hukuki kısmı da önemli. Ben experi alırken sözleşme yaptım mı? Yapmadım :) Dediğimi de yaptığımı yapma..

Liquid tarafından 04/Şub/21 18:26 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Tüm tuşların çalışıp çalışmadığı, boş bir notepad açıp bak.
    paint ile ana renkleri oluşturup arka plan yap her renkte ölü piksel bak.

winrar benchmark test.

yükses ses müzik, patlak vs var mı? 

tüm usb lere flash bellek sök tak çalıştıklarına emin ol, kulaklık girişine kulaklık çıkışın çalışıp çalışmadığına emin ol.

passmark indir birde stress testi, patlamıyorsa. 

al kullan geri kalan tamir vs konularını anlaman çok zor.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

30% alete 70% adama bakacaksın. istediğin kadar bak alete, anlayamayacağın bin tane sıkıntı olabilir.gidip sik sok bi heriften sik sok bi laptop alma.

letgo tayfasından alma mesela, sik sok pazarlık yapma. düzgün cihazı olan adam ihtiyacı yoksa düşürmez fiyatı. bi whatsapp resmine bak, adamın tipine bak, bulabiliyosan facebookuna falan bak. nerde oturuyo ona bak, istanbulun sik sok ilçeleriyse geç mesela direkt o aleti. 

mesela ben 2020 başında laptop sattım, 2. ram slotu sorunluydu. ben adama söylemesem nerden anlayacak ? imkanı yok. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    A_REX bunu yazdı

En büyük sorun chipset tamiri yapılmışmı onu tespit etmek gerek. 6 ay ömrü var yoksa.

Aynen, tespiti pek mümkün değil. Fırınlanmış ya da hava tabancasıyla ısıtılmış olabilir.

Termal macunun tazeliğine bakıp anlam çıkartılabilir.

Toplam Hit: 953 Toplam Mesaj: 7
laptop 2. el