folder Tahribat.com Forumları
linefolder Oyunlar
linefolder 2018 Dünya Satranç Şampiyonası

2018 Dünya Satranç Şampiyonası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    marad10a
    marad10a's avatar
    Erkek

Satrançsever olup da turnuvayı bilmeyenler için bu konuyu açmak istedim. Turnuva 9 kasımda başladı, 28 kasımda bitecek. Bu sene Magnus Carlsen ile Fabiano Caruana arasında oynanıyor. Carlsen 2013'den beri şampiyon ünvanını elinde bulunduruyor ve bu turnuvada da favori gösteriliyor. Zaten satrancın mozartı deniliyor kendisine.

İlk etapta 12 maç yapılıyor puanı 6.5'a ulaşan dünya satranç şampiyonu ünvanını elde ediyor.Eğer 6-6 sonuçlanırsa süreleri daha kısa olan maçlar yapacaklar.Ve onlar da berabere biterse armageddon dediğimiz siyahın bir dakika daha az süreye sahip olup beraberlikte bile şampiyon olacağı maç oynanacak. Şu ana kadar 4 maç oynandı hepsi berabere bitti, bugün 5. maç oynanacak. Maçlar 2 gün üst üste yapılıp 1 gün ara şeklinde oluyor ve tsi 18.00'da başlıyor, ilk maç 7 saatten fazla sürdü diğer maçlar 2-4 saat arası falan sürdü diye hatırlıyorum.

https://www.youtube.com/channel/UCTQbZcv-4ImPg9rC9jIjzpQ

https://www.youtube.com/channel/UCh3EoSfbgqXYjRUVy1mkRYw

https://www.youtube.com/channel/UCwsdTtR9Lwl1TpoY2vPgjNw

Bu kanallar türkçe olarak sanal tahta üzerinden canlı yayın yapıyorlar ve anlık olarak maçları yorumluyorlar, para vererek maçları çeşitli siteler üzerinden canlı izleme şansınız da var.

Son olarak finalde niye bu iki adam var diye soracak olursanız: 1) Satrançta önceki yılın şampiyonu 2) FIDE(açılımını tam bilmiyorum da satranç organizatörü işte) tarafından düzenlenen turnuva ile rakibi belirleniyor bu turnuvaya da dünyanın en iyi satranç ustaları davet ediliyor.

yazım yanlışlarımdan dolayı kusuruma bakmayın, türk basını bu büyük turnuvayı (satranç için en büyüğü) haber değeri olarak bile görmezken, bu konuyu açmak istedim, umarım yararlı olur.

edit: konuya girdim satranç izlemek değil oynamak istiyorum diyenler için LİCHESS güzel bir uygulamadır, tavsiyemdir.

marad10a tarafından 15/Kas/18 14:43 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dertli
    dertli's avatar
    Erkek

bir ara bizim ülkemizde satranç üzerine yoğunluk vardı. okullarda bununla ilgili destekleyici yarışmalar ve oyunlar düzenleniyordu.

sene 2000-2005 arası orta ve lise okullarında ilgi ve alaka gösteriliyordu ancak gözlemlediğim kadarıyla belli bir süredir ( son 10 yıldır) bırakın ilginin azalmasını allaha şirk koşmak diye ortaya çıkan dingiller türedi.

belkide bu dingillerin oluşmasını sağlayacak zemini yarattılar uzun süredir.

neden bizim ülkeden çıkmıyor acep. bu dingiller her yanı sarmış olamaz herhalde.

adamlar hem oyun oynuyor, eğleniyor, kafa yoruyor hemde beni izliyorsun o halde para vermelisin diye kazanç sağlıyor.

imzayı bıraktım basıyorum artık
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek

@marad10a sen chess boxing duydun mu hiç?

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    marad10a
    marad10a's avatar
    Erkek
    Dark_Lord bunu yazdı

@marad10a sen chess boxing duydun mu hiç?

Hocam hiç duymamıştım şimdi baktım da insanlar eğlenmek için her yolu deniyor ama hiç bana hitap etmiyor bu spor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    marad10a
    marad10a's avatar
    Erkek

Şampiyon MAGNUS CARLSEN.

Uzun sureli oyunlarda 12 maçın tamamının berabere bitmesinin ardından biraz önce carlsen rapid tempoda 3 maç üst üste kazanarak "şampiyon" ünvanını korudu.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    marad10a bunu yazdı

Şampiyon MAGNUS CARLSEN.

Uzun sureli oyunlarda 12 maçın tamamının berabere bitmesinin ardından biraz önce carlsen rapid tempoda 3 maç üst üste kazanarak "şampiyon" ünvanını korudu.

12 maç berabere çok ciddi bir olay ya, 

Şapka çıkarttım. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

böyle bir konu var ve @futurist yok haberi olan varmı 

Yav he he
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrkps
    mrkps's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/channel/UCh3EoSfbgqXYjRUVy1mkRYw bu kanalda izleyeyim dedim, ne kadar boş boş konuşuyorlar. sinirlendim kapatıp twitchten izledim ben de.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    marad10a
    marad10a's avatar
    Erkek
    mrkps bunu yazdı

https://www.youtube.com/channel/UCh3EoSfbgqXYjRUVy1mkRYw bu kanalda izleyeyim dedim, ne kadar boş boş konuşuyorlar. sinirlendim kapatıp twitchten izledim ben de.

Hocam bu kanal berbat ya, takipçi kasmak için o kadar çok saçmalıyor ki...

Benim türk kanallar içinde en sevdiğim satranchess (nazmican) ve kıvanç haznedaroğlu'nun kanalı var 2 kanalın sahibi de turkiye'de ilk 100 oyuncu içinde hatta kıvanç haznedaroglu ilk 10 içinde. Canlı yayını satranchess kanalından takip ettim ben.

Rapid maçlar aşırı zevkliydi.

@kaan hocam sana katılıyorum zaten turnuva rekoru (üst üste beraberlik) kırıldı.

Toplam Hit: 1500 Toplam Mesaj: 9
satranç carlsen caruana şampiyona