3 Tanrı Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabuyucu
    karabuyucu's avatar
    Erkek

İnternette gezinirken şöyle bir soruya denk geldim. Gelmiş geçmiş en zor mantık bulmacası denmiş ;

A, B ve C denilen üç tanrının adları Doğru, Yanlış ve Rastgele'dir. Doğru her zaman doğruyu söyler, Yanlış her zaman yanlış olanı söyler, Rastgele ise tamamen rastgele olarak doğruyu ya da yanlış olanı söyler. Göreviniz, A, B ve C'nin kimliğini, her biri doğrudan tanrılardan birine yöneltilecek üç evet-hayır sorusuyla ortaya çıkarmaktır. Tanrılar Türkçe bilir, ancak tüm sorulara kendi dillerinde yanıt verirler. Evet ve hayır yerine, kendi dillerinde karşılık verir, 'da' ya da 'ja' derler. Siz hangi sözcüğün hangisine karşılık geldiğini bilmiyorsunuzdur.

İpuçları:

Bir tanrıya birden fazla soru sorulabilir. (Dolayısıyla bir tanrıya hiç soru sorulmayabilir.)
    İkinci soru ve hangi tanrıya yöneltileceği, birinci soruya verilecek yanıta göre değişebilir. (Elbette aynı durum üçüncü soru için de geçerlidir.)
    Rastgele'nin doğruyu söyleyip söylememesi beynindeki gizli paranın yazı ya da tura gelmesine bağlıymış gibi düşünülmelidir: Yazı gelirse doğru, tura gelirse yanlış yanıt verecektir.
    Rastgele kendisine sorulan bir evet-hayır sorusuna 'da' ya da 'ja' diyerek yanıt verecektir.

Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil. Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı yaşamayı unutmak doğru değildir, unutma bunu…
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Edit

Bayram bayram yapmayın şöyle şeyler :d

by_Tet tarafından 24/Eyl/15 19:19 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabuyucu
    karabuyucu's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

Edit

Bayram bayram yapmayın şöyle şeyler :d

Kusura bakma hocam ipuçlarını eklemeyi unutmuşum , onları da ekledim. :)

Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil. Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı yaşamayı unutmak doğru değildir, unutma bunu…
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek

1. Tanrıya doğru mu söylediği sorulur da ya da ja diyecek.
    2. Tanrıya bir öncekinin doğru mu yalan mı söylediği sorulur. 
    1. Tanrıya Diğerini onaylayıp onaylamadığı sorulur böylece ortaya çıkar.

!!!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    marad10a
    marad10a's avatar
    Erkek
    Mr_Dark bunu yazdı

1. Tanrıya doğru mu söylediği sorulur da ya da ja diyecek.
    2. Tanrıya bir öncekinin doğru mu yalan mı söylediği sorulur. 
    1. Tanrıya Diğerini onaylayıp onaylamadığı sorulur böylece ortaya çıkar.

1.tanri dogrucu olup dogru soyledi diyelim, 2.tanri rastgeleci tanri olsun o da dogru demis olsun, 1. Tanri 2.tanriyi onaylamis olacak.

1.tanri rastgeleci tanri olup dogruyu soylesin,2. Tanri dogrucu olup onceki tanri dogru soyledi diycek,1. Tanri rastgeleci olup dogru soyledi

derse senin teori çürür hocam yani ben boyle bi sonuca vardim. Yani sonucta kesin yargiya ulasilmiyo senin teoriyle.

Hatali olabilirim, saygilar.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Up

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Oooo boolean :D

1. Soru rastgele olmayani tespit etmek icin sorulur.

Birinci tanriya sorariz: Eger sana ikinci tanri rastgele mi diye sorsam ja der miydin?

Yanit ja ise:

Ya birinci tanri rastgele ve rastgele ja dedi.

Ya da birinci tanri kesinlikle rastgele degil ve ikinci tanri kesinlikle rastgele.

Yani, ucuncu tanri hicbir sekilde rastgele degil.

Yanit da ise:

Ya birinci tanri rastgele ve rastgele da dedi.

Ya da birinci rastgele degil ve ikinci de rastgele degil.

2. Soruda rastgele olmayan bir tanriya (ilk yanitimiz ja ise ucuncu tanriya, da ise birinci ya da ikinci tanriya) 

Sana Yanlis misin diye sorsam ja der miydin?

Diye sorarak devam ediyoruz (: 

Isteyen olursa yazarim kalani da.

izzmarit tarafından 29/Eyl/15 01:55 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

up

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
Toplam Hit: 1394 Toplam Mesaj: 8
mantık sorusu 3 tanrı