folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder 3.5" Harici (External) Harddisk'in Güç Adaptörü?

3.5" Harici (External) Harddisk'in Güç Adaptörü?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selam,

Elimde 10TB WD Elements bir harici harddisk var. Üzerinde yazan seri numarası :WDBWLG0100HBK-0B

Görüntü olarak şu modelle birebir aynı, muhtemelen oradaki 0B yerine EESN yazıyor olması ülke kodu falandır.

https://www.amazon.com.tr/Western-Digital-WDBWLG0100HBK-EESN-Harici-Sabit/dp/B07G364YHX/

Ne yazık ki bu HDD'nin adaptörü kayıp ( evin altını üstüne getirdim yok aq )

DC IN kısmında 12V inputa ihtiyacı olduğu yazıyor ancak amperi belirtilmemiş.

Elimde 15 yıllık bir başka diskin adaptörü var. uçları uyumlu. 12V 2A çıkış veren bir adaptör.

Bu voltaj/amper değerleri standart mıdır? Bu adaptörle diski çalıştırabilir miyim?

Bir de, soketin ters bağlı olma ihtimali var mı acaba? :D

Yani elimdeki (seagate) adaptörün ucundaki +/- ile, WD diskin kendi orijinal adaptöründeki (haliyle disk üzerindeki) +/- uçları farklı olabilir mi?

Yamulmuyorsam yuvarlark soketlerde - içerde + dışarıda mı ne oluyordu. Bu da bir standart sanırım.

Kestane kebap acele cevap, diski içindeki verilerle birlikte uçurmak istemiyorum...

noname tarafından 16/Tem/21 15:19 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Orjinal adaptörü 1.5 A 12V gözüküyor.

https://youtu.be/2hIy84tiuuM?t=83

Ucun + - olayı adaptörün etiketinde belirtiliyordu diye hatırlıyorum. Mesela şu resimde var. Made in China üstünde hemen.

https://www.hepsiburada.com/ac-dc-adaptor-12v-1a-adaptor-12v-ac-adaptor-12v-adaptor-pm-HB0000079I3K

Belki cihazın üzerinde de böyle bir simge gibi birşey olabilir.

hypnot1c tarafından 16/Tem/21 16:50 tarihinde düzenlenmiştir

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    can498
    can498's avatar
    Erkek

ben olsam 0,5 amperden birşey olmaz deyip çoktan denemiştim : )

Bir bulutun aya ulaşma mücadelesiydi hayat...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek

Nası böyle tedbirli olabiliyorsunuz la gıpta ettim

Çoktan sikip atmıştım ben diski bulduğum herşeyle deneyerek :D

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

12v ve 1.5A üzeri herhangi bir adaptörü kullanabilirsin.

Akımda yazılan değerler max değerlerdir. Yani HDD max. 1.5a çekiyor. Adaptörlerin üzerinde yazan değerler, yine max. verilebilecekleri değerler.

12v 5a bir adaptör kullansanda, hdd yine 1.5a çekecektir merak etme.

cukurova tarafından 16/Tem/21 18:06 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Bu arada @noname,

umarım okulun bitmiştir. En son ödevlere yardım et diye mesaj atmışsın, yazdım. Bir cevap bile vermedim.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Bu arada @noname,

umarım okulun bitmiştir. En son ödevlere yardım et diye mesaj atmışsın, yazdım. Bir cevap bile vermedim.

Kim nasıl ben mi yazmamışım, affet hocam gözümden kaçmıştır. Sana (ve bir kaç müride daha) minnettarlığım çok büyük bu konuda

Bitti, geçtiğimiz günlerde zorunlu stajı da tamamladım. Diploma için kağıt işleri kaldı sadece... Nasipse bayram sonrasına TÜİK işsizler rakamlarına dahil olacağım :))

buradaki cevabın ve önceki yardımlarının tamamı için tekrar tekrar teşekkür ederim <3

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    317seref
    317seref's avatar
    Erkek

Bir sefer bana kaktılardı bu disklerden 3.5 inch olunca adaptör başa bela oluyor.Şimdi habire 2.5 inch 5tb alıyorum adaptörsüz tak kullan şeklinde.Diğer türlü her yere adaptör taşımak lazım oluyor elektrik gidince disk bum.Laptopda en azından 2.5 diskler elektrik gitse bile yine kurtariyo bi şekil.
    Hepsiburada trendyol ve n11 den adaptör uygunluğuna göre arat hocam vardır aynı güç ve çıkışta adaptör satan satıcılar.
    En kötü ihtiamlle bulamazsan ayır kapaklarını masaüstü pcye entegre et (eğer ki sata girişli ise)

## sen istiyor duj verecek yüz daha
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OnLyGoDCaNStoPMe
    OnLyGoDCaNStoPMe's avatar
    Erkek

Yanlış görmediysem, bu cihazdan çıkan disk şu:

Western digital - WD100EZAZ 10tb 3 5 Zoll Festplatte 2/2 g&uuml;nstig kaufen |  eBay

12V 550ma ve 5V 400ma kullanıyor disk, 12V 2A adaptör yeterde artar. Tek problem disk dönmeye başlarken anlık fazla akım çekimi olacak, yinede adaptörün karşılayacağını düşünüyorum.

Güç uçları için henüz cihazlarımda + ucun dışarıda olduğu bir duruma rastlamadım. Fakat en garanti yöntem eğer varsa bir multimetreyle USB çıkışının dış metal kısmın, güç pinlerinden hangisi ile kısa devre yaptığını bulmak(kısa devre yapan kısım - demek).

Çok büyük ihtimalle içerdeki sivri olan kısım + dışarıdaki kısım - çıkacaktır ama denemekte fayda var :). Elimdeki başka model WD external diskte durum bu şekilde.

Toplam Hit: 766 Toplam Mesaj: 10
harici disk disk adaptör volt amper external