9+1 Minübüs Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheMayk
    TheMayk's avatar
    Erkek

Mercedes vito 113 cdi veya viano 2.2 almak istiyormu, düşük km vianoların fiyatı yüksek o yüzden vito bakıyorum fakat şöyle bir durum var, almak istediğim vitolar 9+1 koltuklu ruhsatta minübüs olarak geçiyor, yani önde 3 koltuk var ve ticari araç olarak sınıflandırılıyor, tur şirketinin aracı, şimdi ben bu aracı şahsi olarak kullanacağım herhangi bir sıkıntı olur mu, muayene her yıl minübüslerde, ona razıyım. Yani trafik durdurduğunda sıkıntı olur mu , src falan muhabbeti var satarkende sıkıntı olurmu, araştırsamda net bir sonuç bulamadım. Satıcılardan biri hususiye çevirmelisin falan filan dedi, kafam iyice bulandı.

Sperm Gibi Adamlar Var İnsan Olma İhtimalleri Milyonda Bir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

hocam bildiğim kadarıyla cevaplayayım. öncelikle o aracı hususiye çevirmek yerine o aracın üst modelini alırsın daha kolay olur :)

ticari kısmı da eğer yolcu yük taşıyacaksan belgeleri gerekir tabi kontrol noktaında polisin jandarmanın inisiyatifine bağlı. isteyebilir istemeyebilir de (yolcu yük olup ticari bir hava verdiysen)

illa bunlardan alıcam diyosan 3 kuruş fazla ver hususi ruhsatlısını al. ben alırken de 3 model düşük 30bin km fazla olan modelini aldım aynı paraya. sırf hususi ruhsatlı olsun diye.

nitekim istanbuldaysan eğer 3. köprüden geçecen ne bileyim fiyatlandırması farklı hususilere limit atıyorum 90 ise ticariye 70 falan. ordan da eds den baya geçirtirsin kendine gibi :)

özetle hiç bulaşma ticariye eğer şirket vs işin yoksa

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

Büyükşehirde galiba bazı yerlere belirli saat girmiyorsun veya izin alman gerekiyor

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheMayk
    TheMayk's avatar
    Erkek

2014  modle 113 cdi aldım minübüs ruhsatlı fakat ruhsatta 9+1 ,  orjinalde 8+1 koltuk var, bu sebeple ruhsatı minubusten otomobile çevirttim ve problemim kalmadı.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

8+1 olursa istanbulda 1. Köprüden geçrsin otomobil olduğu için muayene 2 yıl olur şayet 9+1 olursa 1. Köprüden geçemez her sene muayeneye girmesi gerekir.

9+1 alıp ruhsata şahsi olarak işletsen kendi aileni şahsi araç adı altında kullanabilirsin ticari alırsan hem süren şoförde src olması gerekir hem de araçta yetki belgesi gerekir.

Bu işin en temizi 8+1 araç almaktır.

9+1 olan araçta şahsi amaçla kullansan dahi araca yetki belgesi gerekmez ama şoförde src olması gerekir ayrıca yeni ehliyetlerde D ehliyet olması gerekir eski ehliyette B kurtarmıyo diye biliyorum ama ehliyet işinde emin değilim onu sormak gerekir ama belge kısmında eminim

yunusdogan tarafından 29/Ağu/20 19:51 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

kesinlikle hususi al

ticari nin çok eksisi var her sene muayene ile bitmiyor ama o bile masraf 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Piratebay
    Piratebay's avatar
    Erkek
    TheMayk bunu yazdı

2014  modle 113 cdi aldım minübüs ruhsatlı fakat ruhsatta 9+1 ,  orjinalde 8+1 koltuk var, bu sebeple ruhsatı minubusten otomobile çevirttim ve problemim kalmadı.

Bunun için izlediğin adımları yazarmısın hocam. Bilgi sahibi olalım.

Japon yolları aşar Alman'ın babaannesi kaşar... https://thepiratebay.org/
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    Piratebay bunu yazdı
    TheMayk bunu yazdı

Bunun için izlediğin adımları yazarmısın hocam. Bilgi sahibi olalım.

Aynen. Babamda da Doblo var adam hız yüzünden kaç kez ceza yedi. En azından maliyeti nedir bu olayın onu bari bilsek

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheMayk
    TheMayk's avatar
    Erkek

Aldığım araç Turkiye ye 8+1 otomobil ruhsatlı olarak girmiş, sonradan 9+1 minibüse çevrilmiş, fakat araç 8+1, ben 1 koltuk eklemek yerine ruhsati degistirmeye karar verdim ve muameleci ile anlastim, proje cizildi ayarlandi, muayeneye girdi, onay aldiktan sonra notere gidip ruhsati degistirdim ve minibüsten otomobile çevirildi. Ben  istanbulda Arc araç proje isimli yere yaptirdim, bu işlemi yapan bir sürü yer var fakat ben tavsiye üzerine gittim.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Bu arada 9 1 lik araçlar 8 1 lik olanlara değiştirilemiyor o proje çizdirim mevzuları artık rafa kalktı..

Eskiden bomboş ticari kasa minibüs alıp gebze sanyide koltukluya çevirip kapalı sac kasayı kesip cam yapıştırıp normal koltuklu minibüse çevirirlerdi otomotiv şirketleri koltuklu minibüs satamaz hale gelince o işleri iptal ettiler

Yaptırıyorum diyip sıkıntı yok diyen mekanlar muayeneye de kendileri götürüyo içeride adamları var geçirtiyokar aracı sonraki muayenede sana patlıyo iş.. bizde 5 +1 trafic vardı 9+1 yaptıramamıştık malum sebeplerden dolayı

yunusdogan tarafından 30/Ağu/20 09:30 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1388 Toplam Mesaj: 10
viano minübüs mercedes mercedes koltuk araç ticari vito