Zeplin Projesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

İyi geceler müridler 

zeplin yapma işine kalkıştım daha önce deneyen yapan varsa biraz tecrübe paylaşalım

ben şuan daha çokbaştayım malzeme seçimi bile sıkıntı hesaplamalar yapıyorum ve beaglebone ile motor kontrolü yapmaya çalışıyorum.

öğrendiğime göre 1dm3 helyum = 1 litre o da 1gr kaldırıyor

aklımda 2kg lik bişe var. 2000 litre lazım yani 2m3 hacimli bir balon yapacağım.

balon için mylar adında bir naylon tavsiye edenler buldum. Ama henüz almadım ne kadar dayanıklıdır nasıl yapıştırılır sızma vs. çok soru var daha belki daha iyi bir malzeme öneren olur. Hazır reklam için binaların üstüne asılan helyum zeplinlerde satılıyor onlarında fiyat larını soracağım.

Gövde için karbonfiber geldi aklıma ama çok pahalıya patlar. Heralde ince plastik borularla yapacağım.

Zeplinin iki yanında itiş ve dönüşe yarayacak iki motor olacak. 3g ile internet üzeirnden kontrol etmeye çalışacağım. Tabi kaç m yüksekte 3gnin durumu nasıl test etmek lazım. Eğer iyiyse video işine giebilirm olmadı resim alırım belirli aralıklarla

2m3 hacimli bir balonu gazla doldurmak için 2000lt gerekiyor. İnternetten baklığım helyum tüpleri 220 litre gaz halinde helyum barındırıyor. Yaklaşık 150tl ve çok pahalıya geliyor daha ucuza halledebileceğim bir yol söyleyebilirseniz iyi olur.

Henüz proje için net bütçe çıkarmadım ama çok sınırlandırmam yok 

1000 tl ortalama planım vardı fakat bu helyum gazı olayı işi bozuyor sanki

Hedefim olabildğince uzun süre gökyüzünde kalacak bir sistem yapmak.

Güneş paneli vs. de düşünülebilinir.

Projeyi ilerlettikçe burada paylaşacağım. 

fikir tavsiye tecrübeleriniz bekliyorum

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeyQirs
    HeyQirs's avatar
    Erkek

istanbuldaysan sana helyum temın edebılırım istedigin kadar litre sınırı tasıyabılecegınle sınırlıdır. yada muhafaza edebilecegin kadar

forumda yazmıyorum artık okuyorum yeter adam olana.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

peki hangi amaca yönelik olacak bu. gezinti, araştırma, zevkine vb?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

haha güzel tesadüf :)

bitirme projesi olarak ben de zeplin yapacaktım, senin düşüncelerinden belki biraz daha gelişmişi.. amaç orman yangın kontrolü.. zeplin in altında termal kamera olacak ve belirli bir açıda dönecek.. 

bu kamera belirli sürelerde çektiği görüntüleri suucuya yollayacak, sunucuda var olan yazılım, termal kameradan gelen görüntüleri image processing ile tarayıp her hangi bir ateş/yangın olup olmadığına bakacak, eğer varsa otomatik olarak itfaiye polis v.s. gibi yerler aranılacak ...

işin ilginci benim projemin  yatmasının sebebi de helyum. araştırdığım kdarıyla helyum un uçuculuğu 2 hafta gibi bi süre.. maliyet fazla olacağı için vazgeçtim.. bilmem ne kadarlık tüpler 1500 dolardı ..

eğer araştıracaksan sınai gaz satan yerlere soracaksın helyum u

kolay gelsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

sanırım gelir elde etmek için kullanacaksın.

http://www.youtube.com/watch?v=x8AkMI48ifI

şu videoda olandan birtane uygun fiyata al işini hallet zeplin işi sakat.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

HeyQirs istanbuldayım hocam çok makbule geçer test için o tüplerden bi tane almayı planlıyordum. Ama asıl proje için çok masraflı oluyor. 

proje bittiğinde bir site yapıp ordan kısıtlı alanlarda kontrolde vermeyi planlıyorum. Anlık koordinat ve görüntü alma vs. de olacak yapabilirsem :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek

başkan sıkıntı çıkmasın?

http://www.youtube.com/watch?v=9-Wx4MTBqpw

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

zalimadam gelir kazanma amacı yok hobi olarak yapıyorum :)

unbalanced senin projede güzelmiş helyumun uçuluğu neden 2hafta ne oluyor 2 haftada? engelleyemezmiyiz

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

eğer yapıyorsan benim bahsettiğim tarzda yararlı bi şeyler yap hocam.. belki kosgeb-tubitak desteği falan da alırsın.. ben bu ülkeden ümidi kestiğim için bi beklentim yok artık.. zaman kaybı benim için ama şansını deneyebilirsin.. 

kimyacı değilim ama bildiğm kadarıyla, helyum un uçuculuğunun beliri bir süresi var, baloncular da helyum kullanıyor, o tarz balonların uçmasının sebebi helyum un havadan hafif olmasıdır. sanırm bir süre sonra ağırlaşıyor belirli sebeplerden dolayı? engellenir mi engellenmez mi.. benim bilgim eksik mi değil mi bilmiyorum.. eskiden araştırdığımda böyle bi şey çıkmıştı karşıma, pahalıya gelir iş diye vazgeçmiştim 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek
    iQsuz bunu yazdı

başkan sıkıntı çıkmasın?

http://www.youtube.com/watch?v=9-Wx4MTBqpw

hocam zeplini rüzgar hava azalması ters hava akımı gibi gibi durumlarda ne olacağını işlemcide belirlemek istiyorsan pid kontrollere bir bak derim

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@iQsuz, oradaki zeplinde helyum değil hidrojen kullanlmıştır, hidrojen de yanıcı bir gaz olduğu için o kaza meydana geldi.. o zamanlar zeplin taşıma aracı olarak kullanılıyordu.. bu kazadan sonra kullanılmadı ve hidrojen yerine helyum kullanıldı. günümüzde zeplinler sadece reklam amaçlı ve hava tahmin işleri için kullanılıyor.. 

aslında hidrojen kullanmak daha az maliyetli ama işin yanma boyutu var :) 

Toplam Hit: 2336 Toplam Mesaj: 25