Afrika'ya İhracat

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kOrBey
    kOrBey's avatar
    Erkek

Selam müridler,

Pandemiden önce bir afrika ülkesine gıda ihracatı yapmayı düşünüyorduk. Daha sonraları pandemi araya girdi.Ertelemek zorunda kaldık. Tabi bir yandan kendi çapımızda araştırmalar yapıp firmalarla konuşmaya başladık. Genelde firmalar bize mal vermiyor. Sadece sizin için biz ihracat yaparız oradaki satıcınıza biz yollarız dediler. Bu işi yapacak arkadaşlarımızdan biri o ülkenin vatandaşı o yüzden bizim için sorun yok. Hatta bizde kendimizi sağlama almak için firmanın o ülkedeki distribütörü olmayı teklif edeceğiz. 

Aslında şu an küçük çaplı bir üretim işletmem var. Ondan dolayı piyasada oluşabilecek riskleri az çok biliyorum. O yüzden bende kendimi güvenceye almak için ne yapabilirim. Bu risklerin yanında diğer ortaklara karşı oluşabilecek risklerde var. Sonuçta Türkiye dışında bir ülkeye mal yollayacağız ve bu ülkenin bir afrika ülkesi olmasıda cabası.

Gümrük müşavirinden bilgi almayı düşünüyorum. Ama öncesinde biraz bilgi toplayıp kafamda belli şeyler oluşturmam gerek.

Aramızda Afrika'ya yada başka ülkeye ihracat yapan arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

çok bilgim yok ama bulunduğun yerdeki il ticaret müdürlüğüne gidip danışmanlık alabilirsin.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Vermezler. Distribütörlük filan olmadığı sürece büyük markalar vermez. Bir iki onlar üzerinden mal yollayınca da müşterinize çökerler, zaten biz yolluyoruz daha ucuza yollayalım diye. 

Makarna aradım ben, nuhun ankara vermedi, filiz filan vermedi. Sonra bir yerden buldum. Sonra başka şeye kaydık. 

Ben yemen e mal yolluyorum, istersen sizin içinde bizim şirket üzerinden yollarız. PM atarsan yardımcı olurum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutengri
    Kutengri's avatar
    Erkek

Merhaba hocam,

Sorun biraz genel olmuş açıkçası. Riskten kastın ürünlerin ihracat sırasında çalınması vs. gibiyse bu anlamda ticari sigortalar yapan büyük şirketler var benim bildiğim onlar ile görüşebilirsin.

İkinci olarak, Afrika'ya ihracat konusu çok genel. Hangi Afrika ülkesine yapacaksın ?

Afrika'da operasyonel riskinin çok az olduğu ve güvenli sayılabilecek ülkeler de var, çok tehlikeli ülkeler de var.  Kaldı ki her ülkenin farklı mevzuatları vs. var.

Dolayısıyla spesifik belirlediğin bir ülke üzerinden yoğunlaşsan daha kolay olacaktır.

Toplam Hit: 706 Toplam Mesaj: 4
satış ihracat