Alfabenin Sıralanışı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

sa. ilk şunu söyleyim; alfabenin "bilim teknik teknoloji" konu başlığıyla pek uyumlu değil, buraya daha yakın olduğu için buraya açtım. "genel" kategorisi hala kapalı şey(h)e duyurulur (((: 

arkadaşlar aklıma takıldıda; alfabemizin sırası neden "abcçdef..." olarak gidiyo? kim neden böyle bi sıra koymuş? nette pek alakalı bişey bulamadım.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Dil bilimle ilgili bir bağı vardır. Şöyle bir senaryo düşünüyorum: zamanında böyle bir sıra yoktu ancak bir süre sonra veri büyüyünce ve diğer dillerle etkileşim vs. başlayınca bu işe bir çeki düzen verelim dediler. Hem yazılı tarihin başlaması, hem dillerin etkileşimi, sözlükler vs, bir noktada arşivciliği daha kolaylaştırabilmek için bunları sıraya dizelim dediler, diye düşünüyorum.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tajdin
    tajdin's avatar
    Erkek

Aslı yunan alfabesinden geliyor diye biliyorum. Alfa-beta dan.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek
    tajdin bunu yazdı

Aslı yunan alfabesinden geliyor diye biliyorum. Alfa-beta dan.

Turkcesi de Abece. Nereden geldigini tahmin ediyorsundur hocam. Ama murid ismi nereden geliyor diye sormamis. Bu harfleri kim, neye gore siralamis diye sormus.

Turkcedeki siralama muhtemelen latin harflerden geliyordur, ç gibi yakin seslerde araya sikistirilmis halidir. (Tahminim, yoksa bildigimden degil). Ama onceki alfebeleri kim, niye, nasil siralamis bir fikrim yok acikcasi.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Alfabenin evrimi: https://bit.ly/2Qu86Rs

İsimler ve sıralama ile ilgili bilgi: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_alphabet#Letter_names_and_order

Sen hiç kaval çaldın mı?
Toplam Hit: 977 Toplam Mesaj: 5
alfabe