Alınık Pleksiglas

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

hocalar merhabalar

şu aralar bitkili akvaryum olayına merak saldım (: ufak bir tank kurmak istiyorum. Bunun için de cam yerine pleksiglas tercih etmek istedim. İşlemesi hafifliği vs yüzünden. 

Ufak bir fiyat araştırması yaptım netten pleksiglas inanılmaz pahalı (: sanırım plastik şeffaf akvaryumlarda kullanılan malzeme bu değil o yüzden biraz da fikir danışmış olmak istiyorum. 

İhtiyacım olan madde pleksiglass mı yoksa polistren tarzı bir şey mi yoksa direk şeffaf pvc mi ?

Birde bunları adana da nereden uygun bulurum ya da internetten alırım? 

4 mm kalınlık yeterli olur sanırım diye düşünüyorum. 

4mm x 400mm x 400mm  5 adet lazım 

Ayrıca bu malzemeyi neyle birbirine yapıştırabilirim. Sızdırmazlık için akvaryum silikonları var onlardan kullanacağım ama ilk aşamada birbirlerine sabitlemek gerekecek muhtemelen

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ahmet & Elif.
    leadertay
    leadertay's avatar
    Erkek

Malzemenin 5 tanesi 110 TL şeffaf Pleksi silikon da 13 de Karaköy de komşum pleksici ona gösterdim olur dedi istersen gel çayımı iç al git istersen parayı gönder kargo yapayım

Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    leadertay bunu yazdı

Malzemenin 5 tanesi 110 TL şeffaf Pleksi silikon da 13 de Karaköy de komşum pleksici ona gösterdim olur dedi istersen gel çayımı iç al git istersen parayı gönder kargo yapayım

abi sıkıntı orada işte 110 tl çok fazla. 1 metrelik akvaryum o fiyat :/

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ahmet & Elif.
    leadertay
    leadertay's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı
    leadertay bunu yazdı

abi sıkıntı orada işte 110 tl çok fazla. 1 metrelik akvaryum o fiyat :/

Valla doğrudur hocam akvaryum falan çok anlamam ama pleksi görünce sorayım dedim komşuma alacaksan aklında olsun 

Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

Pleksi pahalı hocam. Bende yakın zamanda pencere boyutunda 5mm lik aldım. 100 tl gitti

Not late for nothing
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

up

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

5mm pleksiglas metrekaresi 35dolar civarinda. 

Onun yerine şeffaf solid kullanabilirsin daha sağlamdır ve biraz daha ucuzdur. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek

3-4 yıl önce tarantula için pleksiglasdan teraryum(buydu galiba adı) yapmıştım.

Karaköyde fünikülerin hemen yanındaki dükkanlardan birine kestirmiştim. Ufak bir teraryum için sadece düz kesiklere yanlış hatırlamıyorsam 60-70 lira vermiştim.

Japon yapıştırıcısı gibi özel bir yapıştırıcısı da var, onunla yapıştırmıştım. İğne ile alıp yapıştırılacak yüzeye sürüyordun. Fazla sürdüğün yerden pleksiglası erite erite akıyordu, izi de hiç çıkmıyor erittiği için. 

Sızdırmazlık için herhalde köşelere birde özel silikonlarından çeksen yeterli olur. 

Ama bana kalırsa normal cam akvaryum daha mantıklı. Ucuz, sağlam, ağır ama zaten içinde kaç litre su olacak, temizlik dışında önemsiz. Ayrıca ikinci el falan çok oluyor, akvaryumla muhtemelen 9-10 yıl önce ilgileniyordum ama o zaman bile millet birbirine hediye ediyordu eski akvaryumlarını, ucuza bulursun bence. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Amonyak ile yapışyor doye duymuştum.  Doğru mu aceba?

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

dün akşam bir kaç yere daha sordum :D sanırım pleksiglass ve türevlerinden vazgeçip gidip extra clear cam kestirecem. 

Toplam Hit: 1473 Toplam Mesaj: 10
akvaryum pleksiglas polistren