Amazon Fba İle E-Ticaret

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLYSeRo
    HoLYSeRo's avatar
    Erkek

hocalar selam
    bir arkadaşımdan amazon ile ilgili böyle çinden al-amerikada sat depo kullanma ürüne dokunma kargoyla amazon uğraşsın gibi  bir  öneriler duydum araştırmak istedim forumda konusunu göremedim 

youtube -google forumlara vs baktığımda tam bir bilgi yok bir sürü video var öyle kazandım böyle kazandım diye 
    udemy vs eğitim setleri bir sürü bir şey var ama bu zamana kadar nasıl duymadım bilmiyorum.

satış yapan var mı ? girilir mi ?
    riskler  neler 
    konu hakkında bilgisi olan söyleyeceği olan varsa memnun olurum.

https://open.spotify.com/playlist/23XNoEDF9D23pojmlqnUWV?si=BiCIFFwARDW4egNxtWCSNw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    HoLYSeRo bunu yazdı

hocalar selam
    bir arkadaşımdan amazon ile ilgili böyle çinden al-amerikada sat depo kullanma ürüne dokunma kargoyla amazon uğraşsın gibi  bir  öneriler duydum araştırmak istedim forumda konusunu göremedim 

youtube -google forumlara vs baktığımda tam bir bilgi yok bir sürü video var öyle kazandım böyle kazandım diye 
    udemy vs eğitim setleri bir sürü bir şey var ama bu zamana kadar nasıl duymadım bilmiyorum.

riskler  neler 

ömrünü yer ömrünü

başka diyeceğim bir şey yok hocam :)

girilir diyenler ekmeğini yiyip şimdi eğitim satanlar ama güzel ürünler bulabileceksen gir derim hocam.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLYSeRo
    HoLYSeRo's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    HoLYSeRo bunu yazdı

hocalar selam

riskler  neler 

ömrünü yer ömrünü

başka diyeceğim bir şey yok hocam :)

girilir diyenler ekmeğini yiyip şimdi eğitim satanlar ama güzel ürünler bulabileceksen gir derim hocam.

hocam bilemiyorum çok ilgilenmek ister mi yoksa ufak pasif gelir olarak mı değerlendirilir o önemli biraz 
     borsa amazon hepsi üstadların (!) kurslar zaten :D
    mümkün olan bir şeyse ürün araştırması yapıp bir miktar yatırım ile sisteme dahil olmayı düşünüyorm şu anlık

https://open.spotify.com/playlist/23XNoEDF9D23pojmlqnUWV?si=BiCIFFwARDW4egNxtWCSNw
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

-

AslanAmca tarafından 13/Oca/21 19:33 tarihinde düzenlenmiştir

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek

Eşimle girmeye karar verdik bu işe. Amerika da şirket kurulumu için başvurumuzu yaptık, şu an süreç covid-19'dan dolayı yavaş ilerliyor. Normal de 1-2 haftalık iş 1-2 ayda ilerliyor.

FBA konusunu 5-6 aydır ciddi manada çalışıyoruz ve hala eksiklerimiz var. Yapılabilir bir şey, fakat günlük mesai gibi oturup çalışmak gerekiyor. Yani öyle al-sat yapayım gibi basit bir şey değil.

En basiti ürün bulma konusu başlı başına bir iş. Bunun imalatçısı, lojistiği vb. beklediğimizden çok daha derin bir konu. Ayrıca artık Türkiyeden şirketsiz açılan satıcı hesapları suspend e düşüyor sürekli. Bu konuda artık şirkete çok önem veriyorlar.

Eğer gireceksen bu işe bir de para lazım. Ya çok para ya da çok zaman lazım.

Allah yardımcın olsun gireceksen.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Ben B2B (business to business) ithalat ihracat yapıyorum. 

Ama B2C e ihracat konusunda, bilhassa amazon fba ile ilgili duyduklarımı, bildiklerimi anlatayım. 

Aslında olay basit. Amazon diyor ki kardeşim sen madem bir işletmesin, işini büyütmek istiyorsun ama çapın yetmiyor. Gel ben seni daha büyük lige sokayım, işin zor kısmını da ben yükleneyim. Depolama, kargo, vergileme süreçleri benden olsun. 

Öncelikle masraflara bakalım. 

Aylık 39 euroluk bir üyelik masrafı var.

Sonrasında amazonun bir fulfilment masrafı var. Ürünün boyutuna göre değişiyor. Yanlış hatırlamıyorsam bir zarf boyutunda ürünler için 2.30 sterlindi ingiltere için. Siteden bakmanız lazım boyutlara.

Sonrasında bir de aylık depolama ücreti var. 0.06 cent ti zarf boyutunda ürün için. Siteden bakmanız lazım boyutlara. 

Sektöre göre değişmekle birlikte eğer satış amazon üzerinden gerçekleşirse amazonun satıştan %15 komisyonu var.

Ürünün bulunduğu ülke ilgili kdv vb. vergilerinin ödenmesi.

Ayrıca ürün belirli bir düzeye gelene kadar reklam ve promosyon masrafları. 

Bunlar ürünün amazon kısmı masrafıydı. 

Bu ürünün bize ait olan diğer masrafları ise;

Ürünün satın alınması. 

Ürünün fabrikadan amazon fullfilment center a gönderilme kargo ücreti.

Ürünün paket standartlarına uygun hale getirilmesi, barkodlanması. 

İhracat yönünden vergilemeye dair giden ülke gümrüğüyle ilgili masraflar.

Sonrasında da para elimize geçtiğinde ödeyeceğimiz gelir/kurumlar vergisi.

Lokal işletme kurulumu, muhasebe vb. giderler. 

Şimdilik masraf kısmında aklıma gelenler bunlar. 

Peki bu işin oluru ne kadar ? Ürün bulmak, ürünü satabilmek ne kadar kolay. Burada da iş sizin ticari zekanıza kalıyor. İşin karlılığı boyutu küçük ve pahası çok olan ürünlere yönelmekten geçiyor bana göre. Ayrıca gireceğiniz ürün niş, yani çok domine edilmemiş bir pazar olmalı. Bir diğer sıkıntı ise trademarklar. İnsanların kendi markaları altında tasarlatıp sattığı ürünleri satamazsınız. Çok karlı olan bir ürünü 4 sterlin daha ucuza buldum satayım diyip trademarktan ciddi yaptırımlar görebilirsiniz.  

Bunun yanında ciddi avantajları da olan bir sistem. Pan Europa programına dahil olup mal başı biraz daha fazla fullfilment ücreti ödeyerek mallarınızı 5 büyük avrupa amazon sitesinde listeleyebilirsiniz. Ayrıca ürünlerinizi amazon üzerinden satmak zorunda değilsiniz. Siz girdiğiniz ülke/ülkelerdeki diğer sitelere kayıt olup, ürünlerinizi listeleyip satış yapıp, malı yollama ve iadeler kısmını amazona bırakabilirsiniz. 

Bu sistemde önemli olan durumlardan birisi de yurt dışı stok yönetmek. İşin uzun vadede sırrı da buradan geçiyor. Siz bir ürünü konumlandırdınız, FBA center da 10000 adet stok tutamazsınız. Stok maliyeti olan 0.06 cent size aylık 600 sterlin depolama masrafı olarak dönecektir. Tedarik etmek, bu malları yurt dışına ihraç etmek, fba center a almak derken nereden bakarsanız 2-3 haftalık bir tedarik zinciri söz konusu. Bu zinciri yönetmek de ayrı bir başarı tabiki. 

Öncelikle size tavsiyem Chrome eklentisi olan Helium 10 u indirin, ürün analizlerine bakın. Sonra kafanıza yatan bir şey olursa üzerine konuşulabilinir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLYSeRo
    HoLYSeRo's avatar
    Erkek

@Dryrock evet şirket açmak daha mantıklı biraz masrafı olsada diğer türlü başarı oranı bayağı az anladığım kadarıyla 

@PathfindeR00
    bilgilendirme için öncellikle teşekkür ederim 
    hocam evet masraflardan haberim var fakat ürün satabildikten sonra girdi-çıktı dengeye oturacaktır diye düşünüyorum.
    evet dediğiniz gibi de küçük boyut çok paha ürünleri bulmadan işe hiç girmemek önce o ürünleri bulup ne kadar stok alabileceğimizi, bekletebileceğimizi çok iyi ayarlamak gerekiyor

bir ürüne 1000 stok ile girip 5000  stokla giren bir başka satıcı karşısında tutunmak çok zor,
    birazdaha araştırmaktayım iyi bir kaç ürün bulabilirsem süreklilik sağlayacak girmeyi düşünüyorum 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    my4
    my4's avatar
    Erkek

amerikada posta kutusu gösterirsen adresi suspend yersin 1 seneye haberin olsun .

daha iyi bir dünya için ne yapıyorsun?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jargonphp
    jargonphp's avatar
    Erkek

Sadece şukadar diim, ben o işe hevesle girdim ve ticaret konusunda oldukça araştırmacı biriyim. Bukadar vakit harcayıp karşılığını sadaka gibi aldığım bir sektörle karşılaşmamıştım. Eğer amerikada yaşayan yakınların varsa bu iş harika bir iş ama amerikada adresin veya orayla alakalı yakınların yoksa, irtibat kurabileceğin birileri yoksa sen bu işi hayal bile etme. Git dene ama sen bilirsin. Hayata 1 defa geliyosun denemedim demezsin tecrübe olur en azından.

“Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş”(Gazel-i Baki)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLYSeRo
    HoLYSeRo's avatar
    Erkek
    jargonphp bunu yazdı

Sadece şukadar diim, ben o işe hevesle girdim ve ticaret konusunda oldukça araştırmacı biriyim. Bukadar vakit harcayıp karşılığını sadaka gibi aldığım bir sektörle karşılaşmamıştım. Eğer amerikada yaşayan yakınların varsa bu iş harika bir iş ama amerikada adresin veya orayla alakalı yakınların yoksa, irtibat kurabileceğin birileri yoksa sen bu işi hayal bile etme. Git dene ama sen bilirsin. Hayata 1 defa geliyosun denemedim demezsin tecrübe olur en azından.

hocam yakın olmasının ne gibi bir faydası olacak ki gidip amazonun deposuna falan mı bakıcak beni bağlayan ne mesela biraz daha açıklar mısın ?

Toplam Hit: 1492 Toplam Mesaj: 10
amozon fba e-ticaret alış veriş satış