Amazon S3 Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Amazon S3 tam olarak hangi özellikleri sunmaktadır, bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi? Sayfasını kurcaladım ama epey karışık. Sadece yedekleme yapabileceğimiz google drive tarzı bir cloud alan mı veriyor, dosyaları paylaşıma açabiliyor muyuz, film türevi korsan içeriklere sıkıntı çıkarıyor mu, web siteleri barındırabiliyor muyuz... tavsiye eder misiniz?

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

çok içeirk var dilersen  sadece  mysql için kullanabilrsin dilersen yedekleme  dilersen cloud  dilersen toplu mail işi için..

S3 AWS'in sadece statik depolama alanıdır mysql gibi hizmetleri başka isimle geçiyor :)

@noname depolama alanı olarak kullanabilirsin, paylaşıma açılabiliyor veya statik web sayfalarını çalıştırabilirsin ama korsan film kullanırsan tepene binerler.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

çok içeirk var dilersen  sadece  mysql için kullanabilrsin dilersen yedekleme  dilersen cloud  dilersen toplu mail işi için..

S3 AWS'in sadece statik depolama alanıdır mysql gibi hizmetleri başka isimle geçiyor :)

@noname depolama alanı olarak kullanabilirsin, paylaşıma açılabiliyor veya statik web sayfalarını çalıştırabilirsin ama korsan film kullanırsan tepene binerler.

dogrudur, ben genel olarak dedim  .)  bende öğrenmiş oldum 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek

amazonun binevi cdn hizmeti olarak adlandırabiliriz burada statik contentler tutulur video, resim, javascript dosyaları, css dosyaları vb. bu sitenin açılma hızlarını inanılmaz yükseltmektedir. Örnek vermek gerekirse vine adlı uygulama s3 ü kullanmaktadır ve bütün videolar s3 üzerinden yayın yapmaktadır.

Sunucu kurmak isterse aws servisine geçersin ki gayet iyidir fiyatlar biraz tuzludur ama bir sorun olduğunda direk destek elemanı ile sorunu çözersin. Veritabanı için rds yapısı var bunlar yüksek hızda ve ssd le güçlendirilmiş yapılardır alacağı performanslar ağzını açık bırakıcak derecedir.

Kısa bir örnek vermek gerekirse şuan çalıştığım firmada aws üzerinde ubuntu server yüklü 8 çekirdek ve 32gb ram bulunmaktadır alanı azdır 100gb kadardır statik contentler tamamiyle s3 de barınıyor, mysql sunucusu rds üzerinde duruyor yine aynı şekilde 8 çekirdekli 32gb lik ramlik ayrı bir makina olarak kullanılmaktadır. Yüksek I/O değerlerinde normalde mysql sıçarken burda inanılmaz güzel bir performans almaktayız yaklaşık 20-25gb lik bir veritabanından bahsediyorum burda gayet küçük ama mysql dedicated makinada zorlicak sürekli kullanılan bir yapısı ama şu zaman kadar sorun çıkarmadı sadece arada %90 lara çıkıyor büyük sorgularda cpu kullanımı.

Kısaca amazonun bütün servisleri 10 numaradır biraz tuzludur ama değerde artar bile. Twitterın neden amazonu bırakmadığını kullanmaya başladığımda anladım.

Startup projeleri için pek önermem çünkü parayı komple oraya gömmüş olursun :D bellir bir gelir ve büyüme sağlandığında kesinlikle gecilmelidir. Artı olarak amazon sunucuları sadece abd de konumlu değildir dünyanın her yanında veri merkezleri bulunur sunucu alırken bunları seçme imkanıda var ama bazı lokasyonlarda birim fiyatı değişmektedir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

bir çok kaliteli resim video vb. yüksek bw yiyen ve hız isteyen işlerde amazon kullanılıyor 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

rds serverde fiyatlandırma nasıl yapılıyor bilen varmı ? 

neye göre ücretlendiriliyor? 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

AWS'nin depolama hizmeti. CDN değildir (CDN için CloudFlare e bakabilirsiniz). S3 ve Route 53 servisleri ile statik web içeriklerini oldukça düşük maliyetlere (aylık 0.5 dolar) güvenilir ellere (%99.9 aylık SLA) teslim edersiniz. CloudFlare ile entegre ettiğinizde (ücretsiz gibi - detaylı) tamamen CDN altyapıda hizmet veren statik web siteniz olur (nasıl yapılacağı : http://www.michaelgallego.fr/blog/2013/08/27/static-website-on-s3-cloudfront-and-route-53-the-right-way/ ). S3 'ün başka kullanım alanları da var (yedekleme, log tutma, bigdata işleri vb..), kısacası sabit disk gibi kullanabiliyorsunuz. AWS servisleri derya deniz, iyice araştırmak gerekiyor. En iyi kaynak kendi internet siteleri ve servislerinin her birinin ayrıntılı kullanım klavuzları var.

Korsan içerikte ne olur bilemiyorum ama muhtemelen sıkıntı çıkaracaktır.

RockZs tarafından 21/Nis/16 17:07 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı

AWS'nin depolama hizmeti. CDN değildir (CDN için CloudFlare e bakabilirsiniz). S3 ve Route 53 servisleri ile statik web içeriklerini oldukça düşük maliyetlere (aylık 0.5 dolar) güvenilir ellere (%99.9 aylık SLA) teslim edersiniz. CloudFlare ile entegre ettiğinizde (ücretsiz gibi - detaylı) tamamen CDN altyapıda hizmet veren statik web siteniz olur (nasıl yapılacağı : http://www.michaelgallego.fr/blog/2013/08/27/static-website-on-s3-cloudfront-and-route-53-the-right-way/ ). S3 'ün başka kullanım alanları da var (yedekleme, log tutma, bigdata işleri vb..), kısacası sabit disk gibi kullanabiliyorsunuz. AWS servisleri derya deniz, iyice araştırmak gerekiyor. En iyi kaynak kendi internet siteleri ve servislerinin her birinin ayrıntılı kullanım klavuzları var.

CloudFlare ile demek istediğin aslında CloudFront değil mi?

Edit: Evet link, CloudFront ile alakalı. Karışmış onlar mesajnda.

buzukatak tarafından 21/Nis/16 20:20 tarihinde düzenlenmiştir

anlıyorum.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    buzukatak bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı

CloudFlare ile demek istediğin aslında CloudFront değil mi?

Edit: Evet link, CloudFront ile alakalı. Karışmış onlar mesajnda. 

Evet CloudFront olacak, düzeltme için teşekkürler.

RockZs tarafından 21/Nis/16 20:23 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1230 Toplam Mesaj: 10
amazon amazon cloud