Amd İle İlgili Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serseri_1453
    serseri_1453's avatar
    Erkek

Selam gençlik 

Makina almaya niyetim var lakin özellikle amd kullanan arkadaşlar yanitlarsa ıyi olur 

wmware kurucam ayni anda 7-8 açıcam bunlardan biri server olucak ve deme yapicam amd işlemcide sorun yaratır mi yada ne gibi sorunlar çıkar

Bazı arkadaşlar neden intel değil gibi sorucam olursa aslında intel olsun ama tuzlu kaçıyor 

Alacağım makinada min 16gb olucak ileriye dönük ram 2 katinida çıkara birim tabi arada oyunda olucak ama aşırı değil ekran kartı önemsiz anakart işlemci ram ve power önerilerinizi bekliyorum anakart olarak asus yada gigabyte düşünüyorum

İntelde işlemcili önerilere de açığım 

serseri_1453 tarafından 13/Ağu/15 20:12 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutikula
    Kutikula's avatar
    Erkek

AMD kullanıcısıyım ben alacağın işlemciye bir işlemci fanı taktır gerisini düşünme.

insanın en önemli ayırt edici özelliklerinden biri iletişime açık bireyler olmasıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Hocam yok ısınıyo yok ısınmıyo atraksiyonlarına girme, yıl 1999-2000 du amd nin ısındığı zamanlar :) AMD'nin ısındığı işlemci serisi Duron - Athlon serisi işlemcilerdi ki, ben teknik servislik yaparken(lise 1-2 yıllarım) vardı bu sorun.  Sonra o problem yeni nesilde ortadan kalktı, hatta intel AMD'den fazla ısınmaya başladı :) Sonra, Liseyi bitirdim, dershaneye gittim, 2 üniversite okudum, askere gittim, işe girdim,  sonra başka işe girdim, evlendim, 2 sene geçti, hala insanlar AMD'nin ısındığını sanıyorlar :)

Örnek veriyorum :

AMD FX X8 8350 4.0GHz 16MB AM3 (125W) TESK Fiyatı 192$

INTEL CORE I5 4460 3.2GHz 1150p 6MB BOX TESK Fiyatı 191$

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-4460+%40+3.20GHz

Performans Puanı 6639

Single Thread Rating: 1953

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+FX-8350+Eight-Core

Performans Puanı 8979

Single Thread Rating: 1506

Samples: 6964

Aynı fiyata %35 daha düşük performans istiyorsan, koş INTEL al :) Yoksa AMD al.

Ha diyorsan ki, sunucu toplayacam fiyat sınırım yok, o zaman fiyat/performans eğrisine takılmadan Intel Xeon e5-26xx serisinden birşeyler al :)

Zaten aynı sitedeki testlere baktığında, Birini testlerde kullanan kişi sayısının1506, diğerini testlerde kullanan kişi sayısının 6964 olduğunu göreceksin, 

Amd'yi kullananlar Intelden 4,5 kat daha fazla :)

renegadealien tarafından 13/Ağu/15 20:52 tarihinde düzenlenmiştir

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serseri_1453
    serseri_1453's avatar
    Erkek

Guzel karsilastirma yalniz benim istedigim cevab sanal makina kullanan yok mu amd islemci olup onu soruyorum sanal makina zortlarmi bir nevi bildiginiz sunucuya bindirdiginiz yukun benzeri yapicam...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    serseri_1453 bunu yazdı

Guzel karsilastirma yalniz benim istedigim cevab sanal makina kullanan yok mu amd islemci olup onu soruyorum sanal makina zortlarmi bir nevi bildiginiz sunucuya bindirdiginiz yukun benzeri yapicam...

Hiçbirşey olmaz. Kullanıyorum sıkıntı yok.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Sanal makinede sorun çıkarmaz fakat Intel VT-x'i zorlayan sanallaştırma yazılımları sıkıntı çıkarır (örneğin android emulator).

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RhiFaT
    RhiFaT's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı

Hocam yok ısınıyo yok ısınmıyo atraksiyonlarına girme, yıl 1999-2000 du amd nin ısındığı zamanlar :) AMD'nin ısındığı işlemci serisi Duron - Athlon serisi işlemcilerdi ki, ben teknik servislik yaparken(lise 1-2 yıllarım) vardı bu sorun.  Sonra o problem yeni nesilde ortadan kalktı, hatta intel AMD'den fazla ısınmaya başladı :) Sonra, Liseyi bitirdim, dershaneye gittim, 2 üniversite okudum, askere gittim, işe girdim,  sonra başka işe girdim, evlendim, 2 sene geçti, hala insanlar AMD'nin ısındığını sanıyorlar :)

Örnek veriyorum :

Performans Puanı 6639

Performans Puanı 8979

Ha diyorsan ki, sunucu toplayacam fiyat sınırım yok, o zaman fiyat/performans eğrisine takılmadan Intel Xeon e5-26xx serisinden birşeyler al :)

Zaten aynı sitedeki testlere baktığında, Birini testlerde kullanan kişi sayısının1506, diğerini testlerde kullanan kişi sayısının 6964 olduğunu göreceksin, 

single thread performansı olarak intel daha iyi. ayrıca sentetik testlerle gerçek hayat birbirini tutmuyor. amd'nin defalarca sapıttığına şahit oldum. ayrıca şans mıdır bilinmez ama amd aldığım bir laptop ve masaüstü bilgisayarım cortladı ama pentium 3,4 bilgisayarlarımda en ufak sorun yok.

yani kağıt üstünde amd iyi olabilir ama gerçek kullanımda  intelden başkası yalan.

işte öyle
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    RhiFaT bunu yazdı
    renegadealien bunu yazdı

Örnek veriyorum :

Performans Puanı 6639

Performans Puanı 8979

single thread performansı olarak intel daha iyi. ayrıca sentetik testlerle gerçek hayat birbirini tutmuyor. amd'nin defalarca sapıttığına şahit oldum. ayrıca şans mıdır bilinmez ama amd aldığım bir laptop ve masaüstü bilgisayarım cortladı ama pentium 3,4 bilgisayarlarımda en ufak sorun yok.

yani kağıt üstünde amd iyi olabilir ama gerçek kullanımda  intelden başkası yalan.

Hocam tekil örnekler üzerinden yola cıktığınızda yanlış yola saparsınız. Ha bunun aynısını ben de yapıyorum. Örneğin : Evde zamanında kulladığım Gigabyte anakartım bi gün bozuldu, o tarihten sonra bir daha gigabyte alamam dedim :)

E peki bu tüm gigabyteların arızalı olduğunumu gösteriyor?

Bak 2000 yılından beri günde en az 8 saat açık kalan 256 pcli internet kafe kızılayda, eskiden işleriyle ilgileniyordum.

2000 yılından beri bozulan anakart sayısı 70 den fazla, ekran kartı sayısı 100 den fazla iken, o zamanda beri sadece AMD kullandığımız kafede bozulan işlemci sayısı 1 :)

Kaldı ki, işlemci matematiksel işlem yapan bir birim sadece, bir kere sapıtırsa hep sapıtır, bazen nasıl sapıtsın :)

Bir yazılım eğer sapıttıysa emin ol işlemciden dolayı olma ihtimali %0,01 den küçüktür :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serseri_1453
    serseri_1453's avatar
    Erkek

Beyler bayanlar ıntel vs amd konusu değil bea

Demekki az tetiklesek işlemci savaşı çıkacak :)

Elinde 8350 olan wmware test yapabilen varmi birileri yada diğerlerinde virtualize ilgili her konuda 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Kısaca Amd Athlon işlemcili alette 4 tane wmware ile sanal pc kullanabildiğimi söyleyeyim sen Fx serisi bi aletle neler yapabileceğini hayal et :D

Şuanda kullandığım pc de işlemci olarak yine amd seçtim fx serisinden. 8370E 3,30ghz stok fan önermem. 150 liraya sağlam bi fan alırsın 4,0 da stabil çalışabiliyor işlemci test edildi onaylandı :)

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

konuyu baltalamak istemiyorum ama AMD ile alakalı bir sorum var. 

Phenom II x3 720 işlemcim var 3.5 ghz de OC ile çalıştırıyıyorum.

GTX 560 kullannıyorum kaç yıldır ama artık yemiyor haliyle.

Başta  yine nvidia ile devam etsem mi diyee düşünüyordum da sanırım r9 serissinden birşey alıcam.

Sorum darboğaz yapar mı? işlemci mimari eski ama 3.5 de çalışması dar boğazı engeller mi diye bir soru var aklımda.

Atarlanıp da 1000 tl ye ekran kartı almadan bir sorayım dedim.

Almanya Fatihi
Toplam Hit: 1110 Toplam Mesaj: 11
amd intel asus gigabyte anakart ram kingston