folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Ara Ara Da Xml Kullanmak Lazım Mı?

Ara Ara Da Xml Kullanmak Lazım Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar. Sitemizi yazarken bilgileri depolamak için sql yerine ara ara da xml kullanmak mantıklı mı? Örneğin tahribatı örnek verirsek konularım/mesajlarım/favorilerim gibi bilgileri sql e değil de kullanıcı klasöründeki bi xml e koysak nasıl olur performans vesaire açısından? Gerçi konunun biri ya da mesaj silinince update etmek ayrı bir problem oluşturabilir ama..

Nedir sizin görüşleriniz bu konu ya da xml genel kullanımı ya da performans geliştirme hakkında?

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

50 bin user olsa 50 bin klasör mu oluşacak içindede 50 bin xml yani gereksiz 100 bin dosya

json da değil xml 

hiç gerek yok 

illa performas ise cache bunun için var

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

Sürekli update edilmeyecek veriler varsa, küçük boyutlu veriler tutacaksan, binlerce dosyayı aynı dizine atmayacaksan ve classic asp gibi sürekli object create eden bir dil kullanmıyorsan dosya sistemi daha hızlıdır bir de ssdye emanet ettiysen dosyaları çok keyif verir.

:|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

Php icin konusuyorum: az kullanilan ayarlari (smtp user / pass mesela) ini dosyasinda tutuyorum

black implies white, self implies other, life implies death.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bakımını yapamazsın, yedeklemesi zor olur. Zaten xml' in amacı bu değil :

XML, interneti kullanarak veri alışverişi yapan sistemler ve platformlar arasındaki veri iletişimini standart hale getirmek için tasarlanan bir işaretleme dilidir.

Dosyalama olarak ini file daha çok işini görür ama dediğim gibi statik değerleri koyabilirsin sadece. Diğerleri uğraştırır.

XML' in alternatifi olan Json ile nosql veritabanlarında datanı saklayabilirsin.

ozgunlu tarafından 02/Haz/16 10:45 tarihinde düzenlenmiştir

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Genel de ben xml yada json'u istatistikler için kullanıyorum. Akşam belirli bir saatte o json yada xml'i güncelleyip sistemde okutuyorum.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Hatırladığım kadarıyla dosyadan okuma yapmak daha masraflı oluyordu.

Ekstradan veritabanı sistemleri bu kadar gelişmişken, her şey hazır fonksiyon haline getirilmişken xml'den güncelleme, ilave vs. için ekstradan kod yazman ne kadar gerekli olur burası tartışmalı.

Benzer bir sistem istiyorsan no-sql yapılara bakmanı öneririm. En azından güçlü bir yönetim sistemine ve hiyerarşik bi yapıya sahip olursun.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

ya ben düşünmüştüm ki. örneğin 100000 tane veri var bunlardan 58 tanesi lazım bana.  "100000 verinin içindeki 58 veriyi bulmaktansa acaba bu 58 veriyi xml şeklinde tutsam hiç ayıklama yapmadan kullanmış olurum daha performans açısından iyi olmaz mı?" diye düşünmüştüm de.. soruyu o yüzden sordum.

nosql json vesaire hakkında çok bilgim yok, şu linkteki yazıyı okudum ama güzel yazmışlar. http://devveri.com/nosql-nedir

sonuç olarak en azından şimdilik çok kurcalayamıyorum bu konuyu çünkü daha geniş bir şekilde öğrenmem gereken şeyler anladığım kadarıyla.

Mesajlarınız özellikle ufuk açma konusunda çok yardımcı oldu, ondan dolayı yazan herkese teşekkür ederim.

ben de sevgiden yanayım...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı

ya ben düşünmüştüm ki. örneğin 100000 tane veri var bunlardan 58 tanesi lazım bana.  "100000 verinin içindeki 58 veriyi bulmaktansa acaba bu 58 veriyi xml şeklinde tutsam hiç ayıklama yapmadan kullanmış olurum daha performans açısından iyi olmaz mı?" diye düşünmüştüm de.. soruyu o yüzden sordum.

nosql json vesaire hakkında çok bilgim yok, şu linkteki yazıyı okudum ama güzel yazmışlar. http://devveri.com/nosql-nedir

sonuç olarak en azından şimdilik çok kurcalayamıyorum bu konuyu çünkü daha geniş bir şekilde öğrenmem gereken şeyler anladığım kadarıyla.

Mesajlarınız özellikle ufuk açma konusunda çok yardımcı oldu, ondan dolayı yazan herkese teşekkür ederim.

Veriler sabitse, değişmiyorsa ve belirttiğin miktardaysa onları ayrı bir tabloda tutarsan veritabanında ayıklama işlemi yapılmadan hızlıca erişebilirsin.

Ayrıca misal 100 bin veri diyorsun da veritabanı düzgün kodlanmış t-sql kodlarıyla o sorgulu bir saniyeden az sürede tamamlıyor. Bu büyük problem değil.

Veritabanı tasarımı çok önemli bir konu. 

Toplam Hit: 1048 Toplam Mesaj: 9
xml performans