Araç Satın Almak & Kiralamak ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enes
    enes's avatar
    Erkek

Selamlar,

Bir beyin fırtınısanı ve hesap kurdu dehalarının görüşlerine ihtiyacım var lütfen. Yaptığım işten ötürü şahsi arabamı sattım. Ne yazıkki, uçan kuşa zam geldiği için şahsi işlerimi gidermek adına ( sağa sola gitme gelme, eş dost ziyaretleri genelde şehir içi kullanım) yeniden araç satın mı almalı yada kiralama mı yapmalı karar veremedim.

Piyasa ds zaten sıfır araç yok, bayiler markalar reklam yapıyor ama bayilerde araç yok. İkinci el fiyatlar sıfırı geçti şu aralar biraz düşüşde ama yine fazla. Banka kredi oranları hakkında konuşmaya gerek yok ikinci el taşıt kredileri 1,60 civarında..

Aylık ortalama 3-4K arası kredi ödeyebilirim yads kiralık araba tutabilirim fakat çok kararsızlık var. Kiralama süresi max 1 yıl. 

Şimdi sormak istediğim;

50-100k bir para verip sıfır araba alıp kredi artı faizini mi çekmek mantıklı sonunda araç sahibi olmak ?

yada peşinatı vermeyip faizden kurtulup kredi öder gibi araç mı kiralamak ? Kiralama mantıklıysada önerilen şirket araç ?

Teşekkürler

Hanimabi Sen Neler Dedin Oyle :( http://www.youtube.com/watch?v=YRbUA9UuUqk
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    enes bunu yazdı

Selamlar,

Bir beyin fırtınısanı ve hesap kurdu dehalarının görüşlerine ihtiyacım var lütfen. Yaptığım işten ötürü şahsi arabamı sattım. Ne yazıkki, uçan kuşa zam geldiği için şahsi işlerimi gidermek adına ( sağa sola gitme gelme, eş dost ziyaretleri genelde şehir içi kullanım) yeniden araç satın mı almalı yada kiralama mı yapmalı karar veremedim.

Piyasa ds zaten sıfır araç yok, bayiler markalar reklam yapıyor ama bayilerde araç yok. İkinci el fiyatlar sıfırı geçti şu aralar biraz düşüşde ama yine fazla. Banka kredi oranları hakkında konuşmaya gerek yok ikinci el taşıt kredileri 1,60 civarında..

Aylık ortalama 3-4K arası kredi ödeyebilirim yads kiralık araba tutabilirim fakat çok kararsızlık var. Kiralama süresi max 1 yıl. 

Şimdi sormak istediğim;

50-100k bir para verip sıfır araba alıp kredi artı faizini mi çekmek mantıklı sonunda araç sahibi olmak ?

yada peşinatı vermeyip faizden kurtulup kredi öder gibi araç mı kiralamak ? Kiralama mantıklıysada önerilen şirket araç ?

Teşekkürler

Araç kiralama, kaskosu vb. de varsa kafan rahat şekilde kullanırsın, araba sorun çıkarınca da başka araca geçersin; toplu paran olursa da alırsın ama kredi fln iş değil.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Bu arabayi ne kadar siklikla kullanacaginla alakali.

Eger kirkyilda bir lazim olacaksa kirala gitsin.

Ayda bir iki gibi yani. 

Ama haftalik 3-4 gun kullanacaksan almak mantikli.

Bizde yeni sattik sayilir. Cok aliskindik pisman olduk. Şimdi sattigimiz arabayi geride ayni fiyata alamayiz.

Pandemi biti bitecek derken bir yil daha bitmeyecek gibi.

Araba fiyatlari ozellikle su yaptirimdan sonra daha da fırlayacak. Suan alip kenara atmak en mantiklisi.

Bence araba al. Baktin olmadi piyasasi bol talep cok yine satarsin. 

Kiralarsan o para ucacak. Alirsan sattiginda yine sana donecek.

Su surecten şunu anliyorum

kira vereceginize kumes olsun kendi eviniz olsun

Hurda olsun kendi arabaniz olsun 

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Ayda bir iki gibi yani. 

Bizde yeni sattik sayilir. Cok aliskindik pisman olduk. Şimdi sattigimiz arabayi geride ayni fiyata alamayiz.

Araba fiyatlari ozellikle su yaptirimdan sonra daha da fırlayacak. Suan alip kenara atmak en mantiklisi.

büyük şirketler genelde kiralama yoluna gidiyor, çünkü sigorta, kaza durumundaki hasarlar, periyodik bakımlar vs. gibi şeyleri üst üste koyunca yıllık km de hesaplayınca 100k lık araç 2 sene kullansalar 60k ya zor satarlar. ancak 2 sene toptan kira ücreti olarak 10-20k anca öderler, sonrasında da daha güncel bir araca geçiş yaparlar. bu şekilde daha karlı olur.

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Ayda bir iki gibi yani. 

büyük şirketler genelde kiralama yoluna gidiyor, çünkü sigorta, kaza durumundaki hasarlar, periyodik bakımlar vs. gibi şeyleri üst üste koyunca yıllık km de hesaplayınca 100k lık araç 2 sene kullansalar 60k ya zor satarlar. ancak 2 sene toptan kira ücreti olarak 10-20k anca öderler, sonrasında da daha güncel bir araca geçiş yaparlar. bu şekilde daha karlı olur.

bak hocam kendin söyledin, bunu bilip de araba alsaydın sana gülerdim hocam sadece :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Elim de 2 araç var birisini 2-3 yıl oldu alalı  öbürü benimle yaşıt iş güç dağ taş arabası.birisini satmayı planlıyorum bu ortamda bakalım. 

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Sıfır al hocam hemen. marka model paket hiç önemli değil inan :D

istediği kadar faiz olsun her türlü şu ortamda 6 ayda  faizli fiyatı bulur zaten.

örnek: enişte mayısta qashqai aldı dizel otomatik 2020 full paket. 240a aldı. 100 peşin 140 kredi. toplamda 210.000 ödeyecek.

yai nakit+kredi+faiz araba 310.000e geldi.

aynı paket araç şuan 385.000tl. ve alalı daha 7 ay oldu. şu an 13bin kmde arabayı ikinci el olarak satsa bile faizi ödeyip üstüne 30 40bin kazanmış olacak.

zaman alma devri. hangi paket model donanım önemli değil al hocam.

türkiyede fiyat artar ama siksen düşmez.

dolar arttı dolar arttı diye hangi esnaf neyi arttırıyorsa birgünden birgüne dolar düşünce düşürmez.

diceksiniz ki e dolar hiç düşmüyo. örnek vereyim,

ben belli bir kimyasal maddeyi 10 15güne alırım rutin olarak.

litresi 7den alıyordum. bir ara dolar 5.50den 7e fırladı. adam direkt 11 lira yaptı litresini (kaldı ki aldığı mal belki 1 senelik. hangi dolar 3 lirayken falan aldı belki de)

iyi dedim aldım. 3 gün sonra dolar 6.40a düştü. gittim gene 11 lira. pezevenk madem dolar artınca hemen arttırıyosun azalınca da azalt.

neyse konu uzun. kısaca al hocam neye gücün yetiyosa al. siksen zarar etmezsin ( kaskosuz perte çıkarırsan vs hariç tabi. bi de dolandırılmazsan)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

onecar.com.tr

kiralamak daha rahat, daha ucuz. sıfır araç alcam dersen 200k yı gidip bağlayacaksın bi arabaya, kaza yapcan servisle uğraşıcan kaskosuyla cartıyla curtuyla uğraşıcan, kendi malın sürerken her çukurda canın yanacak 

kirala geç, bence çok iyi kiralama fiyatları

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 954 Toplam Mesaj: 8
alışveriş kirala fikir araç satın almak