folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Araçtan Gelen "TAK" Sesi Ve Vites Kutusunu Kontrol Ettirin Mesajı ?

Araçtan Gelen "TAK" Sesi Ve Vites Kutusunu Kontrol Ettirin Mesajı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

hocalar merhaba. 2013 model Renault Clio Grande Tour araç var. Araba 83binde ve daha 80bin bakımı yapılmadı :D Ayrıca şimdiye kadar sadece 20 40 60binde yağ değişimi filtre değişimi vs yapıldı. Arabanın şimdiye kadar 1 ampulu dahi ( evet evet 1 ampulu dahi) patlamadı bozulmadı hiçbir sıkıntısı olmadı o yüzden bizde hiç servise götürmedik al bak bakalım ne var diye.

Şimdi sorunu anlatıyorum. Babam'a 3 defa banada 4 defa oldu bu olay. Yolda 80 90 seyir halindeyken aniden şanzıman kısmından TAK diye bir ses geliyor ve ekranda " vites kutusunu kontrol ettik " yazıyor. Buna artı olarak vites geçişlerinde motor devri yükseldi ( örnek olarak 2500 değilde 3000 devirde geçmeye başladı)

1. viteste arabanın kalkması daha uzun sürüyor. Abaca baska balatada mı bir sorun var diye geri vitese takıp bir süre geri gittim ama kavramada filan hiçbir problemi yok. Sadece ileri viteslerde böyle nazlanıyor :D

Kulaktan duyma bir bilgiye göre " Vites kutusundaki yağ bitmiştir" deniyor ama bana pek mantıklı gelmedi.

En kötü senaryo bana göre dişlilerin kırılması yada aşınması. Daha kötüsü yada direk sorunun kendisiyi yazabilir misiniz ? 

Not : Bugün 3 te Mimarsinan BİKA dayım orada olan varsa bir konuşaım :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek

Vites dişli kirmiş olabilir.

sana gelince.. ne ben sezar'ım,ne de sen brütüs'sün ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün artık seninle biz, düşman bile değiliz"
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek

Sanziman bilya dagitmis olabilir ama o genelde tikirti olarak baslar siz tak tuk girmisiniz.)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

diyorum ya arabanın şu 4 5 senede daha 1 tane ampulü kesmedi :D Hiçbir gıcırtı tiz bass ses yok direk gidiyorken TAK diye ses geldi ilk başlarda taştır falan sandım ve ekranda herhangi bir yazı yazmadı. Babamda aynı şeyi söyledi giderken tak diye ses geldi dedi ondan sonra bişeyler canlanmaya başladı :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ari41
    ari41's avatar
    Homo

Vites bakımı  + selenoid değişimi gerekli olacaktir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Son gelişmeyi yazıp kilitliycem konuyu.

Gitk servise verdik arabayı dediler ki şanzımanda 2 adet " elektro pilot " var. Bunlarin degismesi lazim ayrica 5 litre şanziman yağı degişimi artı 80bin kilometre bakımı dahil 1300 1400ü bulur dedi. Bayramdan sonra yaptiricaz mecbur.

Toplam Hit: 1251 Toplam Mesaj: 6
renault şanzıman vites kutusu