Askere Alırlar Mı Acaba?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snrhsn
    snrhsn's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

Bedelli askerlik konusu çıktığından beri kafamı kurcalayan bir durum var. Bu konuda hukukçu arkadaşlar daha çok yardımcı olacaktır sanırım. 

Şimdi durum şöyle: 

Kara Harp Okulu Katılış: 04.08.2011 -> Askerlik yemini ediş tarihi : 19.08.2011

Kara Harp Okulu Ayrılış: 01.03.2012 

bunlar dursun kenarda...

Şimdi askerlik kanununa istinaden (bkz. burdan) KHO'da geçirdiğim 6ay süreden dolayı 2aylık muvazzaf askerlik hizmet sürem bulunuyor. 

Şimdi çıkacak bedelli yasasında ise 21 gün askerlik maddesi bulunmakta. (aşağıda eski 28 günlük teklifi ben elle 21 gün yaptım)

Sizce 15bini ödersem beni yine de askere alırlar mı :D

mod not: konu kategorilerine dikkat edelim lutfen.

Go Further
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

13. (Ek :16/4/1987 - 3358/6 md.; Değişik : 21/5/1992 - 3802/2 md.) Harp Okulları ile Gülhane Askeri Tıp Akademisin (GATA) ve astsubay meslek yüksek okulları veya Türk Silahlı Kuvvetleri adına okudukları üniversite veya yüksekokullardan ilişiği kesilenlerin, bu okullarda ay olarak okudukları sürenin üçte biri muvazzaflık hizmetinden sayılır. Bu yükümlüler mutlaka temel askerlik eğitimine tabi tutulur.Ancak Harp Okullarında geçen sürenin muvazzaf askerlik hizmet süresini karşılaması halinde bunlar temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan yedeğe geçirilirler.

Yani; bedelli yapmazsan kalan süreyi 6 aya tamamlarsın. Bedelli yapacağım dersen, parayı verirsin askerlik yapmazsın.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snrhsn
    snrhsn's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı

13. (Ek :16/4/1987 - 3358/6 md.; Değişik : 21/5/1992 - 3802/2 md.) Harp Okulları ile Gülhane Askeri Tıp Akademisin (GATA) ve astsubay meslek yüksek okulları veya Türk Silahlı Kuvvetleri adına okudukları üniversite veya yüksekokullardan ilişiği kesilenlerin, bu okullarda ay olarak okudukları sürenin üçte biri muvazzaflık hizmetinden sayılır. Bu yükümlüler mutlaka temel askerlik eğitimine tabi tutulur.Ancak Harp Okullarında geçen sürenin muvazzaf askerlik hizmet süresini karşılaması halinde bunlar temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan yedeğe geçirilirler.

Yani; bedelli yapmazsan kalan süreyi 6 aya tamamlarsın. Bedelli yapacağım dersen, parayı verirsin askerlik yapmazsın.

abi ben de öyle olmasını istiyorum, fakat; şu cümle kafa karıştırıyor: 

...muvazzaf askerlik hizmet süresini karşılaması halinde bunlar temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan yedeğe geçirilirler.

muvazzaf askerlik hizmet süresi burada 21 gün mü sayılır yoksa yine 6 ay mı alınır?

Go Further
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    snrhsn bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı

abi ben de öyle olmasını istiyorum, fakat; şu cümle kafa karıştırıyor: 

...muvazzaf askerlik hizmet süresini karşılaması halinde bunlar temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan yedeğe geçirilirler.

muvazzaf askerlik hizmet süresi burada 21 gün mü sayılır yoksa yine 6 ay mı alınır?

Bence sayılır çünkü muvazzaf askerlikten kastı kadrolu askerlik. Fiili askerlikten bahsetmiyor. Sen o 21 günlük eğitim süresine katılış yaptıktan 1 gün sonra 20 gün rapor alınca kimse sana 22. günden itibaren bi 20 gün daha askerlik yaptırmayacak, muvazzaf askerliğini istirahatli olarak geçirmiş olacaksın.

Toplam Hit: 1075 Toplam Mesaj: 4
askerlik cubbabbacubba