folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Askerlik, İş Başvuruları Vs Konularda Bir Kaç Sorum Var.

Askerlik, İş Başvuruları Vs Konularda Bir Kaç Sorum Var.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Herkese merhaba. Dün açılan konuyu gördüm ve benimde askerlikle ve iş başvurularında çıkan sorunlarla alakalı bir takım sorularım var.

Öncelikle kolu bacağı tutan kilosu boyu yerinde bir türk evladıyım dolayısıyla bedelli yada 6 ay olarak askere gideceğim.
    2019 haziranda yazılım mühendisliğinden mezuniyet belgemi aldım diplomalı işsizim :D

O zamandan bu zamana kadar yüksek lisans başvuruları, iş başvuruları, askerlik konuları, sevgilimin ailesi ile tanışma vs vs derken bu duruma geldim ve artık cidden bir işe girmem lazım.Planımdaki diğer adımlar için yazılım alanında düzgün bir pozisyonumun olması gerekli.

Görüştüğüm bir firma bana net bir şekilde " Aradığımız pozisyona uygunsun ancak askerlik durumun olduğu için seninle yollarımızı ayırmak durumundayız" dedi.

E-Devletten bu sonucu görüntülüyorum. Mezun olalı bilmem kaç ay oldu ben şimdi kaçak mıyım ?
    Bu durumda bana ne olacak ? Defalarca polisi jandarması çevirdi, hepsine sordum ben kaçak mıyım diye "Hayır değilsin" dediler.
    Günlerdir bir çok farklı yerden iş başvurusu yapıyorum, yukarda yazdığım benzer cevabı almamak için AÖF'ye giriş yapsam ve okuyor görünsem, kaç yaşıma kadar çalışıp para biriktirme iznim var ?
    Bu sürede 35k biriktirip yıllık iznimde hemen askerliği çıkarmak gibi bir düşüncem var ancak istediğim sonuçları elde edemezsem 6ay gidicem.

Yukarıdaki paragrafa cevap verebilirseniz yok memnun olurum.
    Ne gibi yol izlemem lazım ?
    "Dostum şimdi 150 kilo oluyorsun ve çürük raporu alıyorsun" vb askerlikten kaçma düşüncelerine pek yer yok kafamda :D
    Parayla yada 6ay olarak yapıcam bunu.

// Konu dışı
    Ayırca İstanbul Avrupa yakasında olup .Net, Web API, Desktop, selenium vb gibi konularda yazılım mühendisi arayan pm ile iletişime geçerse cv'mi yollarım (:

// Konu dışı

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek

edit: 2020 okumusum, tecil ettirdin o zaman.

Peki AOF yazilip tecil edemez misin? Yanilmiyorsam 2.universite hakkin var.

herlocksholmes tarafından 30/May/20 12:57 tarihinde düzenlenmiştir

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek

En doğru bilgiyi askerlik şubesi veriyor. Benim de bedelli döneminde kaçak görünüyordum. Kaç kere kaldığım otellere gelmişti polisler. e-devlete yanlış yazıldığı için.

Şubeye gitmelisin ya da telefon numarasından arayıp öğrenebilirsin doğrusunu.

Aöf'yi bilmiyorum. Ben yüksek lisans bahanesiyle ertelemiştim. Sadece askerlik ertelemek için açılan bölümler var ama parası karşılığında tabi. Senelik 10 bin falandı.

Tek problem belli bir yaşı geçtikten sonra askerlik yapmak o ortamda, insana koyuyor. Senden yaşça küçük insanlar senin üzerinde egolarını tatmin ediyor.

Son olarak mezun olduktan sonra 2 sene otomatikman tecil oluyor askerliğin. 2019'da mezun olduysan 2021'e kadar tecilin var. 2021'den sonra y.lisansa ya da aöf oluyorsa (bilmiyorum) oraya girip uzatıyorsun. Başvurduğun firma neden öyle bir şey demiş anlamadım.

Ek: CV'ni bana ilet. Arada geliyor, yazılımcı tavsiyesi isteyen kurumlar. Onların isteklerine göre yönlendiririm seni.

neverland tarafından 30/May/20 13:00 tarihinde düzenlenmiştir

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    herlocksholmes bunu yazdı

Oncelikle hayirli olsun, umarim aradigin gibi bir is bulursun.

Universite mezunu olarak askerligini tecil ettirme hakkin var. Sen de sskerligini tecil ettiriyorsun ve  gorustugun firmalara yuksek lisans yapip, tekrar tecil ettirecegini, ve daha sonra bedelli askerlik yapacagani vs soyle.

Benim de söylediğim benzeri bir cümle idi. 2022'ye kadar vaktim var. Bu sırada yıllık iznimde bedelli olarak tamamlamayı düşünüyorum. Askerlik ne benim ne de sizin için sorun olmamalı dedim.

"Şirket prensipleri gereği askerlik ile ilişkisi olanlarla çalışmayı düşünmüyoruz" dedi.

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

muhtemelen üniversiten hala mezun oldugunu bildirmemis. her an o tecil tarihi degisebilir. başıma geldi oradan biliyorum. mesela ben 8 gün içinde 5 tane tutanak yedim :D 

polise diyorum ki bir hafta önce tutanak yedim. ve 15 gün sürem var yeni tutanak tutamazsınız. adam ben senş yakaladım tutmak zorundayım dedi :D 150 tl civarinda da para odedim devlete.

ayrica 4 senelik üni mezunusun. aöf e gitsende uzamaz. uzayabilmesi için bir üstü okuman gerekiyor.  yani yüksek lisans yapman lazım.

az insan çok huzur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Ben şimdi pazartesi askerlik şubeye gidip "Ben tecilimi yaptırmak istiyorum" demeli miyim ?
    yoksa "hiç bulaşma böyle kalsın. Mülakatlarda da 2 yıl tecilim var dersin" şeklinde mi yok izleyeyim ??

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Ben şimdi pazartesi askerlik şubeye gidip "Ben tecilimi yaptırmak istiyorum" demeli miyim ?
    yoksa "hiç bulaşma böyle kalsın. Mülakatlarda da 2 yıl tecilim var dersin" şeklinde mi yok izleyeyim ??

Bedelli yapacağım parayı yatırdım de.

qoqo tarafından 30/May/20 14:54 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek

hocam yani aöf okurken bende de böyle yazıyordu işte en son aöfü yatırmadım askere gitmek istedim zaten tecil bitti otomatik gittim muayene oldum falan derken haziran 6ya kadar yallah kışlaya.

sen şu halinle ellemesen bir şey olacağını sanmam 2021 aralığa kadar tecilin devam ediyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

o bahsettiğin 2021 li tarih mevzusu bende de mevcuttu meğer yazıyı tam okumadığımı farkettim öğrenci halilin devam etmemesi halinde 2 ay içerisinde ibaresi :)

askerlik şubesine gittim olayı bilmiyodum dedi bişey olmaz dediler bu arada kendi isteğinle 2 yıl erteleme yapabiliyorsun 1 seferlik böyle bir hakkın var diye biliyorum.

ama merak etme askerlik şubesine gidince koluna girip zorla seni askere almazlar :) filmlerde olur o dediğin :)

madde 20 oku

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/06/20190626-1.htm

b) Dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olan yükümlülerin askerlikleri istekleri hâlinde iki yıla, yüksek lisans eğitimini tamamlayanların ise bir yıla kadar ertelenir. Yurt dışındaki öğrenim kurumlarından mezun olanlara, talepleri hâlinde, denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için ayrıca bir yılı geçmemek üzere erteleme hakkı tanınabilir. Bu bent gereğince yapılan erteleme süreleri 32 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez.

ayrıca şöyle bişi de var ben askerliği yaptığım için içeriği göremiyorum

https://www.turkiye.gov.tr/msb-asal-askerlik-erteleme-basvurusu

ayrıca en süpriz edit: dolayısıyla bedelli yada 6 ay olarak askere gideceğim. demişsin fakat sen askerlik şubesine gittiğinde lisans mezunu olduğun için yedek subay aday adayı diye bir kaşe basacaklar

istesende istemesende bedelli harici şansına sana uzun dönem çıkabilir bu da 1 sene boyunca maaşlı asker olacağın anlamına gelir. memur gibi sabah 8 akşam 5 memur gibi işe gider gelirsin. mezuniyetine uygun bir alanda tsk ya hizmet edersin.

gittiğin 7 bölgeden hangisine düşersen oranın şartlarına göre maaş alırsın güneydoğu zordur fakat maaşı kaymaklıdır diğerlerine nazaran.

ayrıca yine gittiğin bölgenin şartları gereği ya lojmanda ya askeriyenin içerisinde normal askerlerin kaldığı gibi ranzalı koğuşlarda (kendin gibi yedek subay adayları statüsünde olanlarla ayrı bir yerde)

ya da sivil gibi kirada ev tutup ya da askeriyenin oteli olan ordu evlerinde kalabilirsin.

bunları yeni konular açma diye peşinen yazıyorum baykuş gibi kalma ayrıca askeri konularda çok söylentili bilgiler mevcuttu 5 tanesini duy 6 tanesini unut. başına gelmeden görmeden bir kanıya varman doğru olmaz.

yunusdogan tarafından 30/May/20 15:42 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 761 Toplam Mesaj: 9
aöf askerlik iş başvurusu kaçak