Asp Flash İntegration

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LeoX
    LeoX's avatar
    Erkek

Öncelikle konuyu nereye açıcaımı bilemedim ama sonra asp ye açtım... Nese:

Flash ın ActionScript i LoadVariablesNum ile verileri harici bir dosyadan yükleyebiliyor. Yüklüyor yüklemesine de bütün değişkenleri ancak degisken1=deger1&degisken2=deger2&degisken3=deger3&... şeklinde okuyabiliyor. Tabi bu durumda örneğin bir txt dosyasından değişkenleri yükleyeceksek değişkenlerin bu formatta kayda geçilmiş olması gerekiyor... Biz bundan yararlanacağız öncelikle değişkenleri asp de bu formatta yazdırıp sonra asp içinde çalıştırılan flash uygulamasıyla bunları asp den okutacağız. bu şekilde asp nin eşsiz imkanlarını flashın actionscript i ile bir nevi birleştirmiş olacağız.

Asp ile flash arasında iletişim kurmak için öncelikle işin asp kısmını hallediyoruz:

/////////////////////// flash.asp

<%

deger1="LeoX"

deger2="pro-grammer@hotmail.com"

Response.Write "<div style=display:none>" 'Bu sayede sayfanın gövdesine yazdıracağımız değişkenleri kullanıcıdan gizliyoruz

Response.Write "nick="&deger1&"&email="&deger2&"&" ' son & ile son değişkenin bitiş noktasını belirtiyoruz.

Response.Write "</div>"

%>

<center>

<embed src="flash.swf" height="550" width="400">

</center>

Şimdi sıra flash kısmında :

///////////////////// flash.fla - flash.swf

1) İlk frame in action ına:

loadVariablesNum("flash.asp", 0);

yazıyoruz.

2) İkinci frame e iki tane dynamic text box çiziyoruz ve instance name lerini t_nick ve t_email olarak ayarlıyoruz. Sonra 2. frame in action una:

stop(); 

t_nick.text = nick

t_email.text = email

yazıyoruz.

sonra publish ile swf çıktımızı alıp asp mizi localhostumuzda çalıştırıyoruz. Sonucunda asp de girdiğimiz değerler flash ın textbox larında gözküyor.

Benim yaptığım bi kaç deneme:

www.leoxdatabase.somee.com/gb  Guestbook uygulaması

www.leoxdatabase.somee.com/test Enteresan bi deneme :D ( can sıkıntısından yaptıım bişiler işte )

evt benden bu kadar herhangi bi sorun için pro-grammer@hotmail.com dan bana ulaşabilirsiniz yararlı olduysak ne mutlu bize :D

-
Toplam Hit: 1514 Toplam Mesaj: 1