Asp.Net MVC

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Merhaba,

yıllardır masaüstü yazılımla ilgilendim, bir kaç tane basit ve orta derece sayılabilecek bir de web uygulamasını asp.net ile  yaptım (e-ticaret

sitesi)  html, css bilgim iyiydi ancak kullanmadığım için unuttum ama o kadar da sıkıntı sayılabilecek şeyler değil benim için bir iki günümü

alacağını düşünüyorum. şimdi bir arkadaşla konuştum bana asp.net ile asp.net mvc nin farklı dünyalar olduğunu söyledi. ben de asp.net e

derinlemesine girmeden mvc olayına direk gireyim düşüncesindeyim. sadece model-view-controller olayını biliyorum, başka bir bilgim yok.

internette kaynak aradım ama tatmin edici bir kaynak bulamadım. e-kitapla bu işi öğrenmek istemiyorum, ingilizce kitap okumak sıkıyor beni.

o yüzden  ingilizce görsel eğitimler ya da türkçe görsel eğitimler varsa mvc ile ilgili ya da sizin kullandığınız dökümanlar varsa paylaşırsanız

sevinirim. bu konuda hiç tecrübem yok ama mvc kullanmak istiyorum. 

not: genelde kullandığım dil c# olmasına rağmen, vb.net de de sıkıntım yok. 

teşekkürler

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    override
    override's avatar
    Erkek

- From Zero to Blog in 100 Minutes with asp.net mvc3 :)

http://www.youtube.com/watch?v=b6z8-_TbInQ&feature=channel&list=UL 

- http://www.asp.net/mvc video ve tutorial

- http://weblogs.asp.net/scottgu/search.aspx?q=asp.net+mvc&o=Relevance scott reis de guzel anlatiyor 

g͇̫͛͆̾ͫ̑͆l͖͉̗̩̳̟̍ͫͥͨ
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

sağolasın hocam. 2. verdiğin linkte pluralsight in videoları var. daha önce android setini izlemiştim güzeldi baya, bu da hoş olmuş. yani en güzel, planlı ve profesyonel yaklaşan bu olmuş. sanırım seti bulup indiririm

mvc 4 ü buldum

http://filepost.com/files/72bc77d9/ 

http://filepost.com/files/ae898b18/ 

http://filepost.com/files/cemf5285/ 

http://filepost.com/files/cm7389f7/ 

http://filepost.com/files/a7mfbmm8

http://filepost.com/files/d8fa4ead/ 

mvc 3 ile arasındaki fark nedir? yani mvc 3 ü mü izleyeyim önce yoksa direk 4 ile başlasam mı? fikrim olmadığı için soruyorum :) vs 2012 de anlatmış  mvc 4 ü

Introduction to ASP.NET MVC 4 Part 1 00:43:09
    Introduction 02:01
    Getting Started 08:56
    Models, Views, Controllers 12:01
    Database Migrations 11:59
    Showing Data 06:23
    Summary 01:49

Introduction to ASP.NET MVC 4 Part 2 00:44:27
    Introduction 00:16
    Listing data 08:41
    Creating data 16:17
    Authorization 08:09
    A Word About Security 03:40
    Deploying To The Cloud 06:41
    Summary 00:43

Web Optimization with ASP.NET MVC 00:32:36
    Introduction 00:38
    The Scenario 05:32
    Installing 02:55
    Configuring Bundles 06:56
    Virtual Paths and Relative References 04:05
    Rendering Bundles 06:49
    The Results Are In! 01:09
    Transforming CoffeeScript 03:48
    Big Bundle Summary 00:44

The ASP.NET WebAPI 01:14:20
    Introduction 00:32
    Web Services 02:12
    Getting started 05:45
    Routing 08:28
    Content Negotiation 05:39
    Parameter Binding 07:20
    Implementing GET 04:53
    Showing Data 11:38
    Implementing PUT 14:48
    Implementing POST 05:42
    Implementing DELETE 03:00
    XML Client 03:10
    Summary 01:13

Async Await in MVC 4 00:38:56
    Introduction 00:41
    Scalability 02:59
    Task Parallel Library 04:46
    Async Await 06:37
    Async Controller 03:48
    Async Action 05:27
    Async and Parallel 06:00
    Async Timeouts 03:45
    Async Exceptions 02:05
    Async Testing 02:05
    Summary 00:43

MVC 4 and Mobile Development 00:27:36
    Introduction 00:42
    Mobile Template 05:30
    Display Modes 05:42
    Display Mode Provider 08:46
    Browser Overriding 06:18
    Summary 00:38

unbalanced tarafından 17/Kas/12 03:33 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

up !!

bu arada pluralsight in mvc 4 eğitimine başladım adam gayet güzel ve temiz bir ingilizceyle anlatıyor hoşuma gitti.. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

selamlar hocam öncelikle hayırlı olsun :)

sana bir kaç tecrübemi aktarayım mvc ile alakalı.

bana kalırsa .net mvc nin template engine ni kullanma neden dersen? aynı iş gücüyle javascript tabanlı bi template engine kullan, daha çok performans alırsın :)

yani razor kullanma mesela mustache olabilir. ben çok memnunum mustache dan, gayet hızlı ve kolay :)

asp.net i kurtaran mvc oldu, eğer mvc yi çıkartmasalardı kimse webform yazmak istemezdi (webformda da mvc olayını yapabiliyorsun ama ne gerek var o kadar uğraşmaya, hem daha performanslı)

zaten mvc oldu mu, postback yapmıyacağını düşünüyorum. mvc nin hakkı ajax ile çıkıyor, kesinlikle ajax kullan.

mvc nin bi güzelliği de, view a data yollarken Json(object) yazıyorsun olayı bitiriyor :)

design olarak dto lar önemli, in ve out diye kesinlikle ayır.

diğer önerim controller tarafını projenden ayır.

default olarak bi web site içinde controller view diye klasörler içine konmuş, ama kullanım kolaylığı açısınından controller ı ayırman daha iyi olur.

ekstra bi ayar yapmana gerek yok tek yapman gereken

projeadin.controller adında bi class library eklemek. namespace aynı olduğu için bi ayarlama yapmıyorsn.

kolay gelsin takıldığın yerde yazabilirsin bakıyorum konulara

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

teşekkürler hocam açıklaman için ancak söylediğin çoğu şey bana yabancı :) benim hiç tecrübem yok söylediklerinle ilgili. ajax ı da hiç kullanmadım.

bildiğin masaüstü yazılım bilgimle web projesi geliştirdim. daha önce html-css gibi dersler de almıştım ama onla ilgili pek bir şey yok sanırım. 

şuan o verdiğim sette Showing Data konusundayım valla adam vs 2012 kullanıyor ama şaştım kaldım. entity framework u bildiğimi sanıyrdum

adam package manager ile bi kaç komut yazarak her şeyi oluşturdu falan. iki satır işle her şeyi yapıyor.. baya bi ilginç şeyler varmış ve hoşuma

gitti. normalde uzun süre masaüstü yazılım ile uğraşan adamlar webi pek sevmez (örnek ben) ama bu mvc biraz daha farklı geldi gözüme, zevk

almaya başladım. şu ilk kısmı bitirdikten sonra mvc ile ilk sitemi yapmayı deneyeyim. :) 

adam return view (...) diyor şak diye tablo web sayfasına ekleniyor çalıştırıldığında. valla gayet hoş.. 

unbalanced tarafından 17/Kas/12 16:24 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erngnctrk
    erngnctrk's avatar
    Erkek

çizik atalım lazım olacak

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

teşekkürler hocam açıklaman için ancak söylediğin çoğu şey bana yabancı :) benim hiç tecrübem yok söylediklerinle ilgili. ajax ı da hiç kullanmadım.

bildiğin masaüstü yazılım bilgimle web projesi geliştirdim. daha önce html-css gibi dersler de almıştım ama onla ilgili pek bir şey yok sanırım. 

şuan o verdiğim sette Showing Data konusundayım valla adam vs 2012 kullanıyor ama şaştım kaldım. entity framework u bildiğimi sanıyrdum

adam package manager ile bi kaç komut yazarak her şeyi oluşturdu falan. iki satır işle her şeyi yapıyor.. baya bi ilginç şeyler varmış ve hoşuma

gitti. normalde uzun süre masaüstü yazılım ile uğraşan adamlar webi pek sevmez (örnek ben) ama bu mvc biraz daha farklı geldi gözüme, zevk

almaya başladım. şu ilk kısmı bitirdikten sonra mvc ile ilk sitemi yapmayı deneyeyim. :) 

adam return view (...) diyor şak diye tablo web sayfasına ekleniyor çalıştırıldığında. valla gayet hoş.. 

alışırsın hocam hızlıca hiç numarası yok :)

işte o return view ı pek kullanma en azındna dinamik uçmalı kaçmalı bol kullanıcılı bi siteyse. hiç gerek yok boşuna server a yük bindirmeye. onun yerine geriye json dönüp mustache gibi bi template engine ile işini halledebilirsin ve daha cool ve performanslı olur.

sana iyi dersler :)

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UnquaLe
    UnquaLe's avatar
    Erkek

ASP.NET MVC Web API kismida service mantiginda uygulama gelistirmeni yarayacak, bu kisim daha cok hosuna gidebilir.

UI tarafini istedigin yere basarsin, android, asp.net mvc, knockout.js,..

Cennette köle olmaktansa, Cehennemde kral olmayı seçtim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NuLL29
    NuLL29's avatar
    Erkek

çizik

.::::Tesadüfen Doğdum Mecburen Yaşıyorum Zorudan Ölücem:::...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    müstakar
    yarasaadam
    yarasaadam's avatar
    Erkek

VERİLEN BİLGİLERDEN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜRLER TÜRKÇE VİDEOLU ANLATIM NEREDEN BULABİLİRİM?

Beyninizi işlemci olarak kullanın , harddisk olarak değil :) İnsanlar kitap gibidir azizim , önemli olan cildi değil, içerikleridir Tüm ağı çökertmek , bir insanı hacklemekle başlar
Toplam Hit: 3324 Toplam Mesaj: 11