ASP.Net MVC 4 Güvenlik Açığı [Soru]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marslan
    Marslan's avatar
    Erkek

MVC 4 Razor scriptler üzerinde kullanılan viewbag üzerine acaba dışarıdan müdahele olabiliyormu yani güvenlik açısından yetkilendirmede viewbag üzerinde ki bilgilere göre yetkilendirme yapmak güvenlik açığı oluşturur mu ?

Not : Sadece ilk sayfalar oluşturulurken kullanıyorum bu değerleri sonrasında sayfa üzeirnde ,nputlarda flan değişmesi bir anlam ifade etmiyor

...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

ViewBag server tarafında oluşan birşey ve yin sayfa sunucu tarafında oluşturulup kullanıcıya gönderildiği için manipüle edilme imkanı yoktur diye tahmin ediyorum.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

ViewBag server tarafında oluşan birşey ve yin sayfa sunucu tarafında oluşturulup kullanıcıya gönderildiği için manipüle edilme imkanı yoktur diye tahmin ediyorum.

aslında arkadşın sorusu önemli :) ben de mvc de yeniyim ve konu dikkatimi çekti. viwbag server taraflı demişsin, mesela üyenin tüm bilgilerini viewbag e atasam

ViewBag.Uye = model.uyeler[0]; gibi mesela

bunu kullanıcı görebilir mi? 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

aslında arkadşın sorusu önemli :) ben de mvc de yeniyim ve konu dikkatimi çekti. viwbag server taraflı demişsin, mesela üyenin tüm bilgilerini viewbag e atasam

ViewBag.Uye = model.uyeler[0]; gibi mesela

bunu kullanıcı görebilir mi? 

MVC'de yeni bile sayılmam geçen sene eğlenmek amaçlı çalışmıştım üzerinde. Ancak oldukça uzun süredir Web form deneyimim var.

ViewBag'ı o dönem görmüş ve kullanmıştım. ViewBag model'den View'e bilgi aktarmak için kullanılıyor diye hatırlıyorum. Ve bu durum %100 server tarafında gerçekleştiriliyor. Durum böyle olunca ViewBag daki bilgiler son kullanıcıya ulaşamıyor oluyor. Yani Server-Side bir işlem oluyor. Ancak .net framework'de IIS'de filan bir açık olması durumunda bu bilgilere erişebilir.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Emin olmamakla birlikte kullanici tarafinda ViewState seklinde gonderilip geri aliniyor (One Time olmasi bu yuzden)

Ama o anki session key gibi bir sey ile sifrelenip gidip geliyor olmasi lazim. Yani aslinda degistiremez ama o session icinde surekli ayni seyi gondere bilir (emin degilim)

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@terror, bu bilgi html koduna mı çevriliyor acaba. dediğin gibi server taraflı bir kod. ama mesela ben bir üyenin tüm bilgilerini buraya aldım (statik olarak tutmak istiyorum) buna client tarafında uğraşan biri ne denli ulaşabilir. 

@rakkoc, viewstate dediğin şifreli session gibi bir şey mi? mesela ViewState["bilgi"]  Session["bilgi"] arasındaki fark nedir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

ViewBag sadece bir değişkendir, controller'dan view'a tek yönlü sabit bir veri taşımak için kullanılır, viewstate falan hiçbiriyle alakası yoktur ve kullanıcının değiştirme şansı da yoktur, dolayısıyla güvenlik açığı da oluşturmaz.

Ehl-i Byte
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSH
    SSH's avatar
    Erkek

güvenlik açığı oluşturacağını kesinlikle düşünmüyorum.

sırıtma la.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

ASP.net sayfasinda kaynaga bak hocam. 

<div class="aspNetHidden">
      <input type="hidden" name="__VIEWSTATE" id="__VIEWSTATE" value="/wEPDwUKLTg4MDU3NjI2N2RkFFQYC5YiEq+aPetsJVf1FrARx2KuDP88nnHMZSEgeFQ=" />
      </div>

seklinde bir bolum var.

Viewstate o sayfadadir. (post ile gider) ama Session dersen session server tarafindadir. ViewBag'e simdi baktim oyle degilmis zaten. ViewBag tek Renderlik Session gibiymis. Bir sonraki step'te clear oluyormus.

http://stackoverflow.com/questions/9661171/diference-between-viewbag-and-viewstate

Cliente gitmiyormus. yani ayni session icindede de olsa gitmiyor dert degilmis :D ama ayni anda 2 sayfa acilirsa ViewBag'ler karisirmi onu bilmiyorum.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
Toplam Hit: 3284 Toplam Mesaj: 9