folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Asp.Net Mvc İle Üyelik Sistemi Nasıl Kullanılır?

Asp.Net Mvc İle Üyelik Sistemi Nasıl Kullanılır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Mvc de proje oluşturdum.Code first ile 1-2 model tasarladım.Add-migration  yapıp sonrada update-database dedim.Mvc nin kendi üyelik sistemi tabloları direk oluştu. AspNetRoles , AspNetUsers falan şimdi burdan

istediğimiz tabloda nasıl değişiklik yapabiliriz.Yani bunları nasıl modifiye edebilirim.Telefon numarası istenmesin yada bu tablolara başka değerler ekleyebileyim.Yada en baştan custom bir üyelik sistemi nasıl tasarlanır mvc de güzel makaleler varsa paylaşırsanız sevinirim.Bizim yaptığımız custom üyelik sisteminde nelere dikkat etmemiz gerekir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

gidiş yolun yanlış hocam.. mvc nin kendi role ve user modellerini kullanmaman gerekiyor. google da asp.net mvc custom membership provider ve custom roleprovider diye aratmalısın

örnek

http://www.codeproject.com/Articles/165159/Custom-Membership-Providers

http://www.codeproject.com/Articles/607392/Custom-Role-Providers

http://www.codeproject.com/Articles/176863/Custom-Membership-Providers-Task-Manager

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Çevremdeki insanların bazıları mvc nin kendi kontrollerini kullan daha iyi falan dediler ama bende sevmiyorum hazır bir takım kontrolleri kullanmayı en başından nasıl engellerim projeye otomatik olarak üyelik sistemini dahil etmesini?  Birde güvenlik olarak sıkıntı olur mu acaba dedim mvc nin üyelik sistemini kullanmazsam?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Valla hocam ben kendi custom providershiplerimi yazmıştım, düzgün kodlarsan neden sorun olsun.. ancak güzel bir kitap ya da eğitim izleyerek de olası güvenlik açıklarını kapatabilirsin.. 

flood koruması için captcha ve ip ban tarzı şeyler yapabilirsin. bunların zaten default membership ile alakası yok..

sen adam gibi kodunu yaz, izinleri düzgün olarak ayarla sorun olmaz.

sana tavsiyem; şimdiden kendin için güzel bir custom membership-role provider yaz, bunu ilerde başka sitelerinde de kullanabilirsin, yani elinde bir desen/model olmuş olur. O yüzden biraz daha araştırma yap ve iyice öğrendikten sonra kendi membership ini yaz. Çok zor değil ama ilk başlarda karışık geliyor. 

Ayrıca entity framework kullanmayı da ihmal etme..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Normal projede entity framework kullanıyorum zaten code first yaklaşımı ile.Bu yapacagım üyelik sisteminide entity framework e goremı yapayım yani direk gidip veritabanında oluşturma diyosun.Modellemeleri falan yapıcam önce değil mi.Mvc ye de yeni başladım doğru düzgün kullanamıyorum kavramlarıda senin attığın 3 makaleye bakıyorum hocam başka güzel makale görürsen paylaşırsan onlarıda okurum.

http://www.codeproject.com/Articles/578374/AplusBeginner-splusTutorialplusonplusCustomplusF

https://logcorner.wordpress.com/2013/08/29/how-to-configure-custom-membership-and-role-provider-using-asp-net-mvc4/   bunlar nasıl hocam

Hannibal_King tarafından 10/Tem/15 19:45 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam EF yi her şekildek kullanabilrisin (zaten yapmışsındır dbcontext olayını) :) çoklu katman şeklinde çalış hocam..  MVC de güzel bir design pattern ama biraz daha katman oluşturabilirsin. Mesela Business Layer (BLL), Data Access Layer (DAL) gibi.. 

Sana direk şu makaleyi oku diyemem, hepsine bak, hepsinden bir şeyler öğren. Ama bunla ilgili kitap bulabilirsen daha iyi olur. Türkçe kaynaklara pek bakma, iyi anlatıyorlar.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acemi-webci
    acemi-webci's avatar
    Erkek

Üyelik olmadan proje oluşturmak için alttaki penceredeyken Basici seç hocam.

...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

@acemi-webci hocam senin dediğin kısımdan MVC 4 uygulaması yapabiliyoruz sanırım.MVC 5 projesi açmak için ASP.NET Web Application seçtim sonrada MVC dedim ordada Change Authentication seçeneğininden

No Authentication seçeneğini seçtim.Sanırım oldu tam soruyu sordukta sonra farkettim.

Toplam Hit: 965 Toplam Mesaj: 8
mvc mvc üyelik sistemi