Assembly Öğrenmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeadSoul
    DeadSoul's avatar
    Erkek

istiyorum, 1-2 sorum var. derleyici olarak nasm kullanılıyormuş çoğunlukla sanırım, onun haricinde tasm ve masm'i duydum. derleyiciden derleyiciye değişiyor sanırım yazdığımız kodlar, ben nasm ile yazdığım kodu örneğin masm'a geçirmem gerekirse yeni bir şeyler(masm'a özgü şeyler) öğrenmem gerekicek mi, win32 altında nasm ile öğrenebilceğim güzel bir tutorial var mıdır, masm öğrenirsem(microsoftun derleyicisi sanırım) linux'a geçince çok bir farklılık olacak mı vs.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Bildiğim kadarıyla linux ve windows arasında syntax farkı  oluyor biraz, operandların yeri değişebiliyor vs. konuya daha hakim bir arkadaş daha iyi açıklayacaktır.

http://www.cs.virginia.edu/~evans/cs216/guides/x86.html şu var masm ile anlatmış ama genel bir fikir veriyor, cheatsheet olarak da kullanabilirsin sonradan.

Kaan Aslan'ın ders notlarını bulursan onlar işine yarayabilir.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ustura
    ustura's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

temelini ogrenirsen nasm masm fasm fark etmez hepsiyle calisirsin :)

itsin oglum sen adam degilsin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Hocam şimdi ne için assembly öğrenmek istiyorsun o önemli. Ben x86 veya x64 assembly de kod yazayım derleyip exe olarak linkleyeyim diyorsan çok da mnatıklı değil şu konumda. Assembly'nin şu andaki pratik kullanımı mesela çok yoğun işlem yapan bir program yazıyorsundur c/c++ ile aradaki atıyorum matematiksel işlemde programı yavaşlatan yeri assembly ile yazarsın program biraz rahatlar (for dummies tarzı bir anlatım oldu).

Reverse engineering kasıyorsundur x86 opcode ve instruction reference a hakimsindir program nerede neyi çağırmış okuyabilirsin.

Mikroişlemci programlarken bazı durumlarda yaptığın projenin büyüklüğüne ve aynı oranda kullanacağın mikroişlemciye göre bazen tercih bazen mecburiyetten assembly ile yazman gerekebiliyor (benim yaptığım).

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

aha burda benim yazdığım döküman var 

işini temel manada görecektir.

edit: linkler açılmıyor :D

serhat8102 tarafından 10/Eki/16 23:46 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2506 Toplam Mesaj: 5
assembly